Առողջություն 12:50 07/04/2023 Արցախ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող  12 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ  մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախի առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, 9 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 276 հիվանդ։
100 օրից ավելի է՝ Արցախի Հանրապետությունը գտնվում է տոտալ շրջափակման մեջ, իսկ ադրբեջանցի «բնապահպանները», որոնց թվում են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործակալներ, Ապրիլյան պատերազմի մասնակից,...  դարձել են անձեռնմխելի՝ նոր բախման շանտաժով։

ICRC facilitates transfer of 12 patients from Artsakh to Armenia
The International Committee of the Red Cross (ICRC) has facilitated the transfer of 12 more severely ill patients from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia amid the blockade, the Artsakh Ministry of Health reported.
The patients with serious oncological and cardiovascular diseases were transported to specialized medical facilities in Armenia on Friday, the ministry said in a statement.
Nine patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment, returned to Artsakh together with an accompanying team.
Planned surgeries remain suspended in Artsakh hospitals due to Azerbaijan’s blockade of the Lachin Corridor, the sole road connecting Artsakh to Armenia, which started in mid-December 2022.
Seven children are in neonatal and intensive care in the Arevik Medical Center.
Nine patients, including three critically ill, remain in the intensive care unit of the Republican Medical Center.
The Red Cross has helped transfer a total of 276 patients from Artsakh to Armenia for urgent treatment since the start of the blockade.