Իրավունք 15:20 27/04/2023 Հայաստան
Սոնա Մնացականյանի վրաերթի գործով ապացույցները բավարար են մեղադրյալի նկատմամբ մեղադրական դատավճիռ արձակելու համար. Փաստաբան
2022 թվականի ապրիլի 26-ին Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյան մեքենաներից մեկը Պարոնյան-Լեո փողոցների խաչմերուկում մահացու վրաերթի ենթարկեց երիտասարդ հղի կնոջ՝ Սոնա Մնացականյանին։ Մնացականյանին վրաերթի ենթարկելու և անզգուշությամբ մահ պատճառելու գործը դատարանում է։ Դատավարության ընթացքի վերաբերյալ Panorama.am-ը զրուցել է տուժող Սոնա Մնացականյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Րաֆֆի Ասլանյանի հետ։
Panorama.am-Դատավարությունը ո՞ր փուլում է գտնվում։
Րաֆֆի Ասլանյան-Այս պահին հիմնական դատալսումների փուլն է։ Հիշեցնեմ, որ վարորդի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերն են ուղարկվել դատարան մեղադրական եզրակացությամբ և այս պահին դատաքննությունն իրականացվում է վարորդի արարքի կապակցությամբ։
Նախորդ 5 դատական նիստերի ընթացքում հարցաքննվել են շուրջ 30 վկաներ, հաջորդ դատական նիստում հարցաքննվելու են ևս 4 վկաներ, այնուհետև դատարանն անցնելու է  քրեական վարույթի գրավոր ապացույցների հետազոտմանը։ Այդ փուլում կողմերի միջնորդություններն են քննության առարկա դառնալու։
Panorama.am-Վկաները հիմնականում ի՞նչ են ասում։
Րաֆֆի Ասլանյան- Իմ կարծիքով, այս գործի համար վկաների ցուցմունքներն առհասարակ էական նշանակություն չունեն, քանի որ, կարծում եմ, վկաներ դատակոչելն ընդամենը դատաքննության ընթացքն անհարկի ծանրաբեռնեց։ Դեպքն ամբողջությամբ տեսագրված է և դեպքի բնույթն այնպիսին է,  որ այստեղ մասնագիտական գիտելիքներ են պահանջվում անձանց արարքների իրավական գնահատման համար, հետևաբար վկաների՝ անցորդներ, օգնություն ցուցաբերողներ, ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցներ, հայտնած տեղեկությունները գործի համար առարկայական նշանակություն չեն կարող ունենալ։ Այդպես էլ կա, որևէ մեկը որևէ տեղեկություն չհայտնեց իր ցուցմունքում, որը գործի համար ելակետային նշանակություն ունենար։
Վկաներից՝ ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները, այսինքն՝ նույն դասակում աշխատող անձինք, ենթադրաբար են նշում, որևէ մեկն արագությանն ականատես չի եղել, ասում են՝ մեր կարծիքով վարած կլիներ մոտ 70-80 կմ/ժամ արագությամբ, կարծիքներ են հնչեցնում՝ այդ խաչմերուկն իբրև թե բարձր արագությամբ հնարավոր չէր մտնել և այլն։ Դրանք գնահատողական դատողություններ են։ Դա ոչ թե վկայի ասելով է, այլ փորձագետի եզրակացությամբ։ Արդեն երկու փորձագիտական եզրակացություններ կան գործում, որտեղ նշվում է,  որ նվազագույն արագությունը եղել է 180 կմ/ժամ, այսինքն խաչմերուկ մուտք գործելու պահին։ Սա նշանակում է, որ մինչև արգելակումն ավելի բարձր արագություն է ունեցել։ Այդ հանգամանքը որևէ վկա չի կարող հերքել իր գնահատողական դատողությամբ, որքան էլ լինի օբյեկտիվ կամ շահագրգիռ, իսկ այս դեպքում վկաները մեծամասնամբ շահագրգիռ են, ՃՈ աշխատակիցներ են։ Դա կարող է հերքել միայն մեկ այլ՝ նույն բնագավառի փորձագետը։ Սա ակնհայտ է, հետևաբար վկաների ասածները որևէ նշանակություն չունեն, տուժող կողմը գտնում է, որ վարորդի արարքի կապակցությամբ արդեն իսկ կան բավարար փաստական տվյալներ, նրա նկատմամբ մեղադրական վճիռ արձակելու համար  գործով հավաքված են առավել քան բավարար փաստական տվյալներ։
