Հասարակություն 15:17 08/04/2023 Աշխարհում
Աշխատանքային այցով Ճապոնիայի Կանսայ շրջանում գտնվող դեսպան Արեգ Հովհաննիսյանը ապրիլի 7-ին հանդիպում է ունեցել Կիոտո պրեֆեկտուրայի նահանգապետ Տակատոշի Նիշիկավայի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք Ճապոնիայում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջից։
Շնորհակալություն հայտնելով դեսպանին այցելության համար՝ նահանգապետը կարևորել է հայ-ճապոնական միջպետական հարաբերությունների նախընթաց 30 տարին և պատրաստակամություն հայտնել Հայաստանի հետ համագործակցելու գիտակրթական և զբոսաշրջության բնագավառներում: Տ. Նիշիկավան հույս է հայտնել, որ առաջիկայում կավելանա հայաստանցի ուսանողների թիվը Կիոտոյի համալսարաններում:
Դեսպան Արեգ Հովհաննիսյանը կարևորել է հայ-ճապոնական բարեկամական հարաբերություններում կրթության և մշակույթի բաղադրիչը, ընդգծել այս ոլորտներում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը: Նա այս առումով դրական է գնահատել Հայաստանում ճապոներեն սովորելու հանդեպ պահանջարկի աճը՝ հատկապես երիտասարդների և համալսարանականների շրջանում:
Դեսպանը զրուցակցին տեղեկացրել է նաև Հայաստանում ճապոներեն սովորելու աճող հնարավորությունների մասին՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկայում կհաջողվի Կիոտոյի պրեֆեկտուրայի հետ հաստատել գիտակրթական և մշակութային փոխշահավետ համագործկցություն:
Հանդիպման ավարտին դեսպանը հայտնել է Կիոտոյի և Կանսայ շրջանի մասին իր ջերմ տպավորությունների մասին և նահանգապետի խնդրանքով հակիրճ ներկայացրել Երևանի հնադարյա կոթողների, մասնավորապես՝ էրեբունի ամրոցի պատմությունը:

Общество 16:36 08/04/2023 Армения
Находящийся с рабочим визитом в Японии посол Арег Ованнисян 7 апреля провел встречу с губернатором префектуры Киото Такатоси Нисиваки. Об этом сообщается на странице посольства в соцсети Facebook.
Выразив благодарность послу за визит, губернатор отметил последние 30 лет армяно-японских межгосударственных отношений и выразил готовность сотрудничать с Арменией в сферах науки, образования и туризма. Такатоси Нисиваки выразил надежду, что в ближайшее время число армянских студентов в университетах Киото увеличится.
Посол Арег Ованнисян подчеркнул важность составляющей образования и культуры в дружественных армяно-японских отношениях, подчеркнул необходимость углубления сотрудничества в данных сферах. В этом смысле он положительно оценил рост спроса на изучение японского языка, особенно среди молодежи и студентов.
Посол сообщил собеседнику о растущих возможностях изучения японского языка в Армении, выразив надежду, что в ближайшее время удастся установить взаимовыгодное научное, образовательное и культурное сотрудничество с префектурой Киото.