Քաղաքական 14:21 13/04/2023 Հայաստան
Aravot.am-ի տեղեկություններով, Հայաստանի սահմանը հատած երկրորդ ադրբեջանցին հայտնաբերվել է Սյունիքի մարզում։ Այս պահին նրան տանում են ոստիկանության Կապանի բաժին։
«Նշենք, որ գիշերվանից էին սկսել որոնողական աշխատանքները, նույնիսկ ստուգում էին անտառային կածանները։ Ըստ մեր տեղեկությունների նրան ճանաչել ու բռնել է Կապանի անտառապահներից մեկը։ Ադրբեջանցու մոտ հայտնաբերվել է պտուտակահան, նոթատետր և փամփուշտներ»,- գրել է Aravot.am-ը։
Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ոստիկանությունից հայտնել են, որ ձերբակալված ադրբեջանցին այժմ Կապանի ոստիկանական բաժնում է։ Տեղեկություններ կան, որ ադրբեջանցուն հայտնաբերել են Կապան համայնքի Նորաշենիկ ենթաշրջանի Աճանան գյուղում։
«Քիչ առաջ կապանցիները բռնեցին քաղաք մտած ադրբեջանցուն։
Երեկ երեկոյան Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տարածքում  հրազենային կրակոցով սպանվել էր պահնորդ Հայրապետ Մելիքսեթյանը, և ըստ որոշ տեղեկությունների՝ սպանություն կատարողն այն ադրբեջանցիներից մեկն էր, ով ներխուժել էլ Սիսիան՝ քաղաքացու տուն ու դրան չէին հասցրել բռնել։
Ըստ տեղեկությունների՝ նրա ձեռքին եղել է Հայրապետ Մելիքսեթյանի հեռախոսը։
Կապանցիները ադրբեջանցուն հանձնել են իրավապահներին։
Խաղաղության դարաշրջանի բացումը շարունակվում է։
ԱՊԱԳԱ ԿԱ՛»։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 10-ին՝ ժամը 01:00-02:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայող: Ըստ նրա խոսքի, իր հետ եղել է ևս մեկ զինծառայող։ ՊՆ-ից ասել էին, որ ադրբեջանցի երկրորդ զինծառայողին որոնում են։ Ապրիլի 13-ին ՀՀ տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ադրբեջանցի երկրորդ զինծառայողը։

Политика 14:48 13/04/2023 Армения
По сведениям Aravot.am, второго азербайджанца, ранее перешедшего границу Армении, обнаружили в Сюникской области РА. На данный момент он в отделе Полиции Капана.
«Отметим, что поисковые работы начались с ночи, проверяли даже лесные тропинки. По нашим сведениям, его узнал и поймал один из лесничих Капана. При нем были отвертка, блокнот и патроны», – пишет Aravot.am.
Sputnik Армения в полиции подтвердили, что задержанный в Сюнике азербайджанский военный находится в полиции Капана. Есть сведения, что его обнаружили в селе Ачанан подрайона Норашеник общины Капан.
Экс-депутат НС РА Наира Зограбян написала:
«Немногим ранее капанцы поймали проникшего в город азербайджанца.
Вчера вечером на территории Зангезурского медно-молибденового комбината из огнестрельного оружия был застрелен охранник Айрапет Меликсетян, и, согласно некоторым сведениям, убийство совершил один из ворвавшихся в дом жителя Сисиана азербайджанцев, которого не успели поймать.
По некоторым сведениям, у него был обнаружен телефон Айрапета Меликсетяна.
Капанцы передали азербайджанца правоохранителям.
Открытие эпохи мира продолжается.
БУДУЩЕЕ ЕСТЬ!»
Напомним, что ранее пресс-служба министерства обороны Армении передала: «10 апреля в районе 01:00-02:00 на территории Армении был обнаружен и арестован военнослужащий ВС Азербайджана. По его словам, с ним был еще один военнослужащий, розыскные работы которого продолжаются». Из министерства обороны Армении сегодня сообщили: «13 апреля на территории Армении был обнаружен и задержан второй азербайджанский военнослужащий».