Քաղաքական 19:15 08/04/2023 Աշխարհում
Հնդկաստանի նախագահ Դրաուպադի Մուրմուն շաբաթ օրը Ասամում գտնվող Թեզպուր ավիաբազայից թռել է Սու-30 կործանիչով: Թռիչքի մասին հայտնել են նախագահի քարտուղարությունից, որին անդրադարձել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
Նախագահը, որը Հնդկաստանի զինված ուժերի գերագույն հրամանատարն է համարվում, նախքան ռազմաօդային ուժերի բազա վերադառնալը, մոտ 30 րոպե թռել և ուսումնասիրել է Բրահմապուտրան և Թեզպուր հովիտը, որոնք նայում են Հիմալայներին:
Նախագահ Մուրմուն Հնդկաստանի երրորդ նախագահն է և երկրորդ կին նախագահը, ով կատարել է նման թռիչք: Ինքնաթիռը վարում էր խմբի կապիտան Նավին Կումարը՝ 106-րդ ջոկատի հրամանատարը:
«Ինձ համար ոգևորիչ փորձ էր թռչել Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերի հզոր Су-30 MKI կործանիչով: Հպարտություն է, որ Հնդկաստանի պաշտպանական կարողությունները զգալիորեն ընդլայնվել են և ընդգրկում են բոլոր սահմանները ցամաքում, օդում և ծովում: Շնորհավորում եմ Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերին և ողջ ռազմական թիմին՝ Թեզպուրի ավիաբազային այս թռիչքի կազմակերպման կապակցությամբ»,-գրել է Մուրմուն թռիչքից հետո։
Су-30 MKI կործանիչն արտադրվում է Հնդկաստանում ռուսական լիցենզիայով Hindustan Aeronautics Limited-ի կողմից։ Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերը զինված են մոտ 270 նման օդանավերով, այդ թվում՝ Ռուսաստանից մատակարարվածներով։

Политика 20:00 08/04/2023 В мире
Президент Индии Драупади Мурму в субботу совершила боевой вылет на истребителе Су-30 МКИ с авиабазы Тезпур в штате Ассам, сообщает РИА Новости со ссылкой на секретариат президента.
«Президент, которая является Верховным главнокомандующим Вооруженными силами Индии, летела около 30 минут, обозревая Брахмапутру и долину Тезпур с видом на Гималаи, прежде чем вернуться на базу ВВС», – говорится в сообщении.
«Для меня было волнующим опытом летать на могучем истребителе Сухой-30 МКИ ВВС Индии. Предметом гордости является тот факт, что оборонный потенциал Индии значительно расширился и охватывает все границы на суше, в воздухе и на море. Я поздравляю ВВС Индии и всю команду военно-воздушной базы Тезпур с организацией этого боевого вылета», – написала Мурму по итогам полета.
Истребитель Су-30МКИ производится в Индии по российской лицензии компанией Hindustan Aeronautics Limited. На вооружении ВВС Индии находится около 270 таких машин, включая поставленные из России.