Արցախում բնակվող, բայց ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող անձանց անձնագրի ժամկետը լրանալուց հետո հնարավոր չէ այստեղ այդ գործարքը իրականացնել. Աբրահամյան
«Վերնատուն» երիտասարդական վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Արշակ Աբրահամյանը գրում է.
«Արցախում բնակվող բայց ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող անձանց անձնագրի ժամկետը լրանալուց հետո հնարավոր չէ այստեղ այդ գործարքը իրականացնել, որի պատճառով անհնար է դառնում նաև բանկային քարտերի վավերականության ժամկետների և ՀՀ-ից ստացվող կենսաթոշակների փոխանցումները։
ՀՀ «կառավարությունը» փաստացի ոչ միայն ձեռքերը լվացել է Արցախից, այլ նաև իրեն չի հետաքրքրում այստեղ գտնվող ՀՀ քաղաքացիների ճակատագիրը»։

Право 16:14 25/04/2023 НКР
Аршак Абрамян: «Правительство» Армении не только умыло руки от Арцаха, его даже не интересует судьба находящихся здесь граждан РА
Руководитель аналитического молодежного центра «Вернатун» Аршак Абрамян пишет:
«После истечения срока паспорта лиц, проживающих в Арцахе, но имеющих гражданство Республики Армения, невозможно осуществить эту функцию здесь, в связи с этим становится невозможно также продлить сроки действия банковских карт и осуществлять переводы пенсий, получаемых из РА.
“Правительство Армении” не только фактически умыло руки от Арцаха, но его даже не интересует судьба находящихся здесь граждан РА».