Քաղաքական 08:38 06/04/2023 Աշխարհում
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը ապրիլի 4-ը ՝ ֆինանսական կեղծիքի գործով Նյու Յորքի դատարանում իրեն մեղադրանքներ առաջադրելու օրն, անվանել է «լավագույնը պատմության մեջ», գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Դա անհավատալի փորձ էր, թերևս լավագույն օրը պատմության մեջ մեկի համար, ով վերապրեց անհիմն մեղադրանքները», - գրել է նա իր «Truth Social» սոցիալական ցանցում:
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ ձերբակալությունն ու մեղադրանքների առաջադրումը դրական են ազդել 2024 թվականին նախագահական ընտրություններին մասնակցելու իր ծրագրերի վրա: «Իմ վարկանիշնը երբեք այսքան բարձր չի եղել, 10 մլն դոլար է հավաքվել նախընտրական քարոզարշավի համար, իսկ օրն ավարտվել է շատ կարեւոր ելույթով», - նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ Մանհեթենի քրեական դատարանում Թրամփին մեղադրանք է առաջադրվել 34 կետով։ Դրանցից յուրաքանչյուրում նախկին նախագահին մեղադրանք է առաջադրվել «գործարար գրառումներ կեղծելու» համար՝ «խարդախության և այլ հանցագործություն կատարելու դիտավորության համար»։
Նախկին նախագահն իրեն մեղավոր չի ճանաչել և Թրամփին ազատ են արձակել դատարանից։ Քաղաքական գործչի փաստաբան Ջո Տակոպինան կարծում է, որ իր պաշտպանյալին առաջադրված մեղադրանքները զուրկ են փաստերից։

Политика 09:54 06/04/2023 В мире
Бывший президент США Дональд Трамп назвал 4 апреля - день, когда ему были предъявлены обвинения в суде Нью-Йорка по делу о финансовом подлоге и он был временно арестован – «лучшим в истории». Об этом сообщает ТАСС.
«Это был невероятный опыт, возможно, лучший день в истории для того, кто пережил предъявление необоснованных обвинений», – написал он в сре–ду в своей социальной сети Truth Social.
Политик отметил, что арест и предъявление обвинений положительно сказались на его планах по участию в президентских выборах в 2024 году. «Мои рейтинги никогда не были так высоки, было собрано $10 млн на [предвыборную] кампанию, а закончился день очень важной речью», – указал он.
Помимо этого на сайте Трампа по сбору средств для предвыборной кампании появилась возможность купить футболку с изображением республиканца, стилизованном под фотографию, которую делают сотрудники правоохранительных органов при возбуждении дела. Под снимком размещена надпись «невиновен».