Քաղաքական 19:53 03/04/2023 Հայաստան
Ռադոսլավ Ֆոգելի գլխավորած պատվիրակության հետ քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար իրավիճակը
ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի Լեհաստան-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Ռադոսլավ Ֆոգելի գլխավորած պատվիրակությանը։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-լեհական երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության հեռանկարներին առնչվող հարցեր։
Նախարարի տեղակալը հանգամանալից ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար իրավիճակը, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի հանձնառությունն ու ջանքերը։ Ընդգծվել է  Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կարևորությունը, համաձայն որի, ի թիվս այլոց, Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով»,-  ԱԳՆ ասվում է հաղորդագրությունում:

Политика 20:33 03/04/2023 Армения
Замглавы МИД Армении подробно представил ухудшающуюся с каждым днем гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе
Заместитель главы МИД Армении Паруйр Ованнисян принял делегацию, возглавляемую руководителем группы дружбы Польша-Армения польского Сената Радославом Фогелем. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
«В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов армяно-польской двусторонней повестки, а также вопросы, касающиеся перспектив сотрудничества в ряде областей, представляющих двусторонний интерес.
Замминистра подробно представил гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе, ухудшающуюся с каждым днем в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также приверженность и усилия Армении по установлению мира в регионе.
Была подчеркнула важность принятого Международным Судом ООН решения от 22 февраля, согласно которому, в числе прочего, Азербайджан должен принять все необходимые меры для обеспечения бесперебойного движения людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор», – говорится в сообщении МИД.