Իրավունք 11:19 10/04/2023
Գլխավոր դատախազը Մհեր Սահակյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու միջնորդագիր է ներկայացրել ԱԺ
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին կետի, 2023 թվականի ապրիլի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին է ներկայացրել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր: Ըստ նույն կետի պահանջի՝ միջնորդագրին կցվել է նաև պատգամավորի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին գլխավոր դատախազությունից։
«Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Մ.Ս.-ն, ԱԺ վարչական 2-րդ մասնաշենքի թիվ 314 քննարկումների դահլիճում 2023 թվականի մարտի 31-ին սկսված փակ աշխատանքային քննարկման ժամանակ` ժամը 11։15-ի սահմաններում, խուլիգանական դրդումներով, ցուցադրաբար հակադրվել է Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի (այսուհետև՝ Հանձնաժողով) նախագահ Վ.Վ.-ին, դրսևորել է ագրեսիվ վարքագիծ: Մասնավորապես՝ Մ.Ս.-ն ձեռքով հարվածել է սեղանին, ոտքի կանգնել, բղավելով դիտողություն արել Հանձնաժողովի նախագահին, փակ քննարկման բնականոն աշխատանքը խոչընդոտելու դիտավորությամբ շրջանցել է իր և Վ.Վ.-ի միջև նստած պատգամավոր Ա.Ղ.-ին, մոտեցել Հանձնաժողովի նախագահին և աջ ձեռքով դիտավորությամբ հարվածել նրա դեմքի ձախ քունքային շրջանին: Հարվածի հետևանքով Հանձնաժողովի նախագահի առողջությանը պատճառվել է թեթև վնաս՝ առողջության կարճատև քայքայումով՝ ձախ վերհոնքային շրջանի պատռված վերքի, ձախ վերհոնքային, քթի մեջքի քերծվածքների, ձախ վերին և ստորին կոպերի արյունազեղումների ձևով:
Երևան քաղաքի դատախազությունում քրեական վարույթի նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ կատարված քննությամբ ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որոնք հիմք են տալիս ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Մ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով  (խուլիգանությունը) և 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (խուլիգանական դրդումներով առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը):
ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցվել միայն Ազգային ժողովի համաձայնությամ»,- հայտնում են դատախազությունից։

Право 12:42 10/04/2023 Армения
Генпрокурор обратилась в парламент Армении с ходатайством о даче согласия на начало уголовного преследования депутата Мгера Саакяна
Генпрокурор Анна Вардапетян, согласно п. 1 ст. 108 Конституционного закона РА «Регламент Национального Собрания», 10 апреля 2023 года представила председателю НС РА Алену Симоняну ходатайство о даче согласия на возбуждение общественного уголовного преследования в отношении депутата НС от фракции «Айастан» («Армения») Мгера Саакяна. Согласно требованию данного пункта, к ходатайству прилагается проект постановления Национального Собрания о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата или лишение его свободы. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщили из Генпрокуратуры.
«Согласно фактическим данным, полученным в ходе уголовного производства, депутат восьмого созыва Национального Собрания РА М.С., находясь в зале обсуждений № 314 2-го административного здания НС, 31 марта 2023 года на закрытом рабочем обсуждении около 11:15, исходя из хулиганских побуждений, стал демонстративно вступать в конфронтацию с председателем комиссии по государственно-правовым вопросам В.В., вел себя агрессивно», – отмечается в сообщении.
Сообщается, что в частности, М.С. ударил рукой по столу, встал, сделал замечание председателю Комиссии, накричав на него, подошел к нему и правой рукой ударил его по лицу. В результате удара В.В. получил легкую травму.
Согласно информации, полученные в ходе расследования фактические данные дают основания для инициирования уголовного преследования в отношении депутата НС восьмого созыва Мгера Саакяна по ч. 1 ст. 297 («хулиганство») и п. 7 ч.2 ст. 171 («причинение легкого вреда здоровья из хулиганских побуждений») УК РА.
Согласно ст. 96 Конституции РА, уголовное преследование в отношении депутата может быть инициировано только с согласия Национального Собрания.