Քաղաքական 14:59 17/04/2023 Հայաստան
«Դուբայը հայ օլիգարխների, քաղաքական գործիչների, պետական տարբեր պաշտոնյաների սիրելի վայրերից է։ Երբեմն նրանք իրենց զավակների հարսանիքներն են այնտեղ կազմակերպում, ծնուդներն են նշում, քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնում, գործարքների համար պայմանավորվածություններ ձեռք բերում, ծագած վեճերը հարթում: Նրանցից ոմանք ընտանիքներով այնտեղ Ամանորի տոներն են անցկացնում, նրանց կանայք` մեկնում առևտրի:
«Հետքի» ձեռքի տակ հայտնված նոր տվյալները ցույց են տալիս որոշ հայ պաշտոնյաների ու գործարարների՝ Դուբայում ունեցած անշարժ գույքի ծավալներն ու շքեղությունը: Այս անձանցից ոմանք Հայաստանում անցնում են տարբեր քրեական գործերով:
2018-ին «Հետքը» գրել էր Դուբայում գույք գնած մի քանի հայ գործարարների ու պաշտոնյաների մասին: Տվյալները ստացել էինք Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի (OCCRP, այս ցանցի անդամ է նաև «Հետքը») մեր գործընկերներից:
Այս անգամ ևս տվյալները ձեռք ենք բերել OCCRP-ից, որն իր հերթին, ինչպես նախորդ անգամ, դրանք ստացել է Վաշինգտոնում գործող C4ADS շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունից, որն ուսումնասիրում է միջազգային հանցավորությունն ու կոնֆլիկտները:
Դուբայում գույք ունեցող հայերի թիվը բավականին մեծ է, բայց նրանցից ոչ բոլորն են հանրությանը հայտնի: Այս անգամ ընտրել ենք նախկին 4 բարձրաստիճան պաշտոնյայի, որոնք չեն հայտարարագրել Դուբայում իրենց ունեցվածքը, չնայած օրենքով նման պարտավորություն ունեին:
Գագիկ Բեգլարյանը բնակարան է գնել Դուբայի հայտնի արմավենու վրա
Գագիկ Բեգլարյանի քաղաքական կարիերան ծաղկում էր 1990-ականների սկզբից մինչև 2016 թ.: 1993-1995 թթ. և 2012-ին մի կարճ ժամանակահատված նա ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր էր, 2002-2009 թթ. Երևանի Կենտրոն թաղային համայնքի ղեկավարն էր, 2009-2010 թթ.՝ Երևանի քաղաքապետը, 2012-2016 թթ. էլ զբաղեցնում էր տրանսպորտի և կապի նախարարի պաշտոնը: Հիմա, սակայն, Հայաստանում Բեգլարյանի գործերը, մեղմ ասած, լավ չեն: ՀՀ իրավապահները երկու խոշոր գործ են նախաձեռնել նրա վերաբերյալ:
Բեգլարյանը չի հայտարարագրել Դուբայի իր բնակարանը, Դատախազությունն էլ այն չի ներառել բռնագանձվող գույքի մեջ
Ինչպես տեսնում ենք, Դատախազության ներկայացրած բռնագանձման ենթակա անշարժ գույքը գտնվում է միայն Հայաստանում, սակայն «Հետքը» պարզել է, որ Գագիկ Բեգլարյանը գույք ունի նաև Դուբայում:
Մեր ձեռքի տակ եղած տվյալների համաձայն՝ նա այդ գույքը ձեռք է բերել 2008 թ.-ից մինչև 2018 թ. ընկած ժամանակահատվածում: Թե կոնկրետ երբ, դժվար է ասել: Նախկին պաշտոնյայի գույքը գտնվում է արմավենու տեսքով հայտնի «Palm Jumeirah» արհեստական կղզու ամենավերին մասում՝ «Balqis Residence» համալիրում: Բեգլարյանի բնակարանն այս համալիրի 7-րդ հարկում է, ընդհանուր մակերեսը 243 քմ է, ունի 3 ննջասենյակ, պատշգամբ (42 քմ):
Գագիկ Բեգլարյանի նախկին պաշտոնյա եղբայրը ևս տուն է գնել արմավենու վրա
Գագիկ Բեգլարյանի կրտսեր եղբայրը՝ Հակոբ Բեգլարյանը, ևս բնակարան է ձեռք բերել Դուբայում: Գույքը նա գնել է 2007-2017 թթ.  միջակայքում: Հ. Բեգլարյանը պետական պաշտոնյա էր 2005-2012 թթ., երբ զբաղեցնում էր «Պետական գնումների գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի, այնուհետ՝ «Գնումների աջակցման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի պետի պաշտոնը: 2014-2017 թթ. կրտսեր Բեգլարյանը ՀՀ քաղաքաշինության նախարարի, ապա՝ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալն էր, իսկ 2017-2019 թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր:
