Քաղաքական 14:59 17/04/2023 Հայաստան
«Դուբայը հայ օլիգարխների, քաղաքական գործիչների, պետական տարբեր պաշտոնյաների սիրելի վայրերից է։ Երբեմն նրանք իրենց զավակների հարսանիքներն են այնտեղ կազմակերպում, ծնուդներն են նշում, քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնում, գործարքների համար պայմանավորվածություններ ձեռք բերում, ծագած վեճերը հարթում: Նրանցից ոմանք ընտանիքներով այնտեղ Ամանորի տոներն են անցկացնում, նրանց կանայք` մեկնում առևտրի:
«Հետքի» ձեռքի տակ հայտնված նոր տվյալները ցույց են տալիս որոշ հայ պաշտոնյաների ու գործարարների՝ Դուբայում ունեցած անշարժ գույքի ծավալներն ու շքեղությունը: Այս անձանցից ոմանք Հայաստանում անցնում են տարբեր քրեական գործերով:
2018-ին «Հետքը» գրել էր Դուբայում գույք գնած մի քանի հայ գործարարների ու պաշտոնյաների մասին: Տվյալները ստացել էինք Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի (OCCRP, այս ցանցի անդամ է նաև «Հետքը») մեր գործընկերներից:
Այս անգամ ևս տվյալները ձեռք ենք բերել OCCRP-ից, որն իր հերթին, ինչպես նախորդ անգամ, դրանք ստացել է Վաշինգտոնում գործող C4ADS շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունից, որն ուսումնասիրում է միջազգային հանցավորությունն ու կոնֆլիկտները:
Դուբայում գույք ունեցող հայերի թիվը բավականին մեծ է, բայց նրանցից ոչ բոլորն են հանրությանը հայտնի: Այս անգամ ընտրել ենք նախկին 4 բարձրաստիճան պաշտոնյայի, որոնք չեն հայտարարագրել Դուբայում իրենց ունեցվածքը, չնայած օրենքով նման պարտավորություն ունեին:
Գագիկ Բեգլարյանը բնակարան է գնել Դուբայի հայտնի արմավենու վրա
Գագիկ Բեգլարյանի քաղաքական կարիերան ծաղկում էր 1990-ականների սկզբից մինչև 2016 թ.: 1993-1995 թթ. և 2012-ին մի կարճ ժամանակահատված նա ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր էր, 2002-2009 թթ. Երևանի Կենտրոն թաղային համայնքի ղեկավարն էր, 2009-2010 թթ.՝ Երևանի քաղաքապետը, 2012-2016 թթ. էլ զբաղեցնում էր տրանսպորտի և կապի նախարարի պաշտոնը: Հիմա, սակայն, Հայաստանում Բեգլարյանի գործերը, մեղմ ասած, լավ չեն: ՀՀ իրավապահները երկու խոշոր գործ են նախաձեռնել նրա վերաբերյալ:
Բեգլարյանը չի հայտարարագրել Դուբայի իր բնակարանը, Դատախազությունն էլ այն չի ներառել բռնագանձվող գույքի մեջ
Ինչպես տեսնում ենք, Դատախազության ներկայացրած բռնագանձման ենթակա անշարժ գույքը գտնվում է միայն Հայաստանում, սակայն «Հետքը» պարզել է, որ Գագիկ Բեգլարյանը գույք ունի նաև Դուբայում:
Մեր ձեռքի տակ եղած տվյալների համաձայն՝ նա այդ գույքը ձեռք է բերել 2008 թ.-ից մինչև 2018 թ. ընկած ժամանակահատվածում: Թե կոնկրետ երբ, դժվար է ասել: Նախկին պաշտոնյայի գույքը գտնվում է արմավենու տեսքով հայտնի «Palm Jumeirah» արհեստական կղզու ամենավերին մասում՝ «Balqis Residence» համալիրում: Բեգլարյանի բնակարանն այս համալիրի 7-րդ հարկում է, ընդհանուր մակերեսը 243 քմ է, ունի 3 ննջասենյակ, պատշգամբ (42 քմ):
Գագիկ Բեգլարյանի նախկին պաշտոնյա եղբայրը ևս տուն է գնել արմավենու վրա
Գագիկ Բեգլարյանի կրտսեր եղբայրը՝ Հակոբ Բեգլարյանը, ևս բնակարան է ձեռք բերել Դուբայում: Գույքը նա գնել է 2007-2017 թթ.  միջակայքում: Հ. Բեգլարյանը պետական պաշտոնյա էր 2005-2012 թթ., երբ զբաղեցնում էր «Պետական գնումների գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի, այնուհետ՝ «Գնումների աջակցման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի պետի պաշտոնը: 2014-2017 թթ. կրտսեր Բեգլարյանը ՀՀ քաղաքաշինության նախարարի, ապա՝ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալն էր, իսկ 2017-2019 թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր:
