Հասարակություն 14:49 05/04/2023 Աշխարհում
Ռուսաստանի ՆԳՆ-ն կողմ է արտահայտվել «Քաղաքացիության մասին» օրենքի նախագծի փոփոխությանը, ըստ որի հնարավոր է ձեռք բերված քաղաքացիությունից զրկում՝ ազգային անվտանգության սպառնալիքի դեպքում։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, ասել է ՌԴ ՆԳՆ Միգրացիայի հարցերով գլխավոր վարչության ղեկավար Վալենտինա Կազակովան։
«Քաղաքացիություն ձեռք բերելիս երդվում են... հստակ գրված է, որ պարտավորվում են՝ պահպանել օրենքը, սիրել հայրենիքը և այլն, և, համապատասխանաբար, վտանգ չներկայացնել ազգային անվտանգությանը», - ասել է նա Պետդումայի հանձնաժողովի նիստում:
Միաժամանակ Կազակովան ընդգծել է, որ «պետությունն իրավունք ունի Ռուսաստանի քաղաքացիություն տալ և զրկել դրանից»։ Այս դեպքում քաղաքացին իրավունք կունենա բողոքարկել որոշումը դատարանում։

Право 15:30 05/04/2023 В мире
МВД РФ поддержало поправку к законопроекту "О гражданстве", согласно которой возможно лишение приобретенного гражданства в случае угрозы национальной безопасности, сообщила начальник Главного управления по вопросам миграции МВД России Валентина Казакова.
"Эта поправка действительно была предложена... мы поддержали, вместе с администрацией согласована она Федеральной службой безопасности. Давайте четко говорить о том, что при приобретении гражданства они приносят присягу... четко написано, что обязуются соблюдать законодательство, любить родину и так далее, и, соответственно, не создавать угрозу национальной безопасности", – сказала она на заседании комитета Госдумы.
"Гражданин, который идет умышленно на такие действия, должен отдавать себе отчет", – добавила она.
При этом Казакова подчеркнула, что "государство в праве дать гражданство РФ и прекратить". В этом случае у гражданина будет право обжаловать решение в судебном порядке.