Նա անշարժ գույք է գնել «Palm Jumeirah»-ի «ցողունի» վրա գտնվող «Fairmont Palm Residence» համալիրի հյուսիսային մասնաշենքում՝ «The Residences North»-ում: Բեգլարյանի տունը 8-րդ հարկում գտնվող բնակարան է, որի մակերեսը 160 քմ է, ունի 2 ննջասենյակ, պատշգամբ (18 քմ): Նախկին պաշտոնյան նաև մեքենայի կայանատեղ ունի այստեղ: Դուբայի կադաստրի գնահատմամբ՝ «Palm Jumeirah»-ում գտնվող և 2 ննջասենյակ ունեցող բնակարանի վարձակալության տարեկան վճարը կարող է լինել 134.000-164.000 արաբական դիրհամ (36-45 հազ. դոլար), որը չի ներառում կոմունալ ծառայությունների վճարները: Այդուհանդերձ, ներկա պահին Հ. Բեգլարյանի բնակարանը վարձակալ չունի: Շեշտենք, որ մինչ օրս հենց Հակոբ Բեգլարյանն է տան սեփականատերը:
Նախկին պատգամավորը 2 բնակարան ունի Դուբայում
Հրանտ Դավթյանն այն հայերից է, որոնք Դուբայում համեմատաբար շուտ են գույք ձեռք բերել: Հիշեցնենք, որ նա ԱԺ պատգամավոր է եղել 2012-2017 և 2018-2019 թթ.: Դավթյանի արաբական ունեցվածքի մասին գրել էինք 2018-ի աշնանը: Սակայն անդրադարձել էինք այն ժամանակ դեռևս պաշտոնավարող Դավթյանի միայն մեկ բնակարանին, քանի որ մյուսի մասին տեղեկություններ չունեինք:
Բնակարաններից մեկը Դավթյանը հայտարարագրել էր «Հետքի» հարցերից հետո։
Դուբայում գույք է ձեռք բերել նաև Հրանտ Դավթյանի եղբայրը
Հրանտ Դավթյանի եղբայրը՝ Հովհաննես Դավթյանը, Դուբայում բնակարան է գնել 2009-2013 թթ. ընթացքում (Դավթյանները հաշվառված են Էջմիածնի նույն հասցեում): Գույքը գտնվում է «Jumeirah Village Circle» շրջանի «Seasons Community» բնակելի թաղամասում: Թաղամասն ունի 2 կլաստեր՝ «Ամառ» («Seasons Community Summer») և «Աշուն» («Seasons Community Autumn»): Հովհ. Դավթյանի տունը «Ամառ» կլաստերում է: 3-րդ հարկում գտնվող գույքի մակերեսը 56 քմ է, ունի 1 ննջասենյակ, պատշգամբ (9 քմ), Դավթյանը նաև ավտոկայանատեղի սեփականատեր է:
Սամվել Ալեքսանյանն ու Շողերինա Մկրտչյանը Հրանտ Դավթյանի հարևաններն են
Մեծահարուստ գործարար Սամվել Ալեքսանյանը ԱԺ պատգամավոր էր 2003-2019 թթ.: Նա և կինը՝ Շողերինա Մկրտչյանը, վերը հիշատակված «Trident Grand Residence»-ում բնակարան են ձեռք բերել 2012-2014 թթ. միջակայքում: Ամուսինները Հրանտ Դավթյանի անմիջական հարևաններն են:
Ալեքսանյանի ու Մկրտչյանի տան մակերեսը 202 քմ է, ունի 3 ննջասենյակ, պատշգամբ (34 քմ), ամուսինները նաև 2 հատ ավտոկայանատեղ ունեն: Բնակարանը հանձնված է վարձակալության: Ըստ Դուբայի կադաստրի՝ Դուբայ Մարինա շրջանում 3 ննջասենյակ ունեցող բնակարանի վարձակալության տարեկան վճարը կարող է լինել 147.000-179.000 արաբական դիրհամ (40-49 հազ. դոլար): Ինչ վերաբերում է վաճառքի գներին, ապա «Trident Grand Residence»-ում այսօր կարելի է 3 ննջասենյակ և շուրջ 200 քմ մակերես ունեցող բնակարան գնել 4,2 մլն արաբական դիրհամից սկսած (1,1 մլն դոլար):
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից տեղեկացել ենք, որ ո՛չ Ս. Ալեքսանյանը, ո՛չ նրա կինը երբևէ չեն հայտարարագրել Դուբայում գտնվող անշարժ գույք: Սա, ըստ էության, իրավական խնդիրներ կառաջացնի նրանց համար, քանի որ առնվազն 2014 թ. նրանք արդեն այդ բնակարանի տերերն էին, սակայն այդպես էլ չեն հայտարարագրել գույքը մինչև 2019 թ. հունվար, երբ Ալեքսանյանը վայր է դրել մանդատը։
Դատախազությունը չի ասում, թե արդյոք ուսումնասիրում է Ալեքսանյանի, Բեգլարյանի ու Դավթյանի ունեցվածքը
«Հետքը» ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հետաքրքրվել էր, թե արդյոք ուսումնասիրում է Սամվել Ալեքսանյանի, Հակոբ Բեգլարյանի, Հրանտ Դավթյանի ունեցվածքը ապօրինի գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակներում: Խնդրել էինք հնարավորության դեպքում տրամադրել բռնագանձման ենթակա գույքի ցանկը կամ թեկուզ հայտնել, թե արդյոք այդ ցանկում առկա է Դուբայ քաղաքում գտնվող գույք:
