Քաղաքական 12:45 24/04/2023 Աշխարհում
Ղազախստանն այս տարի չի նախատեսում զորահանդես անցկացնել, կառավարությունը առաջնահերթություն է տվել այլ խնդիրների լուծմանը: «ՌԻԱ նովոստի»-ին հայտնել են հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունում։
«2023 թվականին Ղազախստանում զորահանդեսի անցկացումը չի նախատեսվում բյուջեի խնայողության, ինչպես նաև այլ խնդիրների լուծման անհրաժեշտության պատճառով, մասնավորապես՝ Ղազախստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումների մարտունակության և շարժունակության անհրաժեշտ մակարդակի պահպանմամբ»,-նշել են նախարարությունից։
Մամուլի ծառայությունն ընդգծել է, որ ՊՆ-ն «աշխատում է Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված ղազախ զինվորների հիշատակը հավերժացնելու ուղղությամբ» և ռազմահայրենասիրական այլ միջոցառումներ է անցկացնում։
Վերջին անգամ հանրապետությունում շքերթն անցկացվել է 2019թ. 2020-2021 թվականներին այն չեղարկվել է կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակի պատճառով՝ բյուջետային միջոցները խնայելու նպատակով։

В Казахстане не планируют проводить военный парад 9 мая
В Казахстане не планируют проводить военный парад в этом году, правительство отдало приоритет решению других задач, сообщили РИА Новости в пресс-службе Министерства обороны республики.
«Проведение военного парада в Казахстане в 2023 году не планируется из расчета экономии бюджетных средств, а также в связи с необходимостью решения других задач. В частности, приоритетным является поддержание требуемого уровня боеготовности и мобильности подразделений Вооруженных сил Казахстана», – отметили в ведомстве.
В пресс-службе подчеркнули, что Минобороны «ведет работу по увековечиванию памяти воинов-казахстанцев, павших в Великой Отечественной войне» и проводит другие военно-патриотические мероприятия.
В последний раз парад проводили в республике в 2019-м. В 2020-2021 годах его отменяли из-за ситуации с коронавирусом, в прошлом году — для экономии бюджетных средств.