Շուշիի և Հադրութի հարցով միշտ սադրում եք. ՔՊ-ականը՝ լրագրողներին
«Վստահ եմ՝ Ադրբեջանի պարագայում միշտ էլ լինելու են սադրանքներ։ Ուղղակի հարցն այն է, թե սադրանքներն ինչ մակարդակի վրա են լինելու»,-«Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի կողմից 1-2 կրակոցը մեր դիրքերի ուղղությամբ, ևս սադրանք է, ամեն րոպե պետք է պատրաստ լինել ցանկացած սադրանքի։
Հարցին՝ երբ իշխանություններն ասում են, որ տարածքային պահանջներ չունեն Ադրբեջանի նկատմամբ, այդ թվում նաև Շուշիի ու Հադրութի մասի՞ն է խոսքը, նա պատասխանեց. «Շուշիի և Հադրութի հարցով միշտ սադրում եք: Հայաստանն ընդունում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն այնպես, ինչպես Ադրբեջանն է ընդունում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը: Թեև ընդունել է, բայց գործուն, պրակտիկ քայլերով դա չի երևում Ադրբեջանի գործողություններից։ Ցավը հենց այստեղ է։
Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լրիվ այլ հարց է, այլ ֆորմատի մեջ է»։
Ըստ ՔՊ-ականի, ԼՂ բնակչության անվտանգության, ապրելու երաշխիքների խնդիրն այլ հարց է, միջազգային հարթակներում պետք է քննարկվի ու քննարկվում է, ամեն ինչ արվի, որ ԼՂ-ն լինի անվտանգ, անվտանգային խնդիրներ չլինեն։
«Ամեն ինչ արվում է, արվելու է Լեռնային Ղարաբաղի մեր բնակչության անվտանգության մակարդակն ապահովված լինի։ Այսօր այդպես չէ, լուրջ խնդիրներ կան։ Ադրբեջանը փորձում է ամեն կերպ սադրել, անգամ էթնիկ զտումների ծրագրեր է իրականացնում։ Սա տեսանելի է, ինչքան էլ փորձեն այլ շղաշով սա փակեն»,- ասաց Ա. Խաչատրյանը։

Политика 14:09 08/05/2023 Армения
«Уверен, в случае с Азербайджаном всегда будут возникать провокации. Просто вопрос в том, на каком уровне будут эти провокации», – заявил в беседе с журналистами в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване депутат от фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян.
По его словам, даже 1-2 выстрела со стороны Азербайджана в направлении армянских боевых позиций уже являются провокацией, каждую минуту нужно быть готовым к любой провокации.
На вопрос, когда власти заявляют, что не имеют территориальных претензий к Азербайджану, речь идет также о Шуши и Гадруте, он ответил: «Вы всегда пытаетесь провоцировать по вопросу Шуши и Гадрута. Армения признает территориальную целостность Азербайджана в той мере, в какой Азербайджан признает территориальную целостность Армении. Хоть и признает, но этого не видно на практике. И это довольно болезненный вопрос.
А вопрос Нагорного Карабаха – совершенно другой вопрос, находится в другой плоскости».
По словам депутата от правящей фракции, вопрос безопасности населения Нагорного Карабаха и гарантий на жизнь должен обсуждаться на международных платформах и обсуждается, следует сделать всё, чтобы Нагорный Карабах стал безопасным местом, и не возникало проблем с безопасностью.
«Делается и будет сделано всё, чтобы обеспечить уровень безопасности нашего населения Нагорного Карабаха. Сегодня это не так, налицо серьезные проблемы. Азербайджан пытается всячески провоцировать, даже проводит программу по этническим чисткам. Это прослеживается, как бы они не старались прикрыть это», – отметил А. Хачатрян.