Դատախազությունից փոխանցել են, որ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի համաձայն՝ անձին պատկանող գույքի առնչությամբ ուսումնասիրության առկայության կամ բացակայության փաստը գաղտնի է, հետևաբար՝ տեղեկատվություն չի կարող տրամադրվե»։

Politics 16:00 17/04/2023 Armenia
Former Yerevan Mayor Gagik Beglaryan is just one of Armenia’s long-list of politicians and businesspeople who own residences in Dubai, the Emirati desert city known as a haven for tax evasion and money laundering, Hetq has revealed.
Some have purchased expensive properties that were not declared in their financial disclosures.
Armenian oligarchs, politicians, and various government officials have made Dubai their home away from home. They organize their children's weddings there, celebrate birthdays, hold political consultations, reach agreements for deals, and settle disputes. Some of them spend New Year's holidays there with their families. Their wives shop there.
In the summer of 2018, the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) published Dubai’s Golden Sands, an extensive report on Dubai and its booming real estate market. The report describes Dubai as “a one-stop shop where the world’s wealthy can avoid taxes, dodge sanctions, launder money, or hide their assets from police or taxpayers back home.”
On examining the data, Hetq, the OCCRP’s Armenian partner, found real estate transactions associated with several current and former Armenian officials and businesspeople, raising questions about how some of them can afford such expensive property. The list also includes individuals who have played important roles in Armenia’s economy.
This time, Hetq again obtained the data from OCCRP, which in turn, as last time, received them from the Washington-based non-profit organization C4ADS (The Center for Advanced Defense Studies, Inc.), which studies international crime and conflicts.
The number of Armenians who own property in Dubai is quite large, but not all of them are known to the public. This time, we selected four former high-ranking officials who violated the law by not declaring their Dubai assets.
Former Yerevan mayor bought an apartment on Palm Jumeirah
Gagik Beglaryan's political career flourished from the early 1990s until 2016. From 1993-1995, and for a short period in 2012, he was a member of Armenia’s parliament. He served as head of Yerevan’s Kentron District from 2002-2009 and later held the post of Yerevan mayor (2009-2010). He went on to become Minister of Transportation and Communications Minister of Transport and Communications (2012-2016).
He is now charged of property embezzlement and money laundering. The criminal case includes the embezzlement of several buildings of Yerevan kindergartens, while serving in the municipality.
On the other hand, the Armenian Prosecutor General’s Office (PGO) now wants to forfeiture many of Beglaryan’s properties.
Beglaryan never declared his three-bedroom Dubai apartment at the Balqis Residence, a mixed-use residential and serviced apartment complex on the crescent of Palm Jumeirah. The PGO hasn’t included it in the list of assets to be confiscated.
The real estate subject to confiscation presented by the PGO is located only in Armenia.