Նա անշարժ գույք է գնել «Palm Jumeirah»-ի «ցողունի» վրա գտնվող «Fairmont Palm Residence» համալիրի հյուսիսային մասնաշենքում՝ «The Residences North»-ում: Բեգլարյանի տունը 8-րդ հարկում գտնվող բնակարան է, որի մակերեսը 160 քմ է, ունի 2 ննջասենյակ, պատշգամբ (18 քմ): Նախկին պաշտոնյան նաև մեքենայի կայանատեղ ունի այստեղ: Դուբայի կադաստրի գնահատմամբ՝ «Palm Jumeirah»-ում գտնվող և 2 ննջասենյակ ունեցող բնակարանի վարձակալության տարեկան վճարը կարող է լինել 134.000-164.000 արաբական դիրհամ (36-45 հազ. դոլար), որը չի ներառում կոմունալ ծառայությունների վճարները: Այդուհանդերձ, ներկա պահին Հ. Բեգլարյանի բնակարանը վարձակալ չունի: Շեշտենք, որ մինչ օրս հենց Հակոբ Բեգլարյանն է տան սեփականատերը:
Նախկին պատգամավորը 2 բնակարան ունի Դուբայում
Հրանտ Դավթյանն այն հայերից է, որոնք Դուբայում համեմատաբար շուտ են գույք ձեռք բերել: Հիշեցնենք, որ նա ԱԺ պատգամավոր է եղել 2012-2017 և 2018-2019 թթ.: Դավթյանի արաբական ունեցվածքի մասին գրել էինք 2018-ի աշնանը: Սակայն անդրադարձել էինք այն ժամանակ դեռևս պաշտոնավարող Դավթյանի միայն մեկ բնակարանին, քանի որ մյուսի մասին տեղեկություններ չունեինք:
Բնակարաններից մեկը Դավթյանը հայտարարագրել էր «Հետքի» հարցերից հետո։
Դուբայում գույք է ձեռք բերել նաև Հրանտ Դավթյանի եղբայրը
Հրանտ Դավթյանի եղբայրը՝ Հովհաննես Դավթյանը, Դուբայում բնակարան է գնել 2009-2013 թթ. ընթացքում (Դավթյանները հաշվառված են Էջմիածնի նույն հասցեում): Գույքը գտնվում է «Jumeirah Village Circle» շրջանի «Seasons Community» բնակելի թաղամասում: Թաղամասն ունի 2 կլաստեր՝ «Ամառ» («Seasons Community Summer») և «Աշուն» («Seasons Community Autumn»): Հովհ. Դավթյանի տունը «Ամառ» կլաստերում է: 3-րդ հարկում գտնվող գույքի մակերեսը 56 քմ է, ունի 1 ննջասենյակ, պատշգամբ (9 քմ), Դավթյանը նաև ավտոկայանատեղի սեփականատեր է:
Սամվել Ալեքսանյանն ու Շողերինա Մկրտչյանը Հրանտ Դավթյանի հարևաններն են
Մեծահարուստ գործարար Սամվել Ալեքսանյանը ԱԺ պատգամավոր էր 2003-2019 թթ.: Նա և կինը՝ Շողերինա Մկրտչյանը, վերը հիշատակված «Trident Grand Residence»-ում բնակարան են ձեռք բերել 2012-2014 թթ. միջակայքում: Ամուսինները Հրանտ Դավթյանի անմիջական հարևաններն են:
Ալեքսանյանի ու Մկրտչյանի տան մակերեսը 202 քմ է, ունի 3 ննջասենյակ, պատշգամբ (34 քմ), ամուսինները նաև 2 հատ ավտոկայանատեղ ունեն: Բնակարանը հանձնված է վարձակալության: Ըստ Դուբայի կադաստրի՝ Դուբայ Մարինա շրջանում 3 ննջասենյակ ունեցող բնակարանի վարձակալության տարեկան վճարը կարող է լինել 147.000-179.000 արաբական դիրհամ (40-49 հազ. դոլար): Ինչ վերաբերում է վաճառքի գներին, ապա «Trident Grand Residence»-ում այսօր կարելի է 3 ննջասենյակ և շուրջ 200 քմ մակերես ունեցող բնակարան գնել 4,2 մլն արաբական դիրհամից սկսած (1,1 մլն դոլար):
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից տեղեկացել ենք, որ ո՛չ Ս. Ալեքսանյանը, ո՛չ նրա կինը երբևէ չեն հայտարարագրել Դուբայում գտնվող անշարժ գույք: Սա, ըստ էության, իրավական խնդիրներ կառաջացնի նրանց համար, քանի որ առնվազն 2014 թ. նրանք արդեն այդ բնակարանի տերերն էին, սակայն այդպես էլ չեն հայտարարագրել գույքը մինչև 2019 թ. հունվար, երբ Ալեքսանյանը վայր է դրել մանդատը։
Դատախազությունը չի ասում, թե արդյոք ուսումնասիրում է Ալեքսանյանի, Բեգլարյանի ու Դավթյանի ունեցվածքը
«Հետքը» ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հետաքրքրվել էր, թե արդյոք ուսումնասիրում է Սամվել Ալեքսանյանի, Հակոբ Բեգլարյանի, Հրանտ Դավթյանի ունեցվածքը ապօրինի գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակներում: Խնդրել էինք հնարավորության դեպքում տրամադրել բռնագանձման ենթակա գույքի ցանկը կամ թեկուզ հայտնել, թե արդյոք այդ ցանկում առկա է Դուբայ քաղաքում գտնվող գույք:
Դատախազությունից փոխանցել են, որ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի համաձայն՝ անձին պատկանող գույքի առնչությամբ ուսումնասիրության առկայության կամ բացակայության փաստը գաղտնի է, հետևաբար՝ տեղեկատվություն չի կարող տրամադրվե»։

Политика 15:18 17/04/2023 Армения
Сайт Hetq.am обнародовал материал, посвященный незадекларированным домам в Дубае бывших армянских должностных лиц.
Ниже Panorama.am приводит часть расследования:
«Возведенный на горячих песках Аравийского полуострова Дубай, который за последние несколько десятилетий стал шумным мегаполисом, притягивает к себе не только туристов со всех уголков мира, но и олигархов, которые приезжают сюда, в частности, осуществлять крупные инвестиции. Наиболее выгодной сферой для вложений является рынок недвижимости. Огромному притоку денег способствуют непрозрачная юрисдикция Дубая и одноименного эмирата и безразличие властей к происхождению инвестиций.
Дубай – одно из любимых мест армянских олигархов, политических деятелей, различных государственных должностных лиц. Они организуют здесь свадьбы своих детей, отмечают дни рождения, проводят политические консультации, заключают сделки, улаживают возникающие конфликты. Некоторые из них отмечают в Дубае новогодние праздники, а их жены приезжают сюда на шоппинг.
В распоряжении Hetq.am оказались новые данные, свидетельствующие об объемах роскошной недвижимости, которой владеют в Дубае армянские должностные лица и предприниматели. В Армении некоторые из них проходят по различным уголовным делам.
В 2018 году мы написали о нескольких армянских бизнесменах и должностных лицах, купивших недвижимость в Дубае. Данные предоставили наши коллеги из Центра исследования организованной преступности и коррупции (OCCRP), членом которого является и Hetq.am.
На этот раз также сведения нам предоставил OCCRP, который, как и в прошлый раз, получил их от действующей в Вашингтоне некоммерческой организации C4ADS. Последняя занимается изучением международной преступности и конфликтов.
Число армян, владеющих недвижимостью в Дубае, довольно велико, но не все из них известны общественности. На этот раз мы выбрали четырех бывших высокопоставленных должностных лиц, которые, несмотря на требования закона, не задекларировали свое имущество в Дубае.
Гагик Бегларян купил квартиру на острове Пальма Джумейра
Политическая карьера Гагика Бегларяна процветала в период с 1990-х годов по 2016 год. В 1993-1995 гг. и короткий период в 2012 году он был депутатом парламента Армении, в 2002-2009 гг. – руководителем Центрального округа Еревана, в 2009-2010 – мэром столицы, а в 2012-2016 гг. занимал должность министра транспорта и связи. Однако сейчас дела Бегларяна в Армении идут, мягко говоря, неважно. Против него Генпрокурора инициировала два крупных дела.
Квартиру на Пальма Джумейра купил и брат Г.Бегларяна
Младший брат Гагика Бегларяна Акоп Бегларян также купил квартиру в Дубае. Недвижимость он приобрел в период с 2007 по 2017 гг. А.Бегларян занимал государственную должность в 2005-2012 гг., когда был начальником ГНКО “Агентство госзакупок”, затем ГНКО “Центр содействия закупкам”. В 2014-2017 гг. он занимал должность заместителя министра градостроительства, потом заместителя председателя Госкомитета градостроительства, а в 2017-2019 гг. был депутатом Национального Собрания.