Panorama.am- Ավելի վաղ դուք հայտնել էիք, որ այս դեպքով իրականացվել է ուղղորդված նախաքննություն, բացահայտ նպատակներով «անհետացվել» է շարասյան ավտոմեքենաներում օգտագործված ռադիոկապի ձայնագրությունը։ Բողոք էիք ներկայացրել վերաքննիչ քրեական դատարան, այն բավարարվել էր։ Այդ մասով ի՞նչ նորություն կա։
Րաֆֆի Ասլանյան-Հատուկ նշանակության տրանսպորտային միջոցների մեջ պետք է լինեն ռադիոկապ ու ձայնագրվի։ Նաև կառավարության որոշմամբ է այդպես, որ ռադիոկապը պետք է ձայնագրվի ու արձանագրվի, բայց վարույթի ընթացքում ընդամենը մեկ գրությամբ վարույթն իրականացնող մարմինը բավարարվել է, որտեղ ոստիկանության համապատասխան վարչությունից նշել են, որ տեխնիկական խոտանի պատճառով ձայնագրություն չի իրականացվել, մինչդեռ  ձայնագությունը տեղի ունեցածի վրա լույս կսփռեր, հատկապես կարևոր էր շարասյան ղեկավարի ու շարասյան պատասխանատու ղեկավարի արարքների քրեաիրավական գնահատման համար։ Ըստ կառավարության որոշման, նրանք անձնական պատասխանատվություն են կրում շարասյան ավտոմեքենաների արագության համար։
Քրեական հետապնդում չհարուցելու մասին որոշում էր կայացվել նշված անձանց նկատմամբ։ Իմ կողմից բողոքարկվել է, վերաքննիչ դատարանը բավարարել է իմ բողոքը՝ արձանագրելով, որ մինչդատական վարույթի ընթացքում խախտվել են տուժողի իրավահաջորդ Մնացական Մնացականյանի իրավունքները և իրավաչափ է գնահատել տուժող կողմի այն դատողությունները, որ և ռադիոկապի ձայնագրությունը չպահպանվելու հանգամանքի և այլ հանգամանքների կապակացությամբ պատշաճ նախաքննություն չի իրականացվել և վերաքննիչ դատարանը պարտավորեցրել է նոր քրեական վարույթ նախաձեռնելու եղանակով իրականացնել նոր նախաքննություն և վերացնել տուժողի իրավահաջորդի իրավունքների խախտումները։
Գլխավոր դատախազի տեղակալը վճռաբեկ բողոք էր բերել վերաքննքիչ դատարանի այդ որոշման դեմ, սակայն վճռաբեկ դատարանը ապրիլի 7-ի որոշմամբ այդ բողոքը վարույթ չի ընդունել, այդպես, ըստ էության, արձանագրելով, որ վերաքննիչ դատարանի կայացրած որոշմամբ որևէ առերևույթ դատական սխալ թույլ չի տրվել։ Սա նշանակում է, որ արդեն ունենք օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ, պետք է նոր վարույթ նախաձեռնվի դրա շրջանակներում քննության առարկա դարձվի բացի վարորդից, նաև մյուս անձանց մեղավորության հարցը։
Panorama.am- Դատական լսումների ընթացքը ինչպե՞ս կգնահատեք։
Րաֆֆի Ասլանյան-Այս պահին որևէ արտառոց բան չենք նկատել։ Սա այն փուլը չէ, որտեղ հնարավոր է ինչ-որ կերպ միջամտել։ Դժվար է  պատկերացնել, թե ինչ կարող էր արվեր, որպեսզի տուժող կողմի դժգոհությունն հարուցվեր։ Հիմնական դատալսումների փուլն է, որտեղ վկաներն են հարցաքննվում, ապացույցներն են հետազոտվում։ Մնացածը՝ վարույթի օբյեկտիվ ընթացքի մասին իրական և հիմնավորված հետևությունները կարող ենք անել մյուս փուլերում։ Այդ մասին կարող ենք խոսել վճիռ կայացնելուց հետո։
Panorama.am- Ակնկալո՞ւմ եք օբյեկտիվ դատավճիռ։
