Հայաստանը հանվել է ԱՄՆ նախաձեռնած «Defender 23» զորավարժության մասնակիցների ցանկից
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության կայքում խմբագրվել է «Defender 23» զորավարժության մասին հոդվածը։ Այժմ Պենտագոնի կայքում զորավարժությունների մասնակից երկրների ցանկում Հայաստանը չկա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչությունից նշել էին, որ բացի ԱՄՆ-ից Defender-23-ին կմասնացկեն զորքեր Ալբանիայից, Հայաստանից, Բոսնիա և Հերցեգովինայից, Բուլղարիայից, Խորվաթիայից, Չեխիայից, Դանիայից, Էստոնիայից, Ֆրանսիայից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Հունաստանից, Հունգարիայից, Իտալիայից, Կոսովոյից, Մոլդովայից, Չեռնոգորիայից, Նիդեռլանդներից, Հյուսիսային Մակեդոնիայից, Լեհաստանից, Ռումինիայից, Սլովենիայից, Իսպանիայից, Շվեդիայից և Մեծ Բրիտանիայից։
Զորավարժությունները կմեկնարկեն ապրիլի 22-ին, դրանց մի մասը կանցկացվեն եվրոպական 10 երկրների տարածքներում։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը մինչ այս պահը չի արձագանքել զորավարժություններին Հայաստանի մասնակցության հարցին։

Politics 11:15 07/04/2023 Armenia
The U.S. Department of Defense on Thursday removed Armenia from the list of participants for an upcoming U.S.-led military exercise in Europe.
Armenia was initially listed among 26 countries which the Pentagon said will take part in the Defender 23 exercise starting on April 22.
“Approximately 9,000 U.S. troops and about 17,000 troops from 26 allied and partner nations will participate and portions of the exercise will stretch across 10 different European countries,” Pentagon spokeswoman Sabrina Singh told reporters late on Wednesday.
A Pentagon report on Singh’s statement was edited on Thursday to exclude Armenia from the list.
In addition to the United States, troops from Albania, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Czechia, Denmark, Estonia, France, Georgia, Germany, Greece, Hungary, Italy, Kosovo, Moldova, Montenegro, Netherlands, North Macedonia, Poland, Romania, Slovenia, Spain, Sweden and the United Kingdom will all take part in Defender 23, the report said.