Քաղաքական 20:13 04/04/2023 Հայաստան
Ռուսաստանի և Հայաստանի ռազմավարական հարաբերությունները մեկ անգամ չէ, որ բախվել են տարբեր մարտահրավերների․ Օվերչուկ
Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Ինչպես փոխանցում են Կառավարությունից, Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի Ալեքսեյ Լոգվինի,
Ողջունում եմ Ձեզ և շատ ուրախ եմ մեր հանդիպման համար:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչների միջև շփումների բարձր ինտենսիվություն ունենք, և չնայած դրան՝ առավել դինամիկ շփումների կարիք կա, քանի որ մեր օրակարգն այնքան հագեցած է, որ ոչ միշտ է հաջողվում սպառել բոլոր հարցերը:
Վստահ եմ, որ այսօր մենք կքննարկենք հարցերի բավական լայն շրջանակ՝ տնտեսական և քաղաքական հարցեր, տարածաշրջանային և միջազգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր: Ինձ համար մշտապես հաճելի է հանդիպել Ձեզ հետ և հնարավորություն ունենալ՝ քննարկելու այդ բոլոր հարցերը: Բարի գալուստ»:
Ռուսաստանի փոխվարչապետն իր հերթին ասել է.
Շատ շնորհակալ եմ: Ինձ նույնպես շատ հաճելի է հանդիպել Ձեզ հետ, քննարկել մեր երկկողմ օրակարգի հարցերը: Ցանկանում եմ առաջին հերթին նշել Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության փոխհարաբերությունների ռազմավարական բնույթը: Իհարկե, դրանք հարաբերություններ են, որոնք ներկայիս տեսքով կառուցվում են վերջին 30 տարվա ընթացքում, իսկ իրականում բազմադարյա պատմություն ունեն, և մեկ անգամ չէ, որ բախվել են տարբեր մարտահրավերների՝ ներառյալ տնտեսական ճգնաժամերը, գլոբալ առևտրատնտեսական համակարգի փոփոխությունները:
Չնայած դրան՝ մենք շարունակում ենք ամրապնդել մեր համագործակցությունը տնտեսական ոլորտում, և նախորդ տարի փոխադարձ առևտրաշրջանառության աճի շատ լավ ցուցանիշներ ունենք: Ռուսաստանից Հայաստան ներդրումները ևս լավ ընթացքի մեջ են: Մենք իրապես ուրախանում ենք այն հաջողություններով, որ արձանագրում է Հայաստանի տնտեսությունը՝ որպես Եվրասիական տնտեսական միության մեծ տնտեսության մի մաս և այն առավելությունները, որ տալիս է Միությունը, իհարկե, տեսանելի են»:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է եղել առևտրատնտեսական կապերին և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների:

Политика 20:21 04/04/2023 Армения
А. Оверчук: Стратегические отношения между Россией и Арменией не раз сталкивались с различными вызовами и угрозами
Премьер-министр Никол Пашинян принял заместителя председателя правительства Российской Федерации Алексея Оверчука. Во встрече принял участие также вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
В своей речи премьер-министр Пашинян отметил:
«Уважаемый Алексей Логвинович,
Приветствую Вас и очень рад нашей встрече.
Должен с удовлетворением отметить, что у нас очень высокая интенсивность общения между представителями Республики Армения и Российской Федерации, и, несмотря на это, есть необходимость в более динамичных общениях, потому что наша повестка настолько насыщенна, что не всегда удается исчерпать все вопросы нашей повестки.
Я уверен, что сегодня мы обсудим очень широкий круг вопросов: экономические вопросы, политические вопросы, вопросы, связанные с нашей региональной ситуацией, международной ситуацией. Для меня всегда приятно встретиться с Вами и иметь возможность обсудить все эти вопросы. Добро пожаловать».
Заместитель председателя правительства Российской Федерации, в свою очередь, отметил:
«Спасибо большое, уважаемый Никол Воваевич. Мне также очень приятно встретиться с Вами и обсудить вопросы нашей двусторонней повестки. Хочу в первую очередь отметить стратегический характер взаимоотношений Российской Федерации и Республики Армения. Конечно, это отношения, которые выстраиваются в современном виде в последние 30 лет, но на самом деле имеют многовековую историю, и мы не раз сталкивались с различными вызовами, угрозами, включая экономические кризисы, изменения в глобальной торгово-экономической системе.
Несмотря на это, мы продолжаем укреплять наше сотрудничество в экономической сфере, и в прошлом году у нас были очень хорошие показатели роста взаимной торговли. И инвестиции хорошо идут из России в Армению. Мы, на самом деле, радуемся тем успехам, которые делает армянская экономика как часть экономики большой, Евразийского экономического союза, и те преимущества, которые дает Союз, они, конечно, очевидны».
Собеседники обсудили вопросы повестки армяно-российского сотрудничества. Были обсуждены торгово-экономические отношения и представляющие взаимный интерес другие темы.