Քաղաքական 17:30 13/05/2023 Աշխարհում
ԵՄ ռազմական ծախսերը 2014 թվականից ի վեր աճել են 30%-ով։ Այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը EU-APR ֆորումի բացման ժամանակ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«2014 թվականին Ռուսաստանի կողմից Ղրիմի անօրինական միացումից հետո ԵՄ ռազմական ծախսերն աճել են 30 տոկոսով»,- ասել է Բորելը։
Նրա խոսքով՝ հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում այս միտումն ավելի ցայտուն է, նրանք 2013թ-ի համեմատ իրենց ռազմական ծախսերն ավելացրել են 40%-ով։
«Ցավոք, աշխարհում անվտանգության գլոբալ մթնոլորտը շարունակում է վատթարանալ, ընկնում է վստահությունը առանցքային խաղացողների միջեւ, նվազում է հարգանքը միջազգային նորմերի նկատմամբ, ուժն ու սպառնալիքները գնալով ավելի մեծ դեր են խաղում», - նշել է Բորելը:
Նա հավելել է, որ համաշխարհային ռազմական ծախսերն անցյալ տարի աճել են ՝ հասնելով ռեկորդային մակարդակի ՝ 2,2 տրլն դոլարի: Նա չի հստակեցրել, որ այդ գումարի կեսից ավելին՝ 1,232 տրիլիոն դոլարը, բաժին է ընկել ԱՄՆ-ին և ՆԱՏՕ-ի երկրներին, հայտնում է Ստոկհոլմի Խաղաղության միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտը (SIPRI): SIPRI-ի տվյալներով՝ միայն 2022 թվականին Եվրոպայում ռազմական ծախսերն աճել են 13%-ով։

Экономика 17:49 13/05/2023 В мире
Военные расходы Евросоюза выросли с 2014 года на 30%. Об этом заявил глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррель открывая форум ЕС – АТР, формально посвященный зеленому инклюзивному развитию, на который приглашен глава МИД Украины, чтобы запросить поддержки стран азиатского региона. Информацию передает ТАСС.
«С момента нелегальной аннексии Крыма Россией в 2014 году военные расходы Евросоюза выросли на 30%, – сказал Боррель. – Однако, в странах Индо-Тихоокеанского региона эта тенденция еще более выражена, они повысили свои военные расходы на 40% по сравнению с 2013 годом».
«К сожалению, глобальная атмосфера безопасности в мире продолжает ухудшаться, падает доверие между ключевыми игроками, снижается уважение международных норм, сила и угрозы играют все большую роль», – сказал Боррель.
Он добавил, что мировые военные расходы в прошлом году выросли до рекордного уровня в $2,2 трлн. Он не уточнил, что более половины этой суммы - $1,232 трлн пришлись на США и страны НАТО, по данным Стокгольмского международного института исследования проблем мира (СИПРИ). По информации СИПРИ, в Европе только в 2022 году военные расходы выросли на 13%.