Մշակույթ 15:31 05/04/2023 Հայաստան
Հայտնի երաժշտագետ, ջութակահար, գրող և մանկավարժ Միխայիլ Կազինիկը եկել է Հայաստան «Ստեղծագործական ակադեմիա» խորագրով միջոցառում անցկացնելու նպատակով։ Միջոցառման կազմակերպիչների հաղորդմամբ, ապրիլի 12-ին Դիլիջանի Արվեստի պետական քոլեջում տեղի կունենա նրա՝ Դիլիջանի համայնքի համար նախատեսված «Արվեստի գաղտնի նշանները» խորագրով դասախոսություն-համերգը։
Միխայիլ Կազինիկը փիլիսոփա, ուսուցիչ, արվեստագետ, գրող, պոետ, ռեժիսոր է, Ստոկհոլմի Դրամատիկական ինստիտուտի և Սկանդինավիայի Բիզնեսի բարձրագույն դպրոցի դասախոս, Նոբելյան համերգի առաջատար փորձագետ։ 1991 թվականից Միխայիլ Կազինիկը բնակվում է Շվեդիայում։ Պարբերաբար համերգներ և կոնֆերանսներ է անցկացնում ամբողջ աշխարհով մեկ։ Իր ելույթներում պատմում է արվեստի պատմության և դասական երաժշտության մասին։
Միխայիլ Կազինիկը արտասովոր մարդ-թատրոն, ֆիլհարմոնիա և կոնսերվատորիա է մեկ մարմնում, օժտված լինելով փայլուն դերասանական ունակություններով, բուռն խառնվածքով և իրավամբ հանրագիտարանային գիտելիքներով, նա առաջին հերթին երաժիշտ-դաշնակահար և ջութակահար է: Նա բառացիորեն պայքարում է պաշտպանելով դասական երաժշտության՝ ժամանակակից կյանքում ամենուր, հասանելի, իմաստալից գոյություն պահպանելու իրավունքը: Նա չի պատմում երգահանների կենսագրությունները, այլ միայն տալիս է նրանցից յուրաքանչյուրի ստեղծագործությունը հասկանալու բանալիները։ Նա այլ կերպ է մեկնաբանում ծանոթ երևույթներն ու կոտրում կարծրատիպերը։
Իր մասին խոսելիս՝ Միխայիլ Կազինիկը նշում է․ «Իմ խնդիրն է հոգեպես հարմարեցնել մարդուն այն ալիքին, այն ճառագայթին, որը հաղորդվում է արվեստի գործերից՝ պոեզիայից, երաժշտությունից, գրականությունից․․․ Ողջ մեծ արվեստը հաղորդիչ է, իսկ այն մարդը, որի լարումն այդ հաճախականության վրա չէ, անսարք ընդունիչ է: Ես այն վերանորոգում եմ։»
«Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում արվեստի ստեղծումը։ Այն իր մեջ ամփոփում է հսկայական սքանչելի թրթիռներ, որոնք մեծ ուժ ունեն նրանց համար, ովքեր դրանց թույլ են տալիս տիրել իրենց, իրենց մարմնին, նյարդային համակարգին, իրենց ինտելեկտին և մտածողությանը: Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում արվեստի գործը։ Մարդկանց մեծ մասի համար այն նախ և առաջ հիմնականում ալիքների բազմամակարդակ համակարգ է, որտեղ առաջին փուլն իրենց ներկայացնում է ստեղծագործության պատկերավոր ընկալում, իսկ նրանց համար, որոնք ունեն ավելի խորը՝ երկրորդ, երրորդ, չորրորդ մակարդակների պատկերացում, բացվում է նոր աշխարհ՝ մեր հոգու ամենաբարդ, ամենախորը, իրական աշխարհը»,- նշում է Միխայիլ Կազինիկը։
Դիլիջանում Միխայիլ Կազինիկը դասախոություն-համերգի կազմակերպիչը   Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության բարեգործական հիմնադրամ է (TUF)։ Միջոցառումն անց է կացվելու Իմպուլս Մենեջմենթ Քոմփանի ընկերության և Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի (ԴՀԿ) աջակցությամբ։

Mikhail Kazinik's lecture-concert to be held in Dilijan
Mikhail Kazinik, a famous musicologist, violinist, writer and teacher, came to Armenia to conduct an event titled “Creative Academy”. On April 12, Dilijan State College of Arts will host his lecture-concert "Secret Signs of Culture" for Dilijan community, organizers said.
Mikhail Kazinik is a philosopher, teacher, art critic, writer, poet, director, lecturer at the Stockholm's dramatic institute and the Graduate School of Business of Scandinavia, leading expert of the Nobel Prize Concert. Since 1991 Mikhail Kazinik has been living in Sweden. He regularly holds concerts and conferences around the world. In his performances he talks about the history of art and classical music.
Mikhail Kazinik is an amazing theater man, a philharmonic society and a conservatory all in one, being endowed with brilliant acting skills, a volcanic character and truly encyclopedic knowledge, first of all, he is a musician - pianist and violinist. He literally fights, defending the right of classical music’s universal, accessible, meaningful existence in modern life. He does not narrate the biographies of the composers but only gives the keys to understanding the work of each of them. He interprets familiar things in a different way and challenges stereotypes.
Kazinik talks about himself stating: “my objective is to spiritually tune a person to the wave, to the radiation which comes from works of art: poetry, music, literature... All the great art is a transmitter and a person who is not tuned to its frequency is a corrupted receiver. I will fix it.”
“What is Art Creation? Mikhail Kazinik says. "These are great, divine vibrations that have great power for those who allow them to pass through themselves, through their body, nervous system, their intellect and thinking. What is a work of art? primarily for most people it is a multi-level system of channels, where the first stage is comprised of an illustrative perception of the work and for those who comprehend the deeper levels- the second, third, fourth levels, a new world – the most complex, deepest, true world of our soul – opens up".
The organizer of Mikhail Kazinik's lecture-concert in Dilijan is the Tourism and Urbanism Charitable Foundation (TUF), the event will be held with the support of Impulse management company and Dilijan Community Center.