Հասարակություն 12:49 29/04/2023 Աշխարհում
Աղքատ երկրներում դեռահաս աղջիկների և երիտասարդ կանանց մոտ 90%-ը չի օգտվում ինտերնետից: Նրանց արական սեռի հասակակիցները երկու անգամ ավելի հաճախ են լինում առցանց տիրույթում: Այս մասին հայտնում է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) ՏՀՏ ոլորտում աղջիկների միջազգային օրվա կապակցությամբ, որն այս տարի նշվում է ապրիլի 27-ին։
Հիմնադրամի փորձագետները վերլուծել են ցածր և միջին եկամուտ ունեցող երկրներում 15-24 տարեկան մարդկանց շրջանում ինտերնետի օգտագործման, բջջային հեռախոսների օգտագործման և թվային հմտությունների վերաբերյալ տվյալները և եկել այն եզրակացության, որ աղջիկները շատ ավելի քիչ հնարավորություններ ունեն, քան տղաները:
«Աղջիկների և տղաների միջև թվային անջրպետը վերացնելը ավելին է, քան պարզապես ինտերնետ և տեխնոլոգիաների հասանելիությունը: Սա հնարավորություն է աղջիկներին դարձնելու նորարարներ, ստեղծագործողներ և առաջնորդներ»,- ասել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի կրթության տնօրեն Ռոբերտ Ջենքինսը:
«Եթե մենք ցանկանում ենք փակել գենդերային բացը աշխատաշուկայում, հատկապես գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության և մաթեմատիկայի ոլորտներում, մենք պետք է սկսենք հենց հիմա՝ օգնելով երիտասարդներին, հատկապես աղջիկներին, ձեռք բերել թվային հմտություններ»,- հավելել է նա։
32 երկրներում աղջիկները միջինում 35 տոկոսով ավելի հավանական է, որ չունենան նույնիսկ տարրական թվային հմտություններ, ինչպիսիք են ֆայլերը և թղթապանակները համակարգչով պատճենելը, ֆայլեր և էլ. նամակներ ուղարկելը, քան տղաները:
Փորձագետներն ընդգծում են, որ թվային խնդիրների պատճառները հիմնված են շատ ավելի լայն գենդերային խզման և հայրիշխանական ավանդույթների վրա: Ինչպես ցույց են տվել 41 երկրների տվյալները, հաճախ աղջիկներն ու տղաները չունեն հավասար իրավունքներ նույնիսկ ընտանիքում. տղաներն ավելի հավանական է, որ հասանելի լինեն ինտերնետին և տեխնոլոգիաներին, ծնողներն ավելի հավանական է, որ բջջային հեռախոս գնեն իրենց որդու, քան դստեր համար:
Տնից և ընտանիքից դուրս աղջիկները նույնպես մշտապես բախվում են խոչընդոտների՝ կրթական համակարգում և աշխատաշուկայում: Իրենց ողջ կյանքի ընթացքում նրանց հետապնդում են գենդերային խտրական նորմերն ու կարծրատիպերը:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն ընդգծում է, որ աղջիկներին փոքր տարիքից պետք է ծանոթացնել թվային տեխնոլոգիաներին և սովորեցնել թվային հմտություններ։ Հիմնադրամը հայտարարում է նաև գենդերային կարծրատիպերի դեմ պայքարելու անհրաժեշտության մասին։
Փորձագետները կոչ են անում կառավարություններին անել հնարավորը, որպեսզի աղջիկները ստանան թվային կրթություն տղաների հետ հավասար հիմունքներով, ինչպես դպրոցում, այնպես էլ դպրոցից դուրս, շրջանային և համայնքային մակարդակներում, և աղջիկների համար ստեղծեն աշխատանքի հնարավորություն ՏՀՏ ոլորտում, այդ թվում՝ մենթորական ծրագրեր և պրակտիկա:
Թվային հմտություններ կյանքի համար
Այս տարվա ապրիլի չորրորդ հինգշաբթի օրը ՏՀՏ ոլորտում աղջիկների միջազգային օրվա թեման է «Թվային հմտություններ կյանքի համար»։

Society 14:35 29/04/2023 World
Around 90 per cent of adolescent girls and young women do not use the internet in low-income countries, while their male peers are twice as likely to be online, according to a new UNICEF analysis issued on International Day of Girls in ICT.
"Closing the digital divide between girls and boys is about more than just having access to the internet and technology. It's about empowering girls to become innovators, creators, and leaders," said UNICEF Director of Education Robert Jenkins. "If we want to tackle gender gaps in the labour market, especially in Science, Technology, Engineering and Math fields, we must start now by helping young people, especially girls, gain digital skills."
The report – Bridging the Digital Divide: Challenges and an Urgent Call for Action for Equitable Digital Skills Development – takes a close look at the gender digital divide among young people aged 15-24 years by analysing available data on internet use, mobile phone ownership, and digital skills in mostly low-, lower-middle-, and some middle-income economies. Though more gender-disaggregated data is needed to better monitor, understand, and work toward digital inclusion, the report finds that girls are being left behind in an increasingly digital and connected world, UNICEF reported.
While advancing access to the internet is important, it is insufficient for digital skills training. For example, in most countries analysed, the share of youth with access to the internet at home is much higher than that of youth with digital skills.
Girls are the least likely to have the opportunities to develop the skills needed for 21st-century learning and employment, according to the report. On average across 32 countries and territories, girls are 35 per cent less likely than their male peers to have digital skills, including simple activities like copying or pasting files or folders, sending emails, or transferring files.
The root barriers are far deeper than a lack of access to the internet, according to the report. The findings suggest that educational and family environments play a critical role in the gender digital divide. For example, even within the same home, girls are far less likely than boys to access and be able to make full use of the internet and digital technologies. Among 41 countries and territories included in the analysis, households are much more likely to provide mobile phones for boys than girls.
Barriers to accessing opportunities to higher learning and the labour market, pervasive discriminatory gender norms and stereotypes, and concerns over online safety may further restrict girls' digital inclusion and skills development.
The report also argues that even when girls have equitable access to gain foundational reading and math skills – and perform on par or better than their male peers – it does not always translate to digital skills. To break the barriers holding girls back, they need early exposure and access to technology, digital and life skills training, and efforts that address harmful gender stereotypes, especially within families, and online violence.
UNICEF is calling on governments and partners to close the gender divide and ensure that girls have the opportunities to succeed in a digital world. Some of the recommendations include:
• Teach digital skills equally to girls and boys in and out of school, including community programmes.
• Protect girls' safety online through virtual safe spaces, policies and laws, and education.
• Promote girls' access to peer learning, mentoring, internships and job shadowing in the digital/STEM world.