Իրավունք 13:52 28/04/2023 Աշխարհում
Մոսկվայի Լեֆորտովյան դատարանը թույլատրել է խարդախության կասկածանքով ձերբակալել Արտաքին առևտրի համառուսաստանյան ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Մուրիլև-Սինելնիկովին, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Բավարարվել է Ս. Գ. Սինելնիկովի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ միջնորդությունը», - ասվում է դատարանի կայքում։
Ավելի վաղ ՏԱՍՍ-ին իրավապահ մարմինները հայտնել էին Սինելնիկով-Մուրիլևի ձերբակալության մասին: Դատարանի մամուլի ծառայությունից չեն կարողացել ճշտել քրեական գործի մանրամասները:
ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության արտաքին առևտրի համառուսաստանյան ակադեմիան բարձրագույն ուսումնական հաստատություն է Մոսկվայում, որը զբաղվում է արտաքին տնտեսական գործունեության համար մասնագետների պատրաստմամբ: Սինելնիկով-Մուրիլևը ակադեմիայի ռեկտորն է 2007 թվականից:

Право 14:31 28/04/2023 В мире
Лефортовский суд Москвы санкционировал арест ректора Всероссийской академии внешней торговли Сергея Синельникова-Мурылева по подозрению в мошенничестве. Это следует в пятницу из информации судебной картотеки. Об этом сообщает ТАСС.
«Удовлетворено ходатайство об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении Синельникова-Мурылева С. Г.», – говорится на сайте суда. Ему вменяется ч. 4 ст. 159 УК РФ («Мошенничество»).
Ранее в правоохранительных органах ТАСС сообщили о задержании Синельникова-Мурылева. В пресс-службе суда не смогли уточнить подробности уголовного дела.
Всероссийская академия внешней торговли Министерства экономического развития Российской Федерации - высшее учебное заведение в Москве, занимающееся подготовкой специалистов для внешнеэкономической деятельности. Синельников-Мурылев является ректором академии с 2007 года.