Հասարակություն 10:00 18/04/2023 Աշխարհում
Ապրիլի 15-ին Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանությունը մասնակցել է փարիզամերձ Կուրբըվուա (Courbevoie) քաղաքում Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառմանը, որը կազմակերպել էր Կուրբըվուայի քաղաքային խորհուրդը` ավագանու անդամ Ժան-Ժաք Սարաջյանի և Ֆրանսիայի համար մարտնչած ֆրանսահայ զինվորների ասոցիացիայի հետ համատեղ:Այս մասին տեղեկանում ենք Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջից։
Կուրբըվուա քաղաքային գերեզմանատանը գտնվող Հիշատակի կոթողի առջև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգել  և ծաղկեպսակներ խոնարհել Կուրբըվուայի քաղաքապետ Ժաք Կոսովսկին, սենատի փոխնախագահ Ռոժե Կարուչին, Օ-դը-Սեն դեպարտամենտի սենատոր, Ցենտրիստական կուսակցության նախագահ Էրվե Մարսեյը, պատգամավոր Ֆիլիպ Ժյուվենը, Բուա-Կոլոմբի քաղաքապետ Իվ Ռեվիյոնը, Իլ-դը-Ֆրանսի շրջանային խորհրդի, Օ-դը-Սեն դեպարտամենտի խորհրդի բազմաթիվ անդամներ, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության երկրորդ քարտուղար Սուսաննա Ադամյանը, քաղաքային ավագանու ներկայացուցիչները:
Կուրբըվուայի քաղաքապետ Ժաք Կոսովսկին հանդիսավոր կերպով հայտարարել է հաջորդ տարի քաղաքում Հայոց  ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձան զետեղելու իր և Կուրբըվուայի քաղաքային խորհրդի նախաձեռնության մասին։
Ոգեկոչման ելույթներում Ֆրանսիայի բարձրաստիճան ներկայացուցիչները և տեղական իշխանությունների ղեկավարները, մասնավորապես, համերաշխություն և աջակցություն են հայտնել աշխարհաքաղաքական դժվարին մարտահրավերներ առճակատող Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին և մասնավորապես, ավելի քան չորս ամիս ի վեր Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ՝ ադրբեջանական շրջփակմանը դիմակայող արցախահայությանը։
Զինվորական կարգով կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչները, տեղի բնակիչները:

Общество 11:30 18/04/2023 Армения
Посольство Армении во Франции 15 апреля приняло участие в мероприятии, посвященном 108-й годовщине Геноцида армян. Мероприятие было организовано городским советом Курбевуа (Courbevoie) совместно с членом Совета старейшин Жан-Жаком Сараджяном и Ассоциацией армянских солдат Франции, сражавшихся за Францию. Об этом сообщает посольство РА во Франции.
К памятнику, установленному на городском кладбище Курбевуа, воздали дань уважения памяти жертв и возложили венки мэр Курбевуа Жак Косовски, вице-председатель Сената Роже Каручи, сенатор департамента О-де-Сен, председатель Центристской партии Эрве Марсей, депутат Филипп Жювен, мэр Буа-Коломб Ив Ревийон, многочисленные члены регионального совета Иль-де-Франса, совета департамента О-де-Сен, второй секретарь посольства Армении во Франции Сусанна Адамян, представители городского совета.
Мэр Курбевуа Жак Косовски (Jacques Kossowski) торжественно заявил о своей инициативе и инициативе городского совета Курбевуа по установлению в следующем году в городе памятника жертвам Геноцида армян.
В своих выступлениях высокопоставленные представители Франции и руководители местных властей выразили солидарность и поддержку сталкивающимся со сложными геополитическими вызовами Армении и Нагорному Карабаху и, в частности, арцахским армянам, которые более четырех месяцев живут в условиях блокады Лачинского коридора со стороны Азербайджана.
На мемориальном мероприятии по случаю 108-й годовщины Геноцида армян присутствовали также представители армянской общины Франции и местные жители.