Սուդանի հայկական եկեղեցին ռազմական բախումների վայրից 2 կմ հեռու է, դեռևս անվտանգ է. ՀԱԵ Եգիպտոսի թեմի առաջնորդ
Ապրիլի 15-ից Սուդանի մայրաքաղաք Խարթումում, այլ շրջաններում զինված բախումներ են սկսվել կանոնավոր բանակի և արագ արձագանքման ուժերի միջև։ Սուդանի բժիշկների կենտրոնական կոմիտեն հայտնել է, որ երկրում ռազմական բախումների հետևանքով ապրիլի 18-ին, չնայած հայտարարվաված հրադադարին, զոհվել է 30 խաղաղ բնակիչ, վիրավորվել՝ 245-ը։ Բժիշկների հաղորդած տվյալներով, հակամարտության սկզբից ի վեր Սուդանում զոհվել է 174 խաղաղ բնակիչ։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վերջին տվյալներով՝ Սուդանում բախումների սկզբից ի վեր զոհվել է առնվազն 270 մարդ, ավելի քան 2,6 հազարը վիրավորվել է։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու Եգիպտոսի թեմի (ընդգրկում է Եգիպտոսի համայնքը, Եթովպիայի և Սուդանի հոգևորհովվությունները, Հարավային Աֆրիկայի ծուխը) առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանն ասաց, որ ռազմական գործողությունները Սուդանում տեղի են ունենում մայրաքաղաք Խարթումի օդանավակայանի տարածքում, այն հայկական եկեղեցուց գրեթե 2 կմ հեռավորության վրա է։
«Հայկական եկեղեցին գտնվում է կարևոր թաղամասում։ Այն օդանավակայանից 2 կիլոմետր հեռավորության վրա է, բայց եկեղեցու տարածքից լսվում են բախումների ձայները»,- ասաց Սրբազանը։
Նա նշեց, որ եկեղեցուն որևէ վնաս չի հասցվել։
«Անվտանգության հարց չունենք, ամեն ինչ ապահով է քանի դեռ բախումները քաղաքի արվարձաններում են։ Եթե քաղաքի մեջ լինի, արդեն ընդհանուր քաղաքին, բնակիչներին վտանգ կսպառնա, մեր եկեղեցին միգուցե հայտնվի կամ չհայտնվի բախման կենտրոնում»,- ասաց Գերաշնորհ Տ. Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանը։
Սրբազանը հայտնեց, որ Սուդանի համայնքը կազմում է 15-20 հայ, ովքեր իրենց բնակարաններում ապահով սպասում են դեպքերի ավարտին։
«Եթե իրավիճակը բարդանա, երկարաձգվեն ռազմական բախումները, արդեն ամեն մեկն իր ծանոթների, բարեկամների կամ մեր օգնությամբ պետք է փորձեն երկրից դուրս գալ։ Բայց այս պահի դրությամբ դեպքերը օդանավակայանի շրջակայքում են տեղի ունենում և հայտնի չէ, թե ինչ հետևանքներ կունենա»,- ասաց Եգիպտոսի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանը։

Общество 15:36 19/04/2023 В мире
С 15 апреля в столице Судана – Хартуме, а также в других районах этой страны – боестолкновения между суданскими Силами быстрого реагирования и регулярной армией. После трех дней боев стороны договорились о перемирии, которое должно было вступить в силу 18 апреля в 18:00, но, как передают СМИ, сегодня утром перестрелки возобновились. Жертвами столкновений в Судане 18 апреля стали 30 человек, 245 пострадали, сообщил Центральный комитет врачей.
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в Судане в результате продолжающихся с 15 апреля боевых столкновений между армией страны и Силами быстрого реагирования погибли 270 человек, более 2,6 тысяч ранены.
В беседе с корреспондентом Panorama.am предводитель Египетской епархии (куда также входят Эфиопия, Судан, Южная Африка) Армянской Апостольской церкви епископ Ашот Мнацаканян рассказал, что боевые действия происходят в районе аэропорта столицы Судана Хартума, находящегося в 2 км от армянской церкви.
«Армянская церковь находится в важном квартале. Она расположена в 2 км от аэропорта, но на нее территории слышны звуки боестолкновений», – сказал он.
Как отметил епископ Ашот Мнацаканян, здание церкви не пострадало.
«Вопрос безопасности не стоит, все в порядке, пока столкновения на окраинах города. Если же границы боестолкновений расширятся, то опасность будет грозить всему городу, всем его жителям. Армянская церковь может и оказаться в эпицентре столкновений», – указал собеседник Panorama.am.
По его словам, армянская община Судана немногочисленная – насчитывает 15-20 человек, которые в безопасности, в своих квартирах ждут завершения этих событий.
«Если ситуация осложнится, боестолкновения продолжатся, уже каждый них через своих знакомых, друзей или с нашей помощью попытается покинуть страну. Но на данный момент события разворачиваются вокруг аэропорта, неизвестно, какие будут последствия», – сказал глава Египетской епархии.