Րաֆֆի Ասլանյան-Մենք, իհարկե, այդ ակնկալիքն ունենք, որ ի վերջո կունենանք օբյեկտիվ դատավճիռ։ Տուժող կողմը գտնում է, որ գործով ապացույցներն առավել քան բավարար են մեղադրյալի նկատմամբ մեղադրական վերդիկտ արձակելու համար։ Նաև գտնում ենք, որ պետք է լինի համաչափ պատիժ։
Իհարկե, հիմնավոր կասկածներ ունենք, որ, գործի բնույթը հաշվի առնելով, այս գործի նկատմամբ կա որոշակի ուղղորդված վերաբերմունք և այդ կասկածը ձևավորվել է հենց նախաքննության ընթացքում։ Մասնավորապես, բազմիցս բարձրաձայնել ենք, որ նախաքննության ընթացքում ամեն ինչ արվել է, որպեսզի տեղի ունեցածի համար մեղադրվող անձը՝ Արամ Նավասարդյանը, մնա ազատության մեջ։ Սա առաջին հերթին պայմանավորված էր դեպքի բնույթով և այն հանգամանքով, որ հանդիսանում էր վարչապետին ուղեկցող ավտոշարասյան ավտոմեքնայի վարորդ։ Հետևաբար, միշտ էլ ունենալու ենք կասկած, որ որոշակի փուլում դարձյալ այս գործով լինելու է  միջամտություն, ամեն ինչ արվելու է  Արամ Նավասարդյանի և մյուս մեղավոր անձանց քրեական պատասխանատվությունից զերծ պահելու ուղղությամբ։ Բայց սա մեր վճռականության վրա որևէ ազդեցություն չի ունենալու, տուժող կողմն իր իրավունքների իրացմամբ ամեն ինչ անելու է, որպեսզի օբյեկտիվ ելքի հանգենք։

Право 16:13 27/04/2023 Армения
Адвокат: По делу о наезде на Сону Мнацаканян достаточно доказательств для вынесения обвинительного заключения в отношении обвиняемого
26 апреля 2022 года один из автомобилей кортежа премьер-министра РА Никола Пашинян совершил наезд на перекрестке улиц Лео-Паронян, в результате чего погибла 28-летняя жительница Араратской области Сона Мнацаканян, которая ждала ребенка. Дело о наезде и причинении смерти по неосторожности находится в суде. Корреспондент Panorama.am провел интервью относительно хода судебного производства с представителем правопреемника Соны Мнацаканян Раффи Асланяном.
Panorama.am: На каком этапе находится судебное разбирательство?
Р. Асланян: На данный момент проходит этап основных судебных слушаний. Напомню, что материалы уголовного производства относительно водителя были направлены в суд с обвинительным заключением и на данный момент ведется судебное разбирательство в связи с действиями водителя.
За прошедшие 5 судебных заседаний были допрошены около 30 свидетелей, на следующем судебном заседании будут допрошены ещё 4 свидетеля, затем суд перейдет к исследованию письменных доказательств уголовного производства. На этом этапе предметом рассмотрения станут ходатайства сторон.
Panorama.am: Что в основном говорят свидетели?
Р. Асланян: На мой взгляд, показания свидетелей в рамках этого дела не имеют существенного значения, поскольку, полагаю, что вызов свидетелей в суд лишний раз отягощает процесс.Происшествие было полностью снято на видео, и характер инцидента таков, что для правовой оценки действий людей требуются профессиональные знания, поэтому сведения, данные свидетелями – прохожими, оказавшими помощь лицами, сотрудниками ГИБДД – не будут иметь ключевого значения. Не было пока показания, которое могла бы стать отправной точкой для дела.
