Անգլիայում յուրաքանչյուր երրորդ երիտասարդ ուսուցիչ բաց է թողնում լանչը՝ «ծայրը ծայրին հասցնելու համար»
Անգլիայում 29 տարեկան և ավելի երիտասարդ յուրաքանչյուր 3-րդ ուսուցիչը բաց է թողնում կերակուր, որպեսզի հաղթահարի կյանքի ծախսերը, հայտնում է «Guardian» թերթը՝ վկայակոչելով Կրթության ազգային միության (NEU) ուսումնասիրությունը:
«Անգլիայում յուրաքանչյուր երրորդ երիտասարդ ուսուցիչը բաց է թողնում ճաշը և ավելի քիչ գումար է ծախսում սննդի վրա»,- նշվում է ուսումնասիրությունում։
Նշվում է, որ հետազոտության արդյունքում Անգլիայի հանրակրթական դպրոցների ավելի քան 8 հազար ուսուցիչներ են հարցաքննվել. 29 տարեկան և ավելի երիտասարդ ուսուցիչների 34%-ն ասել է, որ ստիպված են բաց թողնել սնունդը «ծայրը ծայրին հասցնելու համար», յուրաքանչյուր հինգերորդ ուսուցիչը երկրորդ աշխատանքի է անցել։ Երիտասարդ ուսուցիչների ավելի քան 10%-ն ասել է, որ նախատեսում է երկու տարում թողնել կրթությունը ծանրաբեռնվածության և ցածր վարձատրության պատճառով:
Ավելի վաղ բրիտանական Կրթության ազգային արհմիության (NEU) անդամները մերժել էին իշխանությունների առաջարկած աշխատավարձերի բարձրացման ծրագիրը և նոր գործադուլներ էին նշանակել ապրիլի 27-ին և մայիսի 12-ին:

Общество 15:27 05/04/2023 В мире
Каждый третий молодой учитель в Англии пропускает прием пищи, чтобы пережить последствия роста стоимости жизни. Об этом пишет газета Guardian со ссылкой на исследование национального профсоюза образования (NEU).
В рамках исследования было опрошено свыше восьми тысяч учителей, работающих в государственных школах Англии. Порядка 34 процентов респондентов в возрасте 29 лет и моложе ответили, что им приходится пропускать приемы пищи, чтобы «свести концы с концами».
«Каждый третий молодой учитель в Англии пропускает обеды и тратит меньше денег на еду, потому что зарплата не поспевает за ростом стоимости жизни, в то время как другие учителя устраиваются на вторую работу», — отмечается в исследовании.
При этом каждый пятый учитель устроился на вторую работу, еще более 10 процентов опрошенных сообщили, что через два года планируют уйти из сферы образования из-за большой нагрузки и низкой зарплаты, передает РИА Новости.
В начале января издание Financial Times сообщило, что Великобритания в этом году столкнется с наиболее сильной рецессией в экономике по сравнению с другими странами G7. Инфляционный шок, который был вызван пандемией и спецоперацией на Украине, будет сохраняться в Британии дольше, чем в других странах.