«Որդիների կանչ» ՀԿ-ն սկսում է ակտիվ պայքար. գլխավոր նախապայմանը ներկայիս իշխանության հեռացումն է
«Որդիների կանչ» սոցիալ-հայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունը սկսում է ակտիվ պայքար։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀԿ հիմնադիր անդամ Արա Ռոստոմյանը՝ 44-օրյա պատերազմում անմահացած Հակոբ Ռոստոմյանի հայրը։
Նա ընթերցեց «Որդիների կանչ» ՀԿ-ի հայտարարությունը, որում, ամսնավորապես, ասված է.
«Հայրենիքի օրհասական վիճակով իսկապես մտահոգ քույրեր և եղբայրներ, 2020 թվականի Արցախյան 44 -օրյա պատերազմից հետո սկիզբ առած գործընթացները, ցավոք, մեզ թույլ չեն տալիս լուռ սգալ մեր որդիների կորուստը, քանզի պետականության շարունակական գահավիժումը, քաղաքական և իրավական փակուղին, անպատժելիության և երկակի ստանդարտների մթնոլորտը շարունակում են իրենց ձախավեր ընթացքը։
Այս իրավիճակում մենք հայրենիքին ամենաթանկը՝ մեր որդիներին նվիրած ծնողներս, բախվելով իրավական պատնեշների, քաղաքական անելանելիության, բարոյական վարքականոնների փլուզմանը և պայքարելով այդ ամենի դեմ իրավական մեթոդներով, հանգել ենք այն գիտակցման, որ այս իրավիճակից կարող ենք դուրս գալ միասնական քաղաքական ու քաղաքացիական պայքարի միջոցով։
Ուստի մենք՝ «Որդիների կանչ» հասարակական կազմակերպությունը, որոշում ենք ընդունել սկսել ակտիվ պայքար՝ դիրքավորվելով որպես այդ պայքարի առաջամարտիկ (շարժիչ ուժ) և հետապնդելով բացառապես ոչ անձնական նպատակ՝ համախմբել Հայաստանի բոլոր կարող ուժերին, ում համար թանկ է պետականությունը և հայրենի հողը, որը բառիս բուն և փոխաբերական իմաստով ներծծված է մեր որդիների արյամբ։
Այս խորհրդանշական և նախկինում հաղթական օրը մենք հայտարարում ենք, որ սկսում ենք նախաձեռնողական պայքար հանուն մեկ նպատակի՝ կասեցնել պետականության գահավիժումը և Հայաստանը դարձնել զարգացած ու անվտանգ պետություն։ Համադրելով անվիճելի իրողությունները, ինչպես նաև մեր անձնական պայքարի դառը փորձը՝ մենք արձանագրում ենք, որ այդ նպատակին հասնելու արդյունավետ և իրատեսական բոլոր ծրագրերի գլխավոր նախապայմանը ներկայիս իշխանության հեռացումն է։
Ուստի մեր առաջիկա քայլերն են լինելու՝
- Հասնել կառավարության հրաժարականին,
- Ձևավորել ազգային կառավարություն,
- Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի առկա ռեսուրսների ու իրական շահակիցների՝ մեր դարավոր բարեկամ հարևանների ու դաշնակիցների հետ միասին կառուցել անվտանգային նոր ճարտարապետություն՝ այդպիսով ապահովելով մեր պետության շարունակական զարգացումը և հասարակական խաղաղ գործունեությունը,
- Կասեցնել համատարած բարոյալքումն ու արժեզրկումը, իսկ հերոսաբար նահատակված զինծառայողների ծնողների հանդեպ ամրագրել հասարակական ընդգծված հարգանքի և պետական երախտագիտության ինստիտուտը. սա դիտարկում ենք որպես մեր պետության և հասարակության գաղափարական, քաղաքացիական, բարոյական ամենակարևոր արժեհամակարգի հիմնասյուն:
Այս քայլերին հասնելու համար մենք ավելի քան վճռական ենք՝ համոզված, որ ներկայումս հենց այդ վճռականության շնորհիվ է հնարավոր հասնել բեկման ու փոփոխությունների։ Մենք բարձր ենք գնահատում բոլոր ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի, հասարակական կազմակերպությունների և անհատ քաղաքացիների կատարած այն ահռելի աշխատանքը, որը արվել է 2020 թվականի աղետալի պատերազմից հետո:
Միաժամանակ փաստում ենք, որ այդ պայքարին ինչ-որ բան պակասում էր, միգուցե՝ վճռականությունը: Այդ իսկ պատճառով դիմում ենք բոլոր հասարակական ու քաղաքական ուժերին միանալ մեր սկսած պայքարին։ Միասի՛ն կասեցնենք պետականության անկումն ու ապահովենք Հայաստանի իրական ինքնիշխանությունն ու հաջորդական զարգացումը»։

