Վահե Հակոբյան. Թուրքիան շարունակում է հայերից ազատվելու իր ցեղասպան նպատակները կյանքի կոչելու քաղաքականությունը
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ.
Այսօր բոլորս ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը։ 108 տարի առաջ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից կազմակերպված կոտորածին զոհ գնաց մեկուկես միլիոն հայ, միլիոնավոր հայեր բռնի տեղահանման ենթարկվեցին ու հայրենազրկվեցին։
20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը՝ մարդկության դեմ ուղղված սարսափելի հանցագործությունը, շարունակում է անպատիժ մնալ։ Այսօր՝ ավելի քան մեկ դար անց, շատերին թվում է, թե 1915-ի ոճրագործությունն իր ճիշտ անունով կոչելը միայն պատմական արդարություն վերականգնելու հարց է։ Իրականում, Ցեղասպանության ճանաչումը Հայաստանի ու հայ ժողովրդի համար նախևառաջ անվտանգության խնդիր է, և դրա լավագույն ապացույցը վերջին երեք տարիների իրադարձություններն են, Թուրքիայի բացահայտ թշնամական կեցվածքն ու անթաքույց աջակցությունն Ադրբեջանին` այդ թվում տարածաշրջան ահաբեկիչներ ներմուծելու միջոցով։
Այս ամենի ֆոնին Հայաստանի գործող իշխանություններն այսօր խոսում են Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու կարևորության մասին, ինչ-ինչ քայլեր են իրականացնում այդ ուղղությամբ՝ հիմքում բացարձակապես չդնելով արդարության վերականգնման, արժանապատվության պահպանման հարցերը, առանց որի ոչ մի գործընթաց չի կարող իրական ու երկարաժամկետ արդյունք ապահովել։ Այս բացահայտ ճշմարտությունն այսօր ամենաբարձր մակարդակով անտեսվում է, ինչը վաղուց անհնար է մեկնաբանել՝ որպես չհասկանալու, չգիտակցելու հետևանք միայն։
Ինչպես 20-րդ դարի սկզբին, այնպես էլ այսօր հայ ժողովուրդն ապրում է իր պատմության հերթական վճռորոշ փուլերից մեկը, բայց մի էական տարբերությամբ՝ այսօր մենք անկախ պետություն ունենք՝ թեև վիրավոր, հյուծված ու դաժան փորձությունների միջով անցած։ Զուգահեռաբար, Թուրքիան շարունակում է հայերից ազատվելու իր ցեղասպան նպատակները կյանքի կոչելու քաղաքականությունը, ինչից խուսափելու իրական երաշխիքը հենց Հայաստանի Հանրապետության գոյությունն է, բնականոն ընթացքն ու արժանապատիվ կեցվածքը, ազգային ու պետական շահերով առաջնորդվող իշխանության ձևավորումը։
Թուրքիայի հետ արժանապատիվ երկխոսությունը, հարաբերությունների կարգավորումն ու բնականոն կապերի հաստատումը կարևոր գործոն կարող են դառնալ մեր պետության զարգացման համար, բայց այդ ամենը հնարավոր կլինի Թուրքիայի՝ հարկադրանքի քաղաքականությունից ու թշնամական կեցվածքից հրաժարվելու, սեփական պատմությանն առերեսվելու պարագայում միայն»։
- Այսօր էլ ցեղասպանության, էթնիկ զտումների վտանգի առջև են կանգնած Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերը. ՀՀ ԱԳՆ
- Վանեցյան. Կասկած չկա՝ Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի միասնության պարագայում թշնամին չի կարողանալու կոտրել մեր ազգային ոգին
- Պայքարել հայոց արդար դատի հաղթանակի համար և նպաստել ցեղասպան եղեռնագործությունների ու ոճիրների կանխմանը. Գարեգին Երկրորդ

Политика 16:12 24/04/2023 Армения
Председатель партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопян направил послание по случаю отмечаемой сегодня, 24 апреля, 108-й годовщины Геноцида армян в Османской империи.
В послании, перевод которого на русский язык приводим ниже, говорится:
сегодня все мы чтим память невинных жертв Геноцида армян. 108 лет назад жертвами резни, устроенной Османской Турцией, стали полтора миллиона армян, миллионы армян были насильственно депортированы и лишены своей Родины.
Первый геноцид ХХ века, страшное преступление против человечества, остается безнаказанным. Сегодня, более века спустя, многим кажется, что называть преступление 1915 года своим именем – это лишь вопрос восстановления исторической справедливости. На самом же деле признание Геноцида для Армении и армянского народа – это, в первую очередь, вопрос безопасности, и лучшее тому доказательство – события последних трех лет, откровенно враждебное отношение Турции и неприкрытая поддержка Анкарой Азербайджана, в том числе путем переброски в регион террористов.
На фоне всего этого нынешние власти Армении сегодня говорят о важности нормализации отношений с Турцией, предпринимают те или иные шаги в этом направлении, не ставя в основу вопросы восстановления справедливости и сохранения достоинства, без которых ни один процесс не может обеспечить реального и долгосрочного результата. Эта очевидная истина сегодня игнорируется на высшем уровне, что уже давно невозможно трактовать лишь как следствие непонимания, неосознавания.
Как в начале ХХ века, так и сегодня армянский народ переживает один из переломных этапов своей истории, но с одним существенным отличием: сегодня мы имеем независимое государство, хоть и израненное, истощенное и прошедшее через жестокие испытания.
Параллельно Турция продолжает политику воплощения в жизнь своих геноцидальных целей по избавлению от армян, реальная гарантия избежания этого – само существование Республики Армения, ее нормальное развитие и достойное поведение, формирование власти, руководствующейся национальными и государственными интересами.
Достойный диалог с Турцией, нормализация отношений и установление нормальных связей могут стать важным фактором для развития нашего государства, но все это будет возможно только в том случае, если Турция откажется от политики принуждения и враждебного отношения, примет собственную историю».