Քաղաքական 18:21 05/04/2023 Հայաստան
Դավոր Իվո Շտիրի հետ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության հարցերի
ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Խորվաթիայի խորհրդարանի Խորվաթիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Դավոր Իվո Շտիրի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Ողջունելով խորվաթ խորհրդարանականների այցը Հայաստան՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է միջխորհրդարանական ակտիվ շփումների դերը հայ-խորվաթական հարաբերությունների զարգացման հարցում։ Պարույր Հովհաննիսյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի համար կենսական կարևորություն ունեցող հարցերում բարեկամական խմբի դիրքորոշումը և այդ հարցերի բարձրաձայնումն ինչպես Խորվաթիայի խորհրդարանում, այնպես էլ միջազգային միջխորհրդարանական հարթակներում։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-խորվաթական հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ խորհրդարանական համագործակցության համատեքստում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության հարցերի: Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիաների արդյունքում տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև 2022թ․ դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կարևորությունը, համաձայն որի, ի թիվս այլոց, Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Политика 19:42 05/04/2023 Армения
5 апреля заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян принял делегацию во главе с Давором Иво Штиром, главой группы дружбы Хорватия-Армения парламента Хорватии. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя визит хорватских парламентариев в Армению, заместитель министра иностранных дел отметил важность активных межпарламентских контактов в развитии армяно-хорватских отношений.
Паруйр Ованнисян высоко оценил позицию группы друзей по жизненно важным для Армении вопросам и поднятие этих вопросов как в хорватском парламенте, так и на международных межпарламентских площадках.
Собеседники обсудили ряд вопросов, касающихся армяно-хорватских отношений, в том числе в контексте парламентского сотрудничества.
На встрече также были обсуждены вопросы региональной безопасности и мира. Замминистра представил ситуацию в регионе в результате агрессии Азербайджана против Армении и Нагорного Карабаха, а также подробности гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе из-за блокировки Лачинского коридора с декабря 2022 г.
Подчеркнута важность принятого 22 февраля Международным Судом ООН решения, согласно которому, в числе прочего, Азербайджан должен принять все необходимые меры для обеспечения бесперебойного движения людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор.