Համացանց 16:38 06/04/2023
Ֆինլանդիայի վարչապետ Սաննա Մարինը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել խորհրդարանական ընտրություններում իր կուսակցության պարտությունից հետո, գրում է «Եվրոնյուզ»-ը։
Նշվում է, որ Սաննա Մարինի թիմն այժմ կծառայի որպես ժամանակավոր կառավարություն՝ մինչև նոր կաբինետի ձևավորումը։
Ֆինլանդիայում խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունեցել ապրիլի 2-ին։ Ընտրություններում Ֆինլանդիայի վարչապետի կուսակցությունը՝ «Սոցիալ-դեմոկրատները» զբաղեցրել է երրորդ տեղը. կուսակության օգտին քվեարկել է ընտրողների 19,9 %-ը։ «Ազգային կոալիցիոն» կուսակցությունը ստացել է ձայների 20,8 %-ը, իսկ աջ ծայրահեղական «Իրական ֆիններ» կուսակցությունը՝ 20,1%։

Финляндия: правительство Санны Марин уходит в отставку
Премьер-министр Финляндии Санна Марин подала формальное прошение об отставке после поражения её партии на парламентских выборах, пишет euronews.
Кабинет будет исполнять технические обязанности до назначения нового правительства, формирование которого должно начаться уже на следующей неделе.
Выборы в Финляндии прошли 2 апреля. Социал-демократическая партия Санны Марин получила менее 20% голосов и заняла третье место. Лидирует консервативная Национальная коалиционная партия, у неё 20,8%, на втором месте – «Истинные финны».