Միխայիլ Կազինիկի դասախոսություն-համերգը տեղի կունենա Դիլիջանում
Հայտնի երաժշտագետ, ջութակահար, գրող և մանկավարժ Միխայիլ Կազինիկը եկել է Հայաստան «Ստեղծագործական ակադեմիա» խորագրով միջոցառում անցկացնելու նպատակով։ Միջոցառման կազմակերպիչների հաղորդմամբ, ապրիլի 12-ին Դիլիջանի Արվեստի պետական քոլեջում տեղի կունենա նրա՝ Դիլիջանի համայնքի համար նախատեսված «Արվեստի գաղտնի նշանները» խորագրով դասախոսություն-համերգը։
Միխայիլ Կազինիկը փիլիսոփա, ուսուցիչ, արվեստագետ, գրող, պոետ, ռեժիսոր է, Ստոկհոլմի Դրամատիկական ինստիտուտի և Սկանդինավիայի Բիզնեսի բարձրագույն դպրոցի դասախոս, Նոբելյան համերգի առաջատար փորձագետ։ 1991 թվականից Միխայիլ Կազինիկը բնակվում է Շվեդիայում։ Պարբերաբար համերգներ և կոնֆերանսներ է անցկացնում ամբողջ աշխարհով մեկ։ Իր ելույթներում պատմում է արվեստի պատմության և դասական երաժշտության մասին։
Միխայիլ Կազինիկը արտասովոր մարդ-թատրոն, ֆիլհարմոնիա և կոնսերվատորիա է մեկ մարմնում, օժտված լինելով փայլուն դերասանական ունակություններով, բուռն խառնվածքով և իրավամբ հանրագիտարանային գիտելիքներով, նա առաջին հերթին երաժիշտ-դաշնակահար և ջութակահար է: Նա բառացիորեն պայքարում է պաշտպանելով դասական երաժշտության՝ ժամանակակից կյանքում ամենուր, հասանելի, իմաստալից գոյություն պահպանելու իրավունքը: Նա չի պատմում երգահանների կենսագրությունները, այլ միայն տալիս է նրանցից յուրաքանչյուրի ստեղծագործությունը հասկանալու բանալիները։ Նա այլ կերպ է մեկնաբանում ծանոթ երևույթներն ու կոտրում կարծրատիպերը։
Իր մասին խոսելիս՝ Միխայիլ Կազինիկը նշում է․ «Իմ խնդիրն է հոգեպես հարմարեցնել մարդուն այն ալիքին, այն ճառագայթին, որը հաղորդվում է արվեստի գործերից՝ պոեզիայից, երաժշտությունից, գրականությունից․․․ Ողջ մեծ արվեստը հաղորդիչ է, իսկ այն մարդը, որի լարումն այդ հաճախականության վրա չէ, անսարք ընդունիչ է: Ես այն վերանորոգում եմ։»
«Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում արվեստի ստեղծումը։ Այն իր մեջ ամփոփում է հսկայական սքանչելի թրթիռներ, որոնք մեծ ուժ ունեն նրանց համար, ովքեր դրանց թույլ են տալիս տիրել իրենց, իրենց մարմնին, նյարդային համակարգին, իրենց ինտելեկտին և մտածողությանը: Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում արվեստի գործը։ Մարդկանց մեծ մասի համար այն նախ և առաջ հիմնականում ալիքների բազմամակարդակ համակարգ է, որտեղ առաջին փուլն իրենց ներկայացնում է ստեղծագործության պատկերավոր ընկալում, իսկ նրանց համար, որոնք ունեն ավելի խորը՝ երկրորդ, երրորդ, չորրորդ մակարդակների պատկերացում, բացվում է նոր աշխարհ՝ մեր հոգու ամենաբարդ, ամենախորը, իրական աշխարհը»,- նշում է Միխայիլ Կազինիկը։
Դիլիջանում Միխայիլ Կազինիկը դասախոություն-համերգի կազմակերպիչը Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության բարեգործական հիմնադրամ է (TUF)։ Միջոցառումն անց է կացվելու Իմպուլս Մենեջմենթ Քոմփանի ընկերության և Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի (ԴՀԿ) աջակցությամբ։

Культура 15:24 05/04/2023 Армения
Михаил Казиник, известный музыковед, скрипач, писатель и педагог приехал в Армению для проведения «Творческой Академии». 12 апреля в Дилижанском государственном колледже искусств состоится его лекция-концерт «Тайные знаки культуры» для дилижанской общины.
Михаил Казиник − философ, педагог, искусствовед, писатель, поэт, режиссер, преподаватель Драматического института Стокгольма и Высшей школы бизнеса Скандинавии, ведущий-эксперт Нобелевского концерта. С 1991 года Михаил Казиник проживает в Швеции. Регулярно проводит концерты и конференции по всему миру. На своих выступлениях он рассказывает об истории искусства и о классической музыке.
Михаил Казиник – удивительный человек-театр, филармония и консерватория в одном лице, наделен не только блестящими актерскими способностями, бурным темпераментом и истинно энциклопедическими знаниями, он сам, прежде всего, музыкант – пианист и скрипач.  Он буквально сражается, отстаивая право классической музыки на повсеместное, доступное, осмысленное существование в современной жизни. Он не рассказывает биографии композиторов, а дает лишь ключи к пониманию творчества каждого из них. Он по-иному трактует привычные вещи и разрушает стереотипы.
Как Михаил Казиник говорит о себе: «Моя задача – духовно настроить человека на ту волну, на то излучение, которое исходит от творений искусства: поэзии, музыки, литературы… Всякое великое искусство – это передатчик, а человек, который не настроен на его частоту, – испорченный приемник. Я его ремонтирую».
«Что есть Творение Искусства? – говорит Михаил Казиник. – Это колоссальные божественные вибрации, обладающие огромной силой для тех, кто пропускает их через себя, через свой организм, нервную систему, свой интеллект и мышление. Что такое произведение искусства? – это прежде всего многоуровневая система каналов, где на первом этапе происходит иллюстрационное восприятие произведения, как у большинства людей, а для тех, кто постигает более глубинные – второй, третий, четвертый уровни, открывается новый мир, сложнейший, глубочайший, подлинный мир нашей души».
Организатор лекции-концерта Михаила Казиника в Дилижане – благотворительный фонд «Туризма и Урбанистики» (TUF), мероприятие пройдет при поддержке Impulse management company и Dilijan Community Center.