Հասարակություն 16:08 04/05/2023 Հայաստան
«Ինչո՞ւ մենք չենք կարողանում կերտել մեր պատկերացրած քաղաքացիական հասարակությունը, որովհետև իմ ընկալմամբ, մեզ մոտ երբեք անձնական կամ ընտանեկան շահը համադրելի չի եղել պետական շահի հետ»,-ասաց հանրային գործիչ Վազգեն Սաղաթելյանը, որը մասնակցում է «Լինել քաղաքացի, որ պետությունը լինի» թեմայով քննարկմանը։
Բանախոսը մի օրինակ նշեց, եթե այսօր մի քաղաքացի կարողանա շրջանցել օրենքն ու հարկ չվճարել, բացի այն, որ ինքը դա կանի, այլև կպարծենա իր նեղ շրջապատում ու որևէ մեկը չի ասի՝ չէ՞ որ դու դրանով վնաս ես պատճառում պետությանը։
«Ինչի՞ չի ասի, քանի որ երբեք չի եղել մի իրավիճակ, երբ պետությունն ունենա բավարար վստահություն, որպեսզի այդ նեղ շրջապատն այդ մարդուն ամոթանք տա, ասի՝ դու թուլացնում ես բանակն ու պետությունը։ Ավելին ասեմ, եթե մեկին ներկայացնենք պետությանը քցելու ուղիները, իսկ նա չօգտագործի, ապա լինելու է հարիֆ տանը, շրջապատում»,-ասաց Սաղաթելյանը։
Նրա խոսքով, չի եղել մի իրավիճակ, երբ բոլորը համարեն, որ պատասպանատու են պետության համար, ով կարողանում է՝ պետությանը քցում է։

Политика 16:57 04/05/2023
«Почему мы не можем сформировать гражданское сообщество, которое себе представляем? Поскольку, на мой взгляд, никогда семейные или личные интересы не совпадали с государственными интересами», – заявил общественный деятель Вазген Сагателян, участвующий в обсуждении на тему «Быть гражданином, чтобы сохранить государство».
Спикер привел один пример, если сегодня одному гражданину удастся обойти закон и уйти от уплаты налогов, кроме того, что он сам лично будет гордиться этим, так ещё и его окружение не скажет, что он тем самым наносит вред государству.
«Почему не скажет? Поскольку не было ситуации, когда государству бы доверяли в достаточной степени, в такой степени, чтобы окружении этого человека его пристыдило, сказав, что тем самым он ослабляет армию и государство», – подчеркнул Сагателян.
По его словам, не было такой ситуации, при которой граждане бы чувствовали ответственность за государство, и государство «кидают», кто как может.