Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահին
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ապրիլի 13-ին հանդիպել է Հայաստանում աշխատանքային այցով գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ:
Արցախի ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ Գեղամ Ստեփանյանն անդրադարձել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հաստատումից հետո Ադրբեջանի կողմից վարվող էթնիկ զտման քաղաքականությանը՝ մատնանշելով ադրբեջանական կողմի հանցագործությունների վերաբերյալ կոնկրետ փաստեր և օրինակներ։ Պաշտպանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից չորս ամիս շարունակվող անօրիանական շրջափակման հումանիտար հետևանքներն ու Արցախի ժողովրդի բազմաթիվ իրավունքների լայնածավալ խախտումները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ միջազգային դերակատարների կոչերն անտեսելն ու ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման չկատարումն Ադրբեջանի համար որևէ հետևանք չեն առաջացնում, ինչն էլ ավելի է ընդլայնում ադրբեջանական անպատժելիությունն ու ամենաթողությունը։ Միջազգային հանրության հայտարարություններին և կոչերին Ադրբեջնանը պատասխանում է շրջափակման խստացմամբ ու խաղաղ բնակչությանը նորանոր տառապանքներ հարուցող գործողություններով։
Գեղամ Ստեփանյանն իր դժգոհությունն է արտահայտել ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին միջազգային հանրության կողմից ոչ համարժեք ու հասցեական վերաբերմունքի առթիվ, նշել, որ անհասկանալի և անընդունելի է մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում միջազգային հանրության տարբերակված մոտեցումները տարբեր հակամարտությունների համատեքստում և հույս հայտնել, որ միջազգային գործընկերների կողմից կձեռնակվեն գործնական քայլեր շրջափակումը վերացնելու և հումանիտար իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ։
Կարևորելով ԵԱՀԿ ներգրավվածությունն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում՝ Պաշտպանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի գործունեության վերականգնման, կազմակերպության կողմից Արցախ փաստահավաք խումբ ուղարկելու և մշտական ներկայություն ունենալու անհրաժեշտությունը։

Law 11:00 14/04/2023 NKR
Human Rights Defender of the Republic of Artsakh Gegham Stepanyan on Thursday met with the OSCE Chairman-in-Office, Minister of Foreign Affairs of Northern Macedonia, Bujar Osmani, who is currently in Armenia on a working visit, the ombudsman's office said in a statement.
Gegham Stepanyan touched upon the policy of ethnic cleansing carried out by Azerbaijan after the establishment of the ceasefire on November 9, 2020, pointing out the specific facts and examples of crimes committed by the Azerbaijani side. The ombudsman presented the humanitarian consequences of the four-month-long illegal blockade by Azerbaijan and the large-scale violations of the rights of Artsakh people.
"The Human Rights Defender noted that ignoring the appeals of international actors and non-compliance with the decision of the International Court of Justice of the UN do not entail any consequences for Azerbaijan, which only further emboldens the impunity and permissiveness of Azerbaijan. Azerbaijan responds to the statements and appeals of the international community by further tightening the blockade and by acts that inflict new suffering to the civilian population of Artsakh," the office said.
"Gegham Stepanyan expressed dissatisfaction with the inadequate and non-targeted attitude of the international community to the humanitarian crisis, noted that the differentiated approaches of the international community to the protection of human rights in the context of various conflicts are incomprehensible and unacceptable, and expressed hope that international partners will take practical steps to lift the blockade and resolve the humanitarian situation.
"Stressing the importance of the OSCE's participation in the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, the Ombudsman stressed the need to restore the activities of the OSCE Minsk Group format, send an OSCE fact-finding group to Artsakh and establish its permanent presence," reads the statement.
The meeting was attended by Ambassador Andrzej Kasprzyk, Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office.