According to the data at our disposal, Beglaryan acquired this property from 2008 to 2018. Exactly when is hard to say. Currently, the market price of three-bedroom apartments at the Balqis Residence starts at 4.5 million Arab dirhams (US $1.2 million).
Armenia’s Corruption Prevention Commission (CPC), which accepts financial disclosures from officials, informed Hetq that Beglaryan never declared the apartment. Concealing data subject to declaration has been criminalized in Armenia since July 2017. Beglaryan filed his last declaration in February 2017.
Hetq wrote to Beglaryan, asking why he never declared his real estate in Dubai. We were also interested in when the apartment was bought and what was the reason for investing (acquiring property) in Dubai. Although Beglaryan received our letter, he did not respond. Hetq met with the former official for clarification, but Beglaryan didn’t comment.
The former mayor and minister is not the only one from the Beglaryan family to buy property in Dubai.
Beglaryan’s brother also owns Dubai apartment
Gagik Beglaryan's younger brother Hakob Beglaryan also bought an apartment in Dubai. He bought the property between 2007 and 2017. He held the position of the head of the State Procurement Agency and later the Purchase Support Center (2005-2012). The younger Beglaryan also served as Armenian Deputy Minister of Urban Development, the Deputy Chairman of the State Urban Development Committee (2014-2017), and in 2017-2019, as a member of the National Assembly.
Hakob Beglaryan bought a two-bedroom apartment at the Fairmont Palm Residence, a complex of 558 deluxe apartments, townhouses and penthouses.
According to the Dubai property registry, the annual fee for renting a two-bedroom apartment in Palm Jumeirah can cost 134,000-164,000 Arab dirhams ($36K-45K) which does not include utility bills. Hakob Beglaryan still owns the apartment even though it has no tenant. Currently, a two-bedroom apartment can be purchased at the Fairmont Palm Residence starting at 3.3 million Arab dirhams ($900K).
Former MP Hrant Davtyan owns two apartments in Dubai
Hrant Davtyan is one of those Armenians who bought property in Dubai relatively early. He was a member of the National Assembly in 2012-2017 and 2018-2019. Davtyan is one of the persons Hetq wrote about in 2019. However, we wrote that Davtyan, who was still in office at that time, only had one apartment because we had no information about the other one.
Hrant Davtyan’s brother also purchased property in Dubai
Hrant Davtyan’s brother, Hovhannes Davtyan, bought an apartment in Dubai in 2009-2013. The one-bedroom apartment is in Summer Cluster of a mixed-use urban development called the Seasons Community.
According to Dubai Cadaster, the apartment is rented out. The annual fee for renting a one-bedroom apartment there can cost between 50,000-61,000 Arab dirhams ($14K-17K). The purchase price for one-bedroom apartments in Jumeirah Village Circle starts at 425,000 Arab dirhams ($116,000).
Despite the official cadastral data, that Hovhannes Davtyan is the current owner of the apartment, Hrant Davtyan told us his brother sold the house.
Samvel Aleksanyan and Shogherina Mkrtchyan are neighbors of Hrant Davtyan
Businessman Samvel Aleksanyan was a member of the National Assembly from 2003 to 2019. He and his wife, Shogherina Mkrtchyan, bought a three-bedroom apartment at Trident Grand Residence between 2012 and 2014.
They rented out the apartment.
According to the Dubai Cadaster, the annual rental fee for a three-bedroom apartment in the Dubai Marina area ranges from 147,000-179,000 Arab dirhams ($40K-49K). The sales price for something similar starts at 4.2 million Arab dirhams ($1.1 million).
We have learned from the Corruption Prevention Commission that neither Aleksanyan nor his wife has ever declared real estate in Dubai. This will cause legal problems for them because in 2014 they were already the owners of that apartment, but they did not declare the property until January 2019 when Aleksanyan left the parliament.
As in the case of other officials, in the case of Aleksanyan, Hetq compiled questions and sent them by mail to his registration address. However, the postman failed to deliver it to the former official. Hetq met the businessman who told us that he had previously forgotten to declare his property in Dubai.
The Prosecutor General’s Office did not confirm whether it is investigating the assets of Samvel Aleksanyan, Hakob Beglaryan or Hrant Davtyan, arguing such information is confidential.
In any case, this publication of ours can become a basis for law enforcement to start investigating the property and income of the mentioned officials and their related persons, or if already launched, to expand the investigation’s scope, going beyond the borders of Armenia and including the undeclared property mentioned above.