Քաղաքական 11:07 21/04/2023 Հայաստան
Մամիջանյան. Վաճառքի են հանված մեր ազգային շահերը, որի դիմաց հիմնական բանակցողը ցանկանում է ստանալ բացառապես մեկ բան
«Հայաստանի կառավարության վարած դիվանագիտութունը կարելի է որակել «չարչիական դիվանագիտություն» եզրույթով»,- ՀՀԿ գրասենյակում հրավիրած հրատապ ասուլիսում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանն ընթերցեց իր ելույթը, որը նախատեսել էր հրապարակել երեկ ԱԺ նիստի ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ  երեկ ԱԺ-ում անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի քաղաքական ակցիայից հետո Ալեն Սիմոնյանը նկատողություն հայտարարեց նաև Մամիջանյանին, նա երեկվա նիստին մասնակցել չկարողացավ։
«Ցավոք, վաճառքի են հանված մեր  ազգային ու պետական շահերը, որոնց դիմաց հիմնական բանակցողը ցանկանում է   ստանալ բացառապես մեկ բան՝ սեփական իշխանության պահպանման երաշխիքներ»,-ելույթը շարունակեց Մամիջանյանը։
Նա նշեց, Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերություններում այս իշխանության օրոք գրանցվել է աննախադեպ իրադարձություն՝ ՌԴ-ն պաշտոնական բողոքի նոտա է հղել Հայաստանին։
«Հիշեցնեմ, որ բողոքի նոտայի առիթ է հանդիսացել մի մարգինալ հասարակաքաղաքական անձի տարածած հայտարարություն, որի կշիռը բացարձակ համեմատելի չէ արձագանքի հետ, ինչից կարող ենք եզրակացնել, որ նշյալ հայտարարությունը պարզապես առիթ է եղել ռազամավարական դաշնակցի կողմից բողոքի նոտայի համար»,-ասաց նա։

Политика 11:32 21/04/2023 Армения
А. Мамиджанян: На торги выставлены наши национальные и государственные интересы, за что главный переговорщик хочет получить только одно
«Проводимую Республикой Армения политику можно охарактеризовать термином “дипломатия торгашей”», – заявил на созванной в офисе РПА срочной пресс-конференции руководитель фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян, зачитав своё выступление, которое он подготовил для вчерашнего заседания НС.
Напомним, после политической акции независимого депутата НС Тагуи Товмасян спикер парламента Ален Симонян объявил выговор также Айку Мамиджаняну, он не смог участвовать во вчерашнем заседании.
«К сожалению, на торги выставили наши национальные и государственные интересы, за что главный переговорщик хочет получить только одно: гарантии сохранения собственной власти», – заявил А. Мамиджанян.
Он отметил, что в отношениях Армении и России при действующих властях зафиксировано беспрецедентное событие – РФ направила в МИД Армении ноту протеста.
«Напомню, причиной этому послужило распространенное маргинальным общественно-политическим лицом сообщение, вес которого абсолютно несопоставим с откликом, из чего можно сделать вывод, что указанное заявление было лишь поводом для ноты протеста со стороны стратегического союзника», – добавил он.