Политика 15:20 08/05/2023 Армения
Общественная организация «Зов сыновей» начинает активную борьбу: главное требование – отставка действующих властей
Общественная организация «Зов сыновей» начинает активную борьбу. Об этом сегодня в беседе с журналистами сообщил член-учредитель организации Ара Ростомян.
Затем он зачитал текст заявления общественной организации:
«Дорогие соотечественники, действительно обеспокоенные роковой для страны ситуацией братья и сестры!
Начавшиеся после 44-дневной войны 2020 года процессы, к сожалению, не позволяют нам молча скорбеть о потере своих сыновей, поскольку непрекращающееся низвержение государственности, политический и правой тупик, атмосфера безнаказанности и двойных стандартов продолжают свой победный ход.
В сложившейся ситуации мы, подарившие Родине свое самое ценное – сыновей – родители, сталкиваясь с правовыми препонами, политической безысходностью, развалом нравственных норм поведения и борясь со всем этим правовыми методами, пришли к осознанию того, что из этого положения сможем выйти посредством консолидированной политической и гражданской борьбы.
Посему мы, общественная организация «Зов сыновей», приняли решение начать политическую борьбу, позиционируя себя пионерами (движущей силой) этой борьбы и преследуя исключительно неличную цель консолидировать все обладающие потенциалом силы Армении, для которых ценны государственность и родная земля, которая в прямом и переносном смыслах слова пропитана кровью наших сыновей.
В этот символичный и в прошлом победный день мы объявляем, что начинаем политическую борьбу во имя одной цели – остановить низвержение государственности и сделать Армению развитым и безопасным государством. Сопоставляя неоспоримые реалии, а также горький опыт нашей личной борьбы, мы констатируем, что главным предусловием для всех эффективных и реалистичных программ по достижению этой цели является отстранение действующей власти.
Посему, нашими предстоящими шагами будут:
Добиться отставки правительства,
Сформировать национальное правительство,
С помощью ресурсов Армении и Диаспоры и вместе с реально разделяющими наши интересы – нашими вековыми дружественными соседями и союзниками – построить новую архитектуру безопасности, обеспечив таким образом продолжительное развитие нашего государства и мирную общественную деятельность,
Положить конец повсеместной деморализации и обесцениванию, а по отношению к родителям героически павших военнослужащих закрепить институт общественного подчеркнутого уважения и государственной признательности: рассматриваем это в качестве самого важного столпа идейной, гражданской, нравственной ценностной системы нашего государства и общественности.
Для достижения этих целей мы настроены более чем решительно, убеждены, что в настоящее время именно благодаря этой решительности можно достичь перелома и перемен.
Мы высоко оцениваем проведенную всеми оппозиционными политическими силами, общественными организациями и частными лицами колоссальную работу, которая была проделана за эти 5 лет. Одновременно констатируем, что этой борьбе чего-то не хватало, быть может, решительности. По этой причине призываем все общественные и политические силы присоединиться к начатой нами борьбе, совместными силами остановить низвержение государственности и обеспечить реальный суверенитет и последовательное развитие Армении».