Среди свидетелей – сотрудники дорожной полиции, то есть это лица, служащие в одном взводе, предположительно отмечают, они не были очевидцами скорости, с которой ехал водитель, и отмечают, дескать, по их мнению, водитель ехал со скоростью примерно 70-80 км/ч, звучат также мнения, что якобы этот перекресток нельзя проехать на большой скорости. Это оценочные суждения. Данные сведения должны быть подтверждены не словами свидетелей, а заключением эксперта. К делу прикреплены уже два экспертных заключения, в которых отмечается, что минимальная скорость была 180 км/ч, то есть в момент въезда на перекресток. Это значит, что перед торможением была более высокая скорость. И ни один свидетель не может опровергнуть это обстоятельство своим оценочным суждением, каким бы объективным он не был, а в этом случае свидетели – заинтересованы, поскольку являются сотрудниками Дорожной полиции. Это может опровергнуть лишь другой эксперт из этой сферы. Это очевидно, следовательно, сказанное свидетелями не имеет никакого значения, потерпевшая сторона считает, что добыто достаточно фактических данных в связи с деянием водителя, собрано более чем достаточно фактических данных для вынесения обвинительного заключения в его отношении.
Panorama.am: Ранее вы сообщили, что по данному случаю проведено направляемое предварительное следствие, и по очевидным причинам «исчезла» запись радиосвязи, использовавшаяся в автомобиле кортежа. Вы представили жалобу в Апелляционный уголовный суд, которая была удовлетворена. Что нового в связи с этим обстоятельством?
Р. Асланян: Транспортные средства специального назначения должны быть оборудованы радиосвязью и записываться. Это исходит также из решения правительства, что радиосвязь должна записываться и быть запротоколирована, но орган предварительного следствия в ходе производства ограничился лишь одним сообщением, в котором из соответствующего управления полиции отметили, что запись не велась по техническим причинам, между тем, эта запись могла бы пролить свет на произошедшее, особенно это важно для дачи уголовно-правовой оценки действиям начальника колонны и ответственного начальника колонны. Согласно решению правительства, они несут личную ответственность за скорость автомобилей колонны.
В отношении указанных лиц было принято решение о невозбуждении уголовного преследования. Я обжаловал это решение, апелляционный суд удовлетворил мою жалобу, зафиксировав, что в ходе межсудебного производства были нарушены права правопреемника Мнацакана Мнацаканяна, и счел правомерными суждения потерпевшей стороны, что не было проведено надлежащего предварительного следствия в связи с обстоятельством утери записи радиосвязи и другими обстоятельствами. И Апелляционный суд обязал провести новое предварительное следствие путем инициирования нового уголовного производства, и устранить нарушения прав правопреемника потерпевшей стороны.
Заместитель генпрокурора подал кассационную жалобу на это решение, однако Кассационный суд 7 апреля не принял в производство эту жалобу, так, по сути, зафиксировав, что решением Апелляционного суда не было допущено какой-либо судебной ошибки. Это значит, что есть уже вступивший в законную силу судебный акт, должно быть возбуждено новое производство, в рамках которого предметом расследования должен стать вопрос о виновности других лиц, помимо водителя.
Panorama.am: Как бы вы оценили ход судебных слушаний?
Р. Асланян: На данный момент не замечено ничего необычного. Это не тот этап, когда можно как-то вмешиваться. Трудно представить, что можно сделать, чтобы вызывать недовольство потерпевшей стороны. Это этап основных слушаний, в ходе которого допрашиваются свидетели, рассматриваются доказательства. Остальное – реальные и обоснованные выводы относительно объективности хода производства можем сделать лишь на других этапах. Об этом можно будет судить только после вынесения решения.
Panorama.am: Вы ожидаете объективного вердикта?
Р. Асланян: Мы, конечно, надеемся на то, что в конце будет вынесен объективный вердикт. Потерпевшая сторона считает, что по делу достаточно доказательств для вынесения обвинительного заключения в отношении обвиняемого. Также считаем, что наказание должно быть соразмерным.
Конечно, есть обоснованные сомнения, что, учитывая характер дела, к этому делу налицо определенное отношение, и это сомнение сформировалось именно в ходе предварительного следствия. В частности, многократно заявляли, что в ходе предварительного следствия было сделано всё, чтобы обвиняемое в происшествии лицо – Арам Навасардян – остался на свободе. Это, в первую очередь, обусловлено характером дела и тем обстоятельством, что он являлся водителем одного из автомобилей кортежа, сопровождающего премьер-министра. Следовательно, мы всегда будем сомневаться, что на определенном этапе по этому делу может произойти вмешательство, будет сделано всё, чтобы Арам Навасардян и другие виновные лица избежали уголовной ответственности. Но на нашу решимость это никак не повлияет, пострадавшая сторона реализацией своих прав сделает всё для достижения объективного результата.