Հասարակություն 15:43 12/04/2023 Տարածաշրջան
Շուրջ 1400 հայկական բեռնատարներ սպասում են Վերին Լարս անցակետի ինչպես վրացական, այնպես էլ ռուսական կողմում։ Այս մասին Sputnik Արմենիային ասել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը կից մաքսային կցորդ Վահան Հակոբյանի ՝ մեկնաբանելով սահմանային անցակետում տիրող իրավիճակը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել մաքսային մարմինների միասնական համակարգի խափանման մասին։
«Ապրիլի 10-ին Ռուսաստանի մաքսային մարմինների միասնական համակարգի աշխատանքում խափանում է տեղի ունեցել, ինչը անհնարին է դարձրել բեռների մաքսային ձևակերպումները էլեկտրոնային համակարգում»,- ասել է կցորդը։
Նրա խոսքով, երկու ուղղություններով Լարսում կանգնած են 1400 հայկական բեռնատարներ։
Մոտ 700 բեռնատարներ Հայաստանից էին դուրս եկել, նրանք դեռ չեն հատել Ռուսաստանի սահմանը։ Նույնքան էլ ռուսական կողմում է։ Բացի այդ, վրացական կողմում է գտնվում Հայաստանից Ռուսաստան մեկնող տարանցիկ համարանիշներով ևս 500 մեքենա։
Ավելի վաղ Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացրել էր, որ Վերին Լարս անցակետի ռուսական հատվածում առկա տեխնիկական խնդրի պատճառով բարդություններ են առաջացել անցակետը հատող մեքենաների մաքսային ձևակերպումների հետ կապված:

Общество 15:21 12/04/2023 Регион
Около 1,4 тысячи армянских фур ожидают проезда через МАПП (многосторонний автомобильный пункт пропуска) "Верхний Ларс" как с грузинской, так и с российской стороны границы. Об этом сообщил Sputnik Армения таможенный атташе посольства РА в России Ваан Акопян, комментируя ситуацию на пограничном пункте пропуска.
Ранее стало известно о сбое работы единой системы таможенных органов.
"Сбой в работе единой системы таможенных органов России возник 10 апреля. Это сделало невозможным таможенное оформление грузов в электронной системе", - сказал атташе.
По его словам, всего проезда через Ларс в оба направления ожидают около 1400 армянских фур. Из Армении выехало около 700 большегрузов, они пока не пересекли российскую границу. Столько же находятся на российской стороне. Кроме того, еще 500 легковых автомобилей с транзитными номерами, направляющиеся из Армении в Россию, находятся на грузинской стороне.
Военно-Грузинская дорога – единственный в настоящее время сухопутный маршрут, связывающий Армению с Россией. Она периодически закрывается из-за непогоды.