Քաղաքական 19:29 10/04/2023 Հայաստան
Մալիշկայում Փաշինյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու փորձի դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ․ ՔԿ
Հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ 2023թ. ապրիլի 10-ին ՀՀ վարչապետի Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր համայնքի Մալիշկա բնակավայր կատարվող այցի ընթացքում ժամը 13:15-ի սահմաններում Մալիշկա բնակավայրի նոր կառուցված 8-րդ, 14-րդ և Կենտրոնական փողոցների խաչմերուկ է մոտեցել 47-ամյա մի կին։ Այս մասին հայտնում են ՔԿ-ից։
«Վերջինս չենթարկվելով ոստիկանության ծառայողների կողմից բազմիցս ներկայացված օրինական պահանջներին և անտեսելով վերջիններիս հորդորները՝ ժամը 14:40-ի սահմաններում Մալիշկա բնակավայրի առանձնատներից մեկի բակում ՀՀ վարչապետի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով փորձել է Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ բռնություն գործադրել, այն է՝ իր մոտ գտնվող անձրևանոցը դիտավորությամբ նետել է Փաշինյանի ուղղությամբ։
Հետաքննության մարմնի կողմից անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով նշված անձը ձերբակալվել է և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-452-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով նախատեսվել է քրեական վարույթ։
Սկսվել է նախաքննություն, որի շրջանակներում պարզվում են դեպքի հանգամանքները»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Право 20:16 10/04/2023 Армения
По факту попытки применения насилия в отношении Пашиняна в Малишке инициировано уголовное производство
Поступило сообщение о том, что 10 апреля 2023 года во время визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в населенный пункт Малишка общины Ехегнадзор Вайоцдзорской области, около 13:15, к перекрестку 8-й, 14-й и Центральной улиц населенного пункта Малишка подошла 47-летняя женщина. Подробности приводит пресс-служба СК Армении.
«Последняя, не подчинившись неоднократно предъявляемым служащими полиции законным требованиям и игнорируя их призывы, около 14:40 во дворе одного из домов в населенном пункте Малишка с целью вмешательства в законную служебную деятельность премьер-министра Республики Армения, попыталась применить насилие в отношении Никола Пашиняна, умышленно метнув имевшийся у нее зонтик в направлении Пашиняна.
На основании наличия непосредственно возникшего обоснованного подозрения  органом следствия женщина была задержана.
«По факту инцидента инициировано уголовное производство по признакам ч. 3 ст. 44-452 УК Армении. Начато предварительное следствие, в рамках которого выясняются обстоятельства происшествия», – говорится в сообщении.