Թբիլիսիում կազմակերպվել է Հայոց ցեղասպանության թեմայով ցուցահանդես
Ապրիլի 5-ին, Թբիլիսիի Ռիղե այգում մեկնարկել է ցուցահանդեսների շարք` «Հայոց մեծ եղեռն և մշակութային ցեղասպանություն» թեմայով, որն իրականացնում է Վրաստանի հայ համայնքի, Վրաստանի հայ ուսանողական միության և Վրաստանի երիտասարդական միության աջակցությամբ:
Jnews-ի հաղորդմամբ, ցուցահանդեսի ժամանակ ներկայացվել են ցեղասպանության թեմայով նկարներ և դրանք նկարագրող գրություններ, ինչպես նաև արխիվային լուսանկարներ, ներկաներին բաժանվել են նաև տեղեկատվական բուկլետներ: Մարդիկ մոտեցել և ուսումնասիրել են նկարները, կարդացել գրությունները և ծանոթացել պատմության հետ:
Ներկաների խոսքով, ցուցահանդեսը շատ տպավորիչ էր և տեղեկատվական, որն իր մեջ պարունակում էր բավականաչափ ինֆորմացիա անծանոթ մարդկանց հայի պատմության ցավոտ էջերի մասին:
Նշվում է, որ ցուցահանդեսը նախատեսված էր իրականացնել Վրաստանի խորհրդարանի շենքի դիմաց, սակայն կազմակերպիչների փոխանցած տեղեկության համաձայն՝ տարածքում սպասվող այլ միջոցառումների պատճառով իրավապահների խնդրանքով, այն տեղափոխվել է Ռիղեի այգի։

Культура 15:02 06/04/2023 Регион
5 апреля, в тбилисском парке Рике стартовала серия выставок на тему «Геноцид армян и культурный геноцид», которая проводится при поддержке армянской общины Грузии, Армянского студенческого союза Грузии и Союза молодежи Грузии. Об этом сообщает Jnews.
В ходе выставки были представлены фотографии и надписи, описывающие геноцид, а также архивные фотографии, присутствующим также были розданы информационные буклеты. Люди приходили и изучали фотографии, читали подписи и знакомились с историей.
Отметим, что выставку планировалось провести перед зданием парламента Грузии, но, согласно информации, предоставленной организаторами, в связи с ожидаемыми в этом районе другими мероприятиями, по требованию правоохранителей она была перенесена в парк Риге.
По словам посетителей, выставка была очень впечатляющей и информативной, в ней было достаточно информации для неизвестных людей о болезненных страницах армянской истории.