Քաղաքական 11:25 22/04/2023 Աշխարհում
Բրյուսելում տեղակայված ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը, որը Եվրամիության ղեկավար կառույցների հետ աշխատանքին զուգահեռ, նաև համակարգում է Հայ դատի հանձնախմբերի աշխատանքները եվրոպական տասնչորս երկրում, իր գործունեության բնույթով և արդյունքներով պայմանավորված, պարբերաբար հայտնվում է ադրբեջանական հակաքարոզչության, սադրանքների, ընդհուպ՝ սպառնալիքների թիրախում։
Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի դեմ Ադրբեջանի պայքարը հայտնի է կոռուպցիոն բազմաթիվ դրսևորումներով: Դրանցից մեկը եվրոպական տարբեր պարբերականներում գրասենյակի և դրա նախագահ Գասպար Կարապետյանի վերաբերյալ կեղծ տեղեկատվության տարածումն է, որի նպատակը ինչպես նրան, այնպես էլ Եվրոպայում Հայ դատի աշխատանքը վարկաբեկելն է։ Հատկանշական է, որ Գասպար Կարապետյանին ադրբեջանական իշխանությունները դեռևս տարիներ առաջ հեռակա կարգով դատապարտել են բանտարկության։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից հայտնում են, որ ադրբեջանական հերթական սադրանքի արդյունքում 2023թ․ մարտի 17-ին բելգիական «Le Vif» պարբերականում հրապարակվել է ինքն իրեն քաղաքագիտության դոկտոր և Մերձավոր Արևելքի մասնագետ ներկայացնող Սեբաստիան Բուսուայի՝ բացահայտ ստի ու կեղծիքի վրա հիմնված հոդվածը, որը նպատակ է հետապնդում Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակին ու դրա ղեկավարին մեղադրել կոռուպցիոն գործարքների, եվրոպական պաշտոնյաներին կաշառելու, այդպիսով, օրինակ Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի օգտին բանաձևերի ընդունում ապահովելու մեջ։
Հեղինակը փորձել է ադրբեջանական մտացածին թեզերը կապել վերջերս Եվրոպական խորհրդարանում տեղ գտած մի կոռուպցիոն սկանդալի հետ, որը կրում է «Քաթարգեյթ» անվանումը։ Այսպես՝ նա օգտագործում է «Արմենիագեյթ» ձևակերպումը՝ հավանաբար հաշվի առնելով, որ «Քաթարգեյթի» մասին հրապարակումները Եվրոպայում մեծ դիտողականության են արժանանում։ Հատկանշական է նաև, որ հոդվածագիրը գրեթե նույնությամբ ցիտել է ադրբեջանական պետական քարոզչամեքենայի հենասյուներից մեկը համարվող Haqqin.az  լրատվամիջոցում դեռևս 2018թ․ Գասպար Կարապետյանի դեմ գրված հերթական հոդվածի «պնդումները»։
Եվրոպացի ընթերցողին և եվրոպական քաղաքական շրջանակներին ապակողմնորոշելուն ուղղված և ակնհայտորեն ադրբեջանական հետք կրող նմանօրինակ սադրանքները կանխելու նպատակով Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը ձեռնարկել է համապատասխան միջոցներ․ խնդիրը քննարկվել է նաև ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբերի՝ ապրիլի 13-ին կայացած առցանց քննարկման ընթացքում։ Մասնավորապես, նույն՝ “Le Vif” պարբերականում ապրիլի 14-ին հրապարակվել է Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի պատասխան-հոդվածը, որում ամբողջապես մերկացվում և հիմնավորապես բացահայտվում է հրապարակման կեղծ բնույթը, հերքվում են Հայ դատի գրասենյակին և Գասպար Կարապետյանին հասցեագրվող այնպիսի մեղադրանքներ, ինչպիսիք են եվրոպացի պաշտոնյաներին կաշառելը, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների՝ Հայաստան այցելությունները ֆինանսավորելը, Լյուքսեմբուրգի քաղաքացիություն ունենալն ու թաքցնելը, Աֆրիկայից Եվրոպա ադամանդի տարանցման բիզնեսներ ունենալը, Բելգիայի Թագավորությունում ադամանդի վաճառքով զբաղվելը և այլն։

Политика 13:23 22/04/2023 Армения
Расположенный в Брюсселе европейский офис «Ай Дата» АРФ «Дашнакцутюн», который, параллельно работе с руководящими структурами ЕС, координирует  также работы комитетов «Ай Дата» в 14 европейских странах, из-за характера и результатов своей деятельности периодически становится мишенью азербайджанской пропаганды, провокаций и угроз. Подробности приводит центральный офис «Ай Дата» Бюро АРФД.
«Борьба Азербайджана против европейского офиса «Ай Дата» известна многочисленными коррупционными проявлениями. Вот одно из них: в различных европейских изданиях периодически публикуется ложная информация об офисе и его руководителе Гаспаре Карапетяне с целью дискредитации его деятельности и деятельности офиса «Ай Дата» в Европе. Примечательно, что азербайджанские власти еще много лет назад заочно приговорили Гаспара Карапетяна к тюремному сроку.
В результате очередной азербайджанской провокации 17 марта 2023 года в бельгийском издании «Le Vif» была опубликована статья, основанная на откровенной лжи и выдумках представляющего  себя как доктор политологии и эксперт по Ближнему Востоку Себастьяна Бусуа, с целью обвинить европейский офис «Ай Дата» и его руководителя в коррупционных сделках и подкупе европейских чиновников – якобы для обеспечения принятия в Европарламенте резолюций в пользу Армении», – говорится в сообщении.
Как указывается, в целях предотвращения подобных провокаций, направленных на введение в заблуждение европейских читателей и политических кругов, европейский офис «Ай Дата» принял соответствующие меры.
В частности, а этом же издании – Le Vif – 14 апреля была опубликована ответная статья офиса, в которой полностью обнажается и обоснованно разоблачается лживый характер публикации, в том числе приписываемые офису и Гаспару Карапетяну обвинения в подкупе европейских чиновников, финансировании визитов депутатов Европарламента в Армению и так далее.