Օրվա մամուլ 08:58 12/04/2023 Հայաստան
«Այսօր լրանում է Արցախի կյանքի ճանապարհի փակման չորրորդ ամիսը։ 2022-ի դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանը բնապահպան ֆեյք-ակտիվիստների միջոցով Արցախի հանքերում մոնիթորինգ իրականացնելու պահանջով փակեց Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը, սակայն կյանքը ցույց տվեց, որ Ադրբեջանի նպատակներն այլ էին՝ ամբողջությամբ տիրանալ Արցախին։ Եվ հակադրվելով միջազգային հանրության կոչերին, Հաագայի դատարանի որոշմանը, Ադրբեջանը մինչ օրս շարունակում է արգելել Արցախ ելումուտը՝ ակնկալելով, որ արցախցիները զենքը վայր կդնեն և կհամաձայնեն իրենց պահանջներին։
Ուշագրավ է, որ երեկ Արցախի իշխանությունները Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելության միջոցով, վերջիններիս տեղակայման վայրում և ռուսական զորախմբի հրամանատարության միջնորդությամբ հանդիպում անցկացնելու առաջարկ են փոխանցել ադրբեջանական կողմին՝ «հումանիտար բնույթի անհետաձգելի հարցեր քննարկելու համար», ինչը նշանակում է, որ օղակն այնքան է սեղմվել, որ արցախյան կողմն է նախաձեռնողականություն դրսևորում։
Հիշեցնենք, որ մոտ մեկ ամիս առաջ մեկ անգամ խաղաղապահների միջնորդությամբ հանդիպումից հետո ադրբեջանական կողմը հայտարարեց, թե այդ հանդիպումներում պետք է վերաինտեգրման հարցեր քննարկվեն, և արցախցիներին հրավիրեցին Բաքու ու մերժում ստացան։ Հիմա Արցախը փորձում է վերականգնել երկխոսությունը»։

Пресса дня 12:01 12/04/2023 Армения
«Уже четвертый месяц как дорога жизни Арцаха продолжает оставаться заблокированной. 12 декабря 2023 года азербайджанские фейковые эко-активисты перекрыли единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией, с требованием проведения мониторинга на месторождениях Арцаха, однако жизнь показала, что у Азербайджана были другие намерения – полностью завладеть Арцахом. Игнорируя призывы международного сообщества, решение Международного суда ООН, Азербайджан до сих пор продолжает держать Арцах в блокаде, ожидая, что арцахцы сдадутся и согласятся с их требованиями.
Примечательно, что вчера власти Арцаха посредством миротворческой миссии РФ направили азербайджанской стороне предложение о проведении встречи в месте дислокации и при посредничестве командования Российского миротворческого контингента «для обсуждения неотложных гуманитарных вопросов», что означает, что кольцо сжалось настолько, что арцахская сторона проявляет инициативу.
Напомним, что около месяца назад после встречи при посредничестве российских миротворцев азербайджанская сторона заявила, что на этих встречах должны обсуждать вопросы реинтеграции, пригласила арцахцев в Баку и получила отказ. Сейчас Арцах пытается возобновить диалог», - пишет газета.