Քաղաքական 15:50 11/05/2023 Աշխարհում
Թուրքիայի նախագահի թեկնածու, «Մեմլեքեթ» կուսակցության առաջնորդ Մուհարեմ Ինջեն ընտրություններից երեք օր առաջ հայտարարեց իր թեկնածությունը հանելու մասին: «ՌԻԱ նովոստի»-ին հայտնում է, որ նախագահի պաշտոնի համար կպայքարի երեք քաղաքական գործիչ։
Թուրքիայի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները նշանակված են մայիսի 14-ին։ Գործող նախագահ Թայիփ Էրդողանի՝ «Հանրապետական դաշինքի» միասնական թեկնածուի գլխավոր հակառակորդը ընդդիմադիր «Ժողովրդական դաշինքի» միասնական թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն է։ Ընտրություններին մասնակցում է նաև «Աթա» դաշինքի թեկնածու Սինան Օգանը։ Նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը, եթե ոչ մի թեկնածու չհավաքի ձայների 50%-ը, նշանակված է մայիսի 28-ին։
«Ես հանում եմ իմ թեկնածությունը, թող ինձ մեղադրելու պատճառ չունենան: Քվեարկեք մեր կուսակցության օգտին, մեր կուսակցությունը պետք է լինի խորհրդարանում»,-հինգշաբթի օրն իր ելույթում ասել է Ինսեն։

Политика 16:07 11/05/2023 Регион
Кандидат в президенты Турции, лидер партии Memleket Мухаррем Индже объявил о снятии своей кандидатуры за три дня до выборов, теперь за президентское кресло будут бороться три политика. Об этом сообщает РИА Новости.
Президентские и парламентские выборы в Турции запланированы на 14 мая. Основным оппонентом действующего президента Тайипа Эрдогана - единого кандидата от «Республиканского альянса» - является единый кандидат от оппозиционного «Народного альянса» Кемаль Кылычдароглу. Также в выборах участвует кандидат от альянса Ata Синан Оган. Второй тур президентских выборов в случае, если ни один кандидат не наберет 50% голосов, назначен на 28 мая.
«Я снимаю кандидатуру. Пусть у них не будет причин больше обвинять меня. Проголосуйте за нашу партию, наша партия должна быть в парламенте», – сказал Индже в своем обращении в четверг.