Առողջություն 20:00 15/04/2023 Աշխարհում
Լոնդոնի Queen Mary համալսարանի գիտնականները վերլուծել են բժշկական գրառումները և հայտնաբերել Պարկինսոնի հիվանդության որոշակի ախտանիշներ, որոնք կարող են ի հայտ գալ ախտորոշումից 10 տարի առաջ: Հետազոտողները հայտնաբերել են հիվանդության զարգացման երկու նոր ռիսկի գործոն, գրում է «Իզվեստիա»-ն։
Ստացված տվյալների համաձայն՝ դրանք էպիլեպսիան և լսողության կորուստն են։
«Չնայած նախորդ ուսումնասիրությունները ակնարկում էին կապի մասին, օրինակ ՝ էպիլեպսիան ավելի տարածված է Պարկինսոնով հիվանդների մոտ, քան ընդհանուր բնակչության շրջանում, այժմ մեզ ավելի շատ հետազոտություններ են անհրաժեշտ՝ փոխկապակցվածությունն ամբողջությամբ հասկանալու համար»,- ասել է  հետազոտության գլխավոր հեղինակ, դոկտոր Քրիստինա Սիմոնեթը:
Նրա խոսքով՝ շատ կարևոր է, որ առաջնային օղակի բժիշկները տեղյակ լինեն Պարկինսոնի հիվանդության հնարավոր ախտանիշների մասին և կարողանան օգնել հիվանդներին վաղ փուլերում։

Здоровье 20:00 15/04/2023 В мире
Ученые из университета королевы Марии в Лондоне проанализировали медицинские записки и обнаружили определенные симптомы болезни Паркинсона, которые могут появиться за 10 лет до постановки диагноза. Исследователи выявили два новых фактора риска развития недуга. Об этом сообщают «Известия».
Согласно полученным данным, ими являются эпилепсия и потеря слуха.
«Хотя предыдущие исследования намекали на связь — например, эпилепсия более распространена у пациентов с болезнью Паркинсона, чем среди населения в целом — теперь нам необходимы дополнительные исследования, чтобы полностью понять взаимосвязь», — рассказала ведущий автор исследования, доктор Кристина Симонет, изданию Express.
По ее словам, это очень важно, чтобы врачи первичной медико-санитарной помощи знали о возможных симптомах болезни Паркинсона и могли помочь на ранних стадиях пациентам.