Քաղաքական 10:51 13/04/2023 Հայաստան
Ինչպես հաճախ է լինում կառավարության գործունեության մեջ՝ էլի մեղավորները ռուսներն են. Մանուկյանը՝ Քերոբյանին
Ազգային ժողովի նիստում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի խոշորագույն ոլորտներից մեկը՝ կաթնարդյունաբերությունը, լուրջ խնդրի առաջ է կանգնած, զրկված է  ՌԴ արտահանման հնարավորությունից։
Նա հարցով դիմեց  էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանին՝ ե՞րբ է լուծվելու այդ հարցը, ոչ թե ի՞նչ եք անում։
«Մեր գնահատմամբ, սա ԵԱՏՄ առևտրի խոչընդոտ է։ Այսինքն, այն արգելքը, որը դրել է «Ռոսսելխոզնադզորը», հակասում է  ԵԱՏՄ ներսում առևտրի  կանոններին, և մենք հիմա այդ հարցը քննարկում ենք մեր գործընկերների հետ, բացի այդ նաև  բանակցություններ են վարվում՝ հասկանալու, թե ինչ կարգավորումների միջոցով կկարողանանք հնարավորինս արագ և չդիմելով ԵԱՏՄ ստանդարտ գործընթացներին, լուծել այս հարցը»,- ասաց նախարարը։
Քերոբյանն ընդգծեց, որ որևէ ժամկետ չի ասի, աշխատում են, պետք է փորձեն հնարավորինս արագ բացել։
Գեղամ Մանուկյանն արձագանքեց. «Փաստորեն, ինչպես շատ հաճախ է լինում կառավարության գործունեության մեջ, էլի մեղավորները, որքան հասկանում եմ, ռուսներն են։
Ազգային ժողովի այս դահլիճում տարիներ առաջ,  երբ կառավարությունն էլի գեղեցիկ թվերի մասին էր խոսում, հանգուցյալ մեր ընկեր Վահան Հովհաննիսյանը մի արտահայտություն արեց, որը մնաց քաղաքական արտահայտությունների անթոլոգիայում՝ «եթե ամեն ինչ այսքան լավ է, ապա ինչու է այսքան վատ»»։
Վ.Քերոբյանն ասաց, որ գյուղատնտեսությունը խոշոր ոլորտ է, բայց ոչ ամենախոշորը, կաթի արտադրությունն էլ  գյուղատնտեսության մեջ ամենախոշոր կտորը չէ և առաջարկեց չդրամատիզացնել իրավիճակը։
«Մենք ընդհանուր առմամբ, անցած տարի ԵԱՏՄ շուկա արտահանել ենք 18 միլիոն դոլարի կաթնամթերք, որը մեր արտահանման ծավալի 1 տոկոսից էլ քիչ է։ Այսինքն, մենք այստեղ չունենք ինչ-որ դրամատիկ իրավիճակ, որը ներկայացնում եք։
Ինչ վերաբերում է  ձեր դիտարկմանը, որ ամեն ինչ այսքան վատ է, ապա առաջարկում եմ վիճակագրական ծառայության թվերը համեմատել նախորդ  15 տարվա թվերի հետ ու փորձել գտնել նմանատիպ լավ թվեր»։

Политика 12:23 13/04/2023 Армения
Манукян – Керобяну: Как это часто бывает в деятельности правительства Армении, опять виноваты русские
На заседании Национального Собрания 13 апреля депутат от фракции «Армения» Гегам Манукян заявил, что одна из крупнейших отраслей экономики Армении – молочная промышленность – столкнулась с серьезной проблемой, лишившись возможности экспорта продукции в РФ.
Он поинтересовался у министра экономики Армении Ваана Керобяна, когда решится проблема.
«По нашей оценке, это препятствие для торговли ЕАЭС. То есть введение Федеральной службой по ветеринарному и фитосанитарному надзору (Россельхознадзор) запрета с 5 апреля на ввоз молочной продукции из Армении в Россию противоречит правилам торговли в ЕАЭС, и этот вопрос мы сейчас обсуждаем с нашими партнерами. Кроме того, ведутся также переговоры, чтобы понять, за счет каких регулировок мы сможем решить этот вопрос максимально быстро, не прибегая к стандартным процессам ЕАЭС», – ответил Керобян.
По словам Керобяна, конкретных сроков решения проблемы он назвать не может, постараются решить ее в кратчайшие сроки.
«Фактически, как это часто бывает в деятельности правительства Армении, опять виноваты, как я понимаю, русские.
В этом зале заседаний НС Армении годами ранее, когда правительство вновь говорило о красивых цифрах, наш покойный друг Ваан Ованнисян произнес фразу, которая вошла в антологию политических цитат: „Если все так хорошо, то почему все так плохо?”», – заявил в ответ Манукян.
В.Керобян в свою очередь указал, что сельское хозяйство – крупная отрасль экономики страны, но не самая крупная, а доля молочной промышленности – не самая большая в сельском хозяйстве, посему не нужно драматизировать ситуацию.
«В целом, в прошлом году на рынок ЕАЭС мы экспортировали молочной продукции на 18 миллионов долларов, что составляет менее 1 процента от объема нашего экспорта. Другими словами, у нас здесь ситуация не столь драматична, как вы представляете.
Что касается вашего замечания о том, что все настолько плохо, то предлагаю вам сравнить показатели статистической службы с цифрами за предыдущие 15 лет и попытаться найти похожие хорошие показатели», – сказал он.