Քաղաքական 09:43 24/04/2023 Հայաստան
Այսօր էլ ցեղասպանության, էթնիկ զտումների վտանգի առջև են կանգնած Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերը. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը ոգեկոչում է 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը:
Ծրագրված և իր ծավալներով նախադեպը չունեցող մարդկության դեմ ուղղված այս հանցագործության հետևանքով 1915-1923թթ․ ընթացքում սպանվեց 1,5 մլն հայ, հարյուր հազարավորները ենթարկվեցին բռնության ու բռնի տեղահանության՝ զրկվելով հայրենիքում սեփական ինքնության պահպանման հնարավորությունից: Այս ոճրագործությունը, որն իրականացվեց մի ողջ ժողովրդի դեմ նրա ազգային պատկանելիության՝ հայ լինելու պատճառով, հետագայում հիմք դարձավ ցեղասպանության հանցանքի սահմանման համար և արտացոլվեց «Ցեղասպանության կանխարգելման և դրա պատժի մասին» միջազգային կոնվենցիայում:
Ավելի քան մեկ դար անց կարելի է արձանագրել, որ ցեղասպանության ոճրագործության դատապարտման և ճանաչման գործում միջազգային հանրության ցուցաբերած համերաշխության դրսևորումն է շուրջ երեք տասնյակ երկրի կողմից պետական մակարդակով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ինչպես նաև մի շարք միջազգային կառույցների կողմից համապատասխան բանաձևերի ու հռչակագրերի ընդունումը, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի շրջանակներում ՀՀ կողմից հեղինակվող «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևերի միաձայն ընդունումը:
Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը միտված է աշխարհի որևէ այլ անկյունում մարդկության դեմ նմանատիպ հանցագործության կրկնությունը կանխելուն, այդ թվում՝ նոր էթնիկ զտումներ իրականացնելու սպառնալիքների զսպմանը. անտարբերությունը, թողտվությունը և անպատժելիությունն են, որ հնարավոր են դարձնում այդ զանգվածային ոճրագործության իրականացումը։
Ցավոք այսօր էլ, ինչպես և մեկ դար առաջ, աշխարհի տարբեր անկյուններում շոշափելի է ցեղասպան քաղաքականության վտանգը։ Այսօր էլ ցեղասպանության, էթնիկ զտումների վտանգի առջև են կանգնած Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերը։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունը, հայատյաց հռետորաբանությունը, սեփական հայրենիքից զրկելուն, հայկական հետքը վերացնելուն ուղղված գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան ցեղասպան մտադրությունների դրսևորում:
Այսօր վերստին գլուխ խոնարհելով Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի առջև և որպես ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջ մղման առաջամարտիկ՝ վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունն արդարության, ճշմարտության ճանաչման, նոր ցեղասպանությունների ու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործին, էթնիկ, կրոնական և ռասայական հողի վրա խտրականության և անհանդուրժողականության դրսևորումների դեմ պայքարին։

Politics 11:15 24/04/2023 Armenia
The Armenian Foreign Ministry issued a statement on the 108th anniversary of the Armenian Genocide commemorated on Monday, April 24. The full statement is provided below.
"Today, on April 24, the Armenian people around the world commemorate the martyrs of the Armenian Genocide that took place in the Ottoman Empire at the beginning of the 20th century.
As a result of this planned and unprecedented by its scale crime against humanity, in 1915-1923 1.5 million Armenians were killed, hundreds of thousands were subjected to violence and forced deportation, being deprived of the opportunity to preserve their identity in their homeland. This crime, which was carried out against an entire people just because of their nationality, being Armenian, later became the basis for the definition of the crime of genocide and was reflected in the International Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
After more than a century, it should be underlined that the international community's solidarity in condemning and recognizing the crime of genocide is reflected in the recognition of the Armenian Genocide by about three dozen countries at the state level, as well as the adoption of relevant resolutions and declarations by a number of international institutions, the unanimous adoption of the "Prevention of Genocide" resolutions authored by Armenia in the UN Human Rights Council.
The international recognition of the Genocide is aimed at preventing the repetition of a similar crime against humanity in any other corner of the world, including the threats of new ethnic cleansing: it is the indifference, tolerance and impunity that make this mass crime possible.
Unfortunately, today as a century ago, the danger of genocidal policy is palpable in different corners of the world. Even today, Armenians living in Nagorno-Karabakh are facing the danger of genocide and ethnic cleansing. The continuous aggressive policy of Azerbaijan towards the people of Nagorno-Karabakh, the anti-Armenian rhetoric, the actions aimed at depriving Armenians of their homeland, erasing the Armenian trace are nothing, but a manifestation of genocidal intentions.
Today, once again bowing in memory of the Holy Martyrs of the Armenian Genocide and as a pioneer in advancing the genocide prevention agenda, we reaffirm our commitment to justice, recognition of truth, prevention of new genocides and crimes against humanity, and the fight against discrimination and intolerance on ethnic, religious and racial grounds."