Ընդդիմադիր պատգամավոր Մհեր Սահակյանին մեղադրանք է առաջադրվել
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանին մեղադրանք է առաջադրել, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը: Panorama.am-ը տեղեկացավ Քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանից։
Նա նշեց, որ Մհեր Սահակյանին քերական հետապնդում էր հարուցվել, դրանից հետո մեղադրանք է ներկայացվել Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի (Խուլիգանություն) 1-րդ մասով և 171-րդ հոդվածի (Առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը) 2-րդ մասի 7-րդ կետով։
Հիշեցնենք, որ մարտի 31-ին ԱԺ-ում տեղի ունեցած քաշքշուկն ավարտվել էր նրանով, որ ընդդիմադիր պատգամավոր Մ. Սահակյանը հարվածել էր ՔՊ-ական Վլադիմիր Վարդանյանի դեմքին։ Վերջինս դիմել էր «Նաիրի» ԲԿ, իսկ ընդդիմադիր պատգամավորը ձերբակալվել էր։
Հիշեցնենք նաև, որ Ազգային ժողովը 65 կողմ ձայնով տվել էր իր համաձայնությունը «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանի նկատմամբ քրեական վարույթ հարուցելու` գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի միջնորդությանը։
- «Հրապարակ». Մհեր Սահակյանը չի մասնակցել քվեարկությանը, որովհետև վերջին դեպքերի կապակցությամբ մեկնել է Տեղ համայնք
- Ընդդիմադիր պատգամավոր Մհեր Սահակյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում կհարուցվի
- Մհեր Սահակյանը կողմ կքվեարկի գլխավոր դատախազի ներկայացրած միջնորդագրին
- «Հրապարակ». Ընդդիմադիր խմբակցությունները կմասնակցեն Մհեր Սահակյանի նկատմամբ դատախազի միջնորդագրի քննարկմանը
- Մհեր Սահակյանի հարվածից հետո Վլադիմիր Վարդանյանն ընկել է հատակին. Հրապարակվել են ցուցմունքները
- Պատգամավոր Մհեր Սահակյանի կողմից Վլադիմիր Վարդանյանին ինչ-որ առարկայով հասցնելու նախնական վարկածը հերքվել է. Պաշտպան
- Գլխավոր դատախազը Մհեր Սահակյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու միջնորդագիր է ներկայացրել ԱԺ
- Վարդանյանը բռի կերպով չարաշահել է իր լիազորությունները. Ոստիկանության դիմաց հայտնեց Մհեր Սահակյանը

Право 14:49 17/04/2023 Армения
Депутату от фракции Национального Собрания Армении от фракции «Айастан» («Армения») Мгеру Саакяну предъявлено обвинение, в качестве меры пресечения в его отношении избран запрет на выезд. Об этом Корреспондент Panorama.am узнал у пресс-секретаря СК Армении Гора Абрамяна.
Он отметил, что в отношении Мгера Саакяна возбуждено уголовное преследование, после чего выдвинуто обвинение по ч. 1 ст. 297 (Хулиганство» и п. 7 ч. 2 ст. 171 (Причинение лёгкого вреда здоровью).
Напомним, 31 марта 2023г. из Национального Собрания РА в полицию МВД РА поступил сигнал, а затем и от депутата НС РА поступило сообщение о том, что 31 марта 2023г., около 11:15, в ходе закрытого рабочего обсуждения с участием депутатов, организованного в зале заседаний НС 314 на 3-м этаже, депутат от парламентской фракции блока «Армения» Мгер Саакян сделал необоснованное замечание депутату НС РА Владимиру Варданяну – за повышенный тон, затем подошел и каким-то  предметом в правой руке нанес один удар В.Варданяну в левую бровь, в результате чего последний упал.
По факту инцидента в отделе по расследованию тяжких преступлений следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван инициировано уголовное производство по признакам ч. 3 ст. 297 и п. 1 ч. 2 ст. 195 Уголовного кодекса РА.