Недвижимость Акоп Бегларян приобрел в “The Residences North”, северном корпусе жилого комплекса “Fairmont Palm Residence” на острове Пальма Джумейра. Квартира А.Бегларяна находится на 8-ом этаже, ее площадь – 160 кв.м. В квартире две спальни и балкон площадью 18 кв.м. Бывший чиновник имеет также парковку. По оценке кадастра Дубая, на Пальма Джумейра годовая аренда квартиры с двумя спальнями может составлять 134.000-164.000 арабских дирхамов (36-45 тыс.долларов). Эта сумма не включает платежи за коммунальные услуги. Тем не менее, на данный момент квартира не сдается в аренду. Подчеркнем, что по сей день ее собственником является именно Акоп Бегларян.
У бывшего депутата есть две квартиры в Дубае
Грант Давтян – один из тех армян, которые сравнительно рано приобрели недвижимость в Дубае. Напомним, что в 2012-2017 и 2018-2019 гг. Давтян был депутатом парламента. О его арабской недвижимости мы писали осенью 2018 г., однако коснулись только одной квартиры выполнявшего на тот момент депутатские полномочия Г.Давтяна, поскольку не располагали сведениями о принадлежащей ему второй квартире.
Одну из квартир Давтян задекларировал после вопросов Hetq.am
Недвижимость в Дубае приобрел также брат Гранта Давтяна
Брат Гранта Давтяна Ованнес Давтян купил квартиру в Дубае в период с 2009 по 2013 гг. (в Эчмиадзине Давтяны зарегистрированы по одному и тому же адресу). Недвижимость находится в жилом комплексе “Seasons Community” в районе Jumeirah Village Circle. ЖК состоит из двух кластеров – “Лето” (“Seasons Community Summer”) и “Осень” (“Seasons Community Autumn”). Квартира Ованнеса Давтяна находится в кластере “Лето”. Ее площадь составляет 56 кв.м, в ней одна спальня и балкон (9 кв.м). О.Давтяну также принадлежит парковка.
Соседи Г. Давтяна Самвел Алексанян и Шогерина Мкртчян
Крупный предприниматель Самвел Алексанян был депутатом Национального Собрания в 2003-2019 гг. Он и его жена Шогерина Мкртчян приобрели квартиру в жилом комплексе “Trident Grand Residence” в период с 2012-го по 2014-й гг. Супруги – непосредственные соседи Гранта Давтяна.
Площадь квартиры Алексаняна и Мкртчян составляет 202 кв.м. В ней три спальни, балкон (34 кв.м). У супругов также две парковки. Квартира сдана в аренду. По данным кадастра Дубая, годовая аренда квартиры с тремя спальнями в жилом районе Дубай Марина может составлять 147.000-179.000 арабских дирхамов (40-49 тыс.долларов). Что касается продажи, то на сегодняшний день стоимость квартиры площадью около 200 кв.м с тремя спальнями в ЖК “Trident Grand Residence” начинается от 4,2 млн арабских дирхамов (1,1 млн долларов).
В Комиссии по предупреждению коррупции нам сообщили, что ни С.Алексанян, ни его жена никогда не декларировали недвижимость в Дубае. Это, по сути, вызовет для них правовые проблемы, поскольку начиная по меньшей мере с 2014 года супруги уже были собственниками этой квартиры, которую, однако, не декларировали до января 2019 г., когда Алексанян сложил депутатский мандат.
Как и в случае с другими должностными лицами, Hetq.am направил запрос и Самвелу Алексаняну. Письмо было отправлено по почте его регистрации. Однако почтальону не удалось передать письмо бывшему депутату. Тем не менее, мы встретились с Алексаняном, который сообщил, что в прошлом забыл задекларировать свою недвижимость в Дубае.
Прокуратура не сообщает, проводится ли изучение имущества Алексаняна, Бегларяна и Давтяна
Hetq.am поинтересовался в Генпрокуратуре, проводится ли изучение имущества Самвела Алексаняна, Акопа Бегларяна, Гранта Давтяна в рамках производства о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение. Мы просили при возможности предоставить список подлежащего конфискации имущества или хотя бы сообщить, числится ли в том списке недвижимость в Дубае.
Из прокуратуры сообщили, что согласно закону “О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение”, сведения о наличии или отсутствии изучения принадлежащего лицу имущества носят конфиденциальный характер и не могут быть предоставлены. В действительности же, исходя из закона, Генпрокуратура теоретически могла предоставить нам затребованную информацию, но поступила иначе.
В любом случае наша публикация может послужить основанием для изучения (а если оно уже начато, то для расширения его рамок) правоохранителями имущества и доходов должностных лиц и аффилированных с ними лиц за пределами Армении, включая упомянутую выше незадекларированную недвижимость».