Վլադիմիր Օսինցևը հույս հայտնել, որ հայ-ռուսական մշակութային համագործակցությունն ավելի կխորանա
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն ընդունել է «Մշակույթի բնագավառում հայ-ռուսական կրթական» համաժողովի շրջանակում Երևանում գտնվող ՌԴ մշակույթի նախարարի տեղակալ Վլադիմիր Օսինցևի գլխավորած պատվիրակությանը:
Արա Խզմալյանը ողջունել է հյուրերին և գոհունակությամբ անդրադարձել 2022 թվականին մշակույթի ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության հագեցած օրակարգին՝ ընդգծելով գործուն փոխայցելությունները՝ նվագախմբերի, երաժշտական կոլեկտիվների, թատերախմբերի մասնակցությամբ:
ՌԴ մշակույթի նախարարի տեղակալ Վլադիմիր Օսինցևը նույնպես անդրադարձել է հայ-ռուսական մշակութային համագործակցության ակտիվությանը և հույս հայտնել, որ այն առավել կխորանա և կլինի շարունակական:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են նաև ապրիլի 28-ին՝ Արամ Խաչատրյան տուն-թանգարանում «Մշակույթի բնագավառում հայ-ռուսական կրթական» համաժողովի անցկացման կարևորությանը, որի շրջանակում նախատեսվում է քննարկել մշակույթի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, կրթական միջավայրի բարելավման, կադրերի վերապատրաստման, բուհերի աշխատանքում տեխնոլոգիաների ու նորարարությունների ներդրմանն առնչվող հարցեր:
Համաժողովի շրջանակում ռուսաստանյան ստեղծագործական բուհերի ներկայացուցիչները վարպետության դասեր կանցկացնեն երևանյան բուհերում: Միջոցառումները կամփոփվեն «Մոսկվա» կինոթատրոնում Ռուսական կինոյի օրերի բացման արարողությամբ և ռուսական վարձույթի ռեկորդակիր դարձած «Չեբուրաշկա» ֆիլմի ցուցադրությամբ։ Ռուսական կինոյի օրեր կանցկացվեն Երևանում և Գյումրիում:
Հանդիպման ընթացքում գործընկերները քննարկել են նաև մշակույթի ոլորտում հայ- ռուսական համագործակցության հնարավոր նախագծերը՝ կինեմատոգրաֆիայի, երաժշտարվեստի, պարարվեստի, թատերարվեստի և այլ ոլորտներում:

Культура 20:15 27/04/2023 Армения
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ара Хзмалян принял делегацию во главе с заместителем министра культуры Российской Федерации Владимиром Осинцевым.
Ара Хзмалян поприветствовал гостей и с удовлетворением обратился к насыщенной повестке армяно-российского сотрудничества в сфере культуры на 2022 год, подчеркнув активные взаимные визиты с участием оркестров, музыкальных коллективов и театральных коллективов.
Замминистра культуры РФ также обратился активности армяно-российского культурного сотрудничества и выразил надежду, что оно будет углубляться и носить непрерывный характер.
В ходе встречи стороны также отметили важность проведения 28 апреля в Доме-музее Арама Хачатуряна «Армяно-российского образовательного форума в сфере культуры», в рамках которого предусматривается обсудить расширение сотрудничества в сфере культуры, вопросы, связанные с улучшением образовательной среды, подготовкой кадров, внедрением технологий и инноваций в работу вузов.
В ходе встречи стороны обсудили также возможные проекты армяно-российского сотрудничества в области культуры, кинематографии, музыки, танцевального, театрального искусства и в других сферах.