Օրվա մամուլ 09:31 30/03/2023 Հայաստան
«Ժողովուրդ». ԲԴԽ նախկին նախագահների ձայնագրության գործը ՔԿ-ի և Գլխավոր դատախազության բախումների պատճառն է
««Ժողովուրդ» օրաթերթի բացառիկ տեղեկությունների համաձայն՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն եւս կարճեց ԲԴԽ նախկին նախագահներ Ռուբեն Վարդազարյանի եւ Գագիկ Ջհանգիրյանի աղմկահարույց ձայնագրության առիթով հարուցված քրեական վարույթը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի այս տեղեկությունը հաստատեց նաեւ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի լրատվական բաժինը: Իսկ հիմա գլխավորի մասին. ստացվում է, որ ԲԴԽ նախկին նախագահների ձայնագրության գործը, որտեղ խոսում էին, թե ինչպես են Ջհանգիրյանին ճնշում՝ ստիպելով պատժել Վարդազարյանին, ՀՀ քննչական կոմիտեի եւ Գլխավոր դատախազության բախումների պատճառն է: Բանն այն է, որ ի սկզբանե այս աղմկահարույց ձայնագրության մասով նախաձեռնված քրեական վարույթը քննում էր ՀՀ քննչական կոմիտեն:
6 ամիս քննելով գործը՝ Քննչական կոմիտեն տուժող չճանաչեց Ռուբեն Վարդազարյանին, քրեական վարույթով որեւէ մեկը մեղադրյալ չներգրավվեց, ու գործը կարճվեց: Այստեղից էլ սկսվեց «հակամարտությունը»: ՀՀ գլխավոր դատախազի «ԱԱԾ-ական» տեղակալ Արթուր Պողոսյանը վերաբացել էր գործի վարույթը կարճելու մասին ՔԿ քննիչի որոշումը:
Եվ, ահա, Սասուն Խաչատրյանի ղեկավարած Հակակոռուպցիոն կոմիտեն գրեթե 3 ամիս քննեց կարճված գործը, սակայն հարցաքննության չհրավիրեց ոչ՛ Վարդազարյանին, ո՛չ Ջյանգիրյանին. ոչ մի քննչական գործողություն, ըստ էության, չարեց ու որոշեց կարճել: Ըստ լուրերի՝ ինտրիգը հիմքի մեջ է, որին կանրադառնանք առաջիկայում:
Այս պահին փաստենք, որ կոմիտեն ու դատախազությունը ներքին գզվռտոցի մեջ են, ու դատախազությունը փորձում է իր ուժը ցույց տալ, թե՝ ձեր որոշումները վերջնական չեն, ու քրեական վարույթները մի մարմնից մյուս մարմին է ուղարկում կամ վերաբացել տալիս…, իսկ հասարակությունն էլ արդարության է հույսով սպասում»։

Пресса дня 13:00 30/03/2023 Армения
«Жоховурд»: Дело о скандальной записи разговора бывших председателей ВСС стало причиной конфликта между генпрокуратурой и СК
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что Антикоррупционный комитет также прекратил уголовное производство, возбужденное по факту скандальной записи разговора между бывшими председателями Высшего судебного совета Рубеном Вардазаряном и Гагиком Джангиряном. Эту информацию подтвердили в пресс-службе Антикоррупционного комитета.
«А сейчас о главном. То есть получается, что дело о записи разговора бывших председателей ВСС, в которой речь шла о том, что на Джангиряна оказывается давление, чтобы он наказал Вардазаряна, стало причиной конфликта между Следственным комитетом и генеральной прокуратурой. Дело в том, что уголовное дело по части этой скандальной записи было изначально возбуждено в Следственном комитете. После 6 месяцев расследования, Следственный комитет не признал Рубена Вардазаряна потерпевшим, никто не был привлечен в качестве обвиняемого и дело было прекращено. Отсюда и начался «конфликт».
Заместитель генерального прокурора, бывший сотрудник СНБ Артур Погосян пересмотрел решение следователя СК о закрытии дела и возобновил уголовное производство. И вот, возглавляемый Сасуном Хачатряном Антикоррупционный комитет после 3 месяцев расследования, не пригласив на допрос ни Джангиряна, ни Вардазаряна, не проведя ни одного следственного действия, решил снова прекратить дело.
На данный момент констатируем, что между комитетом и прокуратурой идет внутренняя грызня и прокуратура пытается показать свою силу, передает уголовное дело от одного органа другому или требует возобновить производство… А общество живет в надежде на справедливость», - пишет газета.