Քաղաքական 13:46 28/04/2023 Հայաստան
Պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Սուրեն Պապիկյանն այսօր ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին:
Պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, պաշտպանական հարցերով կցորդ, գնդապետ Իգոր Շչերբակովը և Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նախկին հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովը:
Ս. Պապիկյանը ողջունել է գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին նոր պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել նրան հաջողություններ խաղաղապահ առաքելության ընթացքում:
Կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ և խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տիրող օպերատիվ իրավիճակն ու առկա խնդիրները, Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության  արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:
Սուրեն Պապիկյանն ընդգծել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերի անշեղ կատարման անհրաժեշտությունը և կարևորել Լաչինի միջանցքի շուտափույթ ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի գործադրումը:

В Минобороны Армении представили подробности встречи Папикяна и Ленцова
Министр обороны Армении Сурен Папикян сегодня принял нового командующего миротворческим контингентом в Нагорном Карабахе генерал-полковник Александра Ленцова.
Как сообщают из Минобороны, во встрече участвовали также посол РФ в Армении Сергей Копыркин, военный атташе Игорь Щербаков и бывший командующий миротворческим контингентом, генерл-майор Андрей Волков.
С. Папикян поздравил Ленцова со вступлением в должность и пожелал успехов в выполнении миротворческой миссии.
Стороны обсудили оперативную ситуацию вокруг Нагорного Карабаха и зоны ответственности миротворческих сил, текущие проблемы, а также ряд вопросов, нацеленных на повышение эффективности миротворческой миссии РФ в Нагорном Карабахе.
Сурен Папикян подчеркнул необходимость неуклонной реализации всех пунктов трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и подчеркнул важность реализации усилий, направленных на скорейшее разблокирование Лачинского коридора.
- В Ереване состоится встреча Папикяна и Ленцова
- Араик Арутюнян принял новоназначенного командующего российскими миротворческими силами Александра Ленцова