Իրավունք 12:43 11/05/2023 Հայաստան
ՄԻԵԴ-Ը մերժել է ՀՀ սահմանը ապօրինաբար հատած 2 ադրբեջանցիների իրավունքների պաշտպանության համար միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջը
Մայիսի 9-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մերժել է վերջերս ՀՀ սահմանը ապօրինաբար հատած Ադրբեջանի երկու քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության համար վերջիններիս հարազատների կողմից ՀՀ կառավարության դեմ Եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով սահմանված միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջը։
«Մասնավորապես, Եվրոպական դատարանից պահանջվել էր կիրառել միջանկյալ միջոց այն հիմնավորմամբ, որ ՀՀ-ում Ադրբեջանցի երկու զինծառայողների նկատմամբ դրսևորվում է կյանքի իրավունքին և խոշտանգումներից զերծ մնալու պարտավորությանը հակասող վերաբերմունք։
ՀՀ կառավարությունը Եվրոպական դատարան է ներկայացրել պատշաճ դիրքորոշում այն մասին, որ ադրբեջանցի զինծառայողների կոնվենցիոն իրավունքները պատշաճ երաշխավորվել են ՀՀ-ում։ Այս առնչությամբ ՀՀ կառավարությունը Եվրոպական դատարան է ներկայացրել նաև համապատասխան ապացույցներ։
Եվրոպական դատարանը, հիմնվելով ՀՀ կառավարության դիրքորոշման վրա, մերժել է ՀՀ դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին ադրբեջանցի զինծառայողների հարազատների ներկայացրած պահանջը»,- այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից։

Law 14:07 11/05/2023 Armenia
The European Court of Human Rights (ECHR) has refused to apply an interim measure against Armenia sought by the families of the two Azerbaijani servicemen who were arrested after illegally crossing into Armenia in April, the Office of Armenia’s Representative on International Legal Matters reported on Thursday.
“On 9 May 2023, the European Court of Human Rights rejected the request of the relatives of two Azerbaijani citizens, who recently illegally crossed the border of the Republic of Armenia, on applying an interim measure under Rule 39 of the Rules of the Court,” it said in a statement.
The Azerbaijani soldiers’ families alleged they were ill-treated in Armenian custody.
“The Government has submitted its proper position backed up with relevant evidence that the Convention rights of the Azerbaijani servicemen were properly secured in the Republic of Armenia. Upon the Government’s submissions, the Court rejected the request of the relatives of the Azerbaijani servicemen to apply an interim measure against Armenia,” reads the statement.