Ստամբուլում հինգ հարկանի շենք է փլուզվել
Ստամբուլի կենտրոնում հինգշաբթի օրը փլուզվել է բնակեցված հինգհարկանի շենքը: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնում է DHA գործակալությունը։
Քարաքոյ կենտրոնական թաղամասի շենքն առավոտյան սկսել է փլուզվել, իսկ տեղական ժամանակով ժամը 15.00-ին այն ամբողջությամբ փլուզվել է՝ փոշով ծածկելով ամբողջ փողոցը։ Գործակալության տվյալներով՝ շենքում վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվել։
Փլուզման սպառնալիքի պատճառով առավոտյան դադարեցվել է տրամվայի շարժը, մասամբ փակվել է այն փողոցը, որտեղ գտնվում է շենքը։
Ստամբուլի քաղաքապետարանի մշակութային արժեքների բաժնի ղեկավար Օքթայ Օզելը հայտնել է, որ 2015 թվականին թույլտվություն է տրվել սկսել շենքի վերականգնումը, սակայն նրա սեփականատերն այդպես էլ այն չի սկսել։
- Անորակ կառուցապատման պատճառով Ստամբուլը ևս վտանգի տակ է երկրաշարժի դեպքում. ահազանգում է քաղաքապետը
- Հայաստանի առաջատար եռացատկորդները մեկնել են Ստամբուլ
- Ստամբուլ-Երևան չվերթով ՀՀ ժամանած քաղաքացու մոտ հայտնաբերվել է առանց հայտարարագրման ադամանդե քարեր
- Ստամբուլի քաղաքապետարանը հայտնել է, որ երկրաշարժի հետևանքով կարող են ակնթարթորեն փլուզվել 10,000 բնակչի տուն

Общество 17:59 06/04/2023 В мире
Расселенное пятиэтажное здание обрушилось в четверг в центре Стамбула, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство DHA.
Здание в центральном районе Каракёй, начало рушиться утром, а к 15.00 по местному времени полностью обрушилось, пылью заволокло всю улицу. По данным агентства, в здании проводили ремонтные работы.
Из-за угрозы обрушения еще с утра было приостановлено движение трамваев, частично была перекрыта улица, где расположено здание.
Глава департамента культурных ценностей мэрии Стамбула Октай Озель сообщил, что в 2015 году было выдано разрешение на начало реставрации здания, но его владелец к ней так и не приступил.