Իրավունք 12:43 11/05/2023 Հայաստան
ՄԻԵԴ-Ը մերժել է ՀՀ սահմանը ապօրինաբար հատած 2 ադրբեջանցիների իրավունքների պաշտպանության համար միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջը
Մայիսի 9-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մերժել է վերջերս ՀՀ սահմանը ապօրինաբար հատած Ադրբեջանի երկու քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության համար վերջիններիս հարազատների կողմից ՀՀ կառավարության դեմ Եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով սահմանված միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջը։
«Մասնավորապես, Եվրոպական դատարանից պահանջվել էր կիրառել միջանկյալ միջոց այն հիմնավորմամբ, որ ՀՀ-ում Ադրբեջանցի երկու զինծառայողների նկատմամբ դրսևորվում է կյանքի իրավունքին և խոշտանգումներից զերծ մնալու պարտավորությանը հակասող վերաբերմունք։
ՀՀ կառավարությունը Եվրոպական դատարան է ներկայացրել պատշաճ դիրքորոշում այն մասին, որ ադրբեջանցի զինծառայողների կոնվենցիոն իրավունքները պատշաճ երաշխավորվել են ՀՀ-ում։ Այս առնչությամբ ՀՀ կառավարությունը Եվրոպական դատարան է ներկայացրել նաև համապատասխան ապացույցներ։
Եվրոպական դատարանը, հիմնվելով ՀՀ կառավարության դիրքորոշման վրա, մերժել է ՀՀ դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին ադրբեջանցի զինծառայողների հարազատների ներկայացրած պահանջը»,- այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից։

Право 14:26 11/05/2023 В мире
ЕСПЧ отклонил требование об обеспечительной мере для защиты прав двух граждан Азербайджана, пересекших границу Армении
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 9 мая отклонил ходатайство родных двух граждан Азербайджана, недавно незаконно пересекших границу РА, о применении к правительству РА обеспечительной меры – в соответствии с правилом 39 Регламента Европейского суда.
«В частности, в Европейский суд было направлено ходатайство о применении обеспечительной меры на том основании, что в РА в отношении 2 азербайджанских военных проявляется отношение, противоречащее праву на жизнь и обязательству воздерживаться от пыток.
Правительство Республики Армения представило в Европейский суд надлежащую позицию о том, что конвенционные права азербайджанских военнослужащих надлежащим образом гарантируются в Республике Армения. В связи с этим правительство РА представило в Европейский суд соответствующие доказательства.
Европейский суд, основываясь на позиции правительства РА, отклонил ходатайство родных азербайджанских военнослужащих о применении в отношении РА обеспечительной меры», – сообщают из офиса представителя РА по международным правовым вопросам.