Հասարակություն 11:47 18/05/2023 Հայաստան
«Մենք բոլորս գիտենք, որ Հայաստանում նարկոտիկների մեծ էպիդեմիա է։ Արդեն նարկոտիկները տարածվում են դպրոցներում, համալսարաններում, անչափահասների, ուսանողների շրջանում»,- ԱԱԾ դիմաց «Հայաստանի նարկոմաֆիան» թեմայով հրավիրված ասուլիսում ասաց Սթենֆորդի համալսարանի քաղաքագիտության դոտկոր Արթուր Խաչիկյանը։
Նրա խոսքով, սա մեծ աղետ է, որը կարող է բերել մեր ազգի վախճանին. երիտասարդությանը ոչնչացնում են, հասարակությանը  թմրեցնում են բառացիորեն։
«Գիտեմ, որ որոշ գործողություններ ձեռնարկվում են, որոշ պայքար գնում է իրավապահների կողմից, բայց, իհարկե, դա պետք է ինտենսիվ լինի, լինեն կտրուկ քայլեր»,- ասաց  Արթուր Խաչիկյանը։
Ըստ նրա, որոշ մարդիկ, որոշ հասարակություններ լիբերալիզմը հասկանում են մի աշխարհ, որտեղ ամեն ինչը հիմնված է հաճույքի վրա, գնում է դեպի  խաղաղամոլություն, թմրամոլություն։
«Այդ ճանապարհով գնում ենք նաև մենք։ Մեր հարևան Վրաստանում նարկոտիկների սարսափելի էպիդեմիա է։ Մեզ մոտ էլ, ըստ պաշտոնական թվերի, 95 տոկոսով աճել է  նարկոտիկների օգտագործումը։ 1500-3000 տարբեր թելեգրամ ալիքներ կան, որտեղ վաճառվում են նարկոտիկներ»,- ասաց Ա. Խաչիկյանը։

Society 15:15 18/05/2023 Armenia
Stanford University Doctor of Political Science Arthur Khachikyan calls for intense efforts to combat drugs trafficking on the rise in in Armenia.
“We all know that there is a big drug epidemic in Armenia,” he told a news conference in Yerevan on Thursday. “Drugs are spreading to schools, universities, among minors and students.”
"I know that some measures are being taken, law enforcement agencies are fighting it someway, but more intensive and rigorous action is needed,” Khachikyan stressed.
He states some societies understand liberalism as a world where everything comes down to pleasure, with growing cases of gambling and drug addiction.
"We're going down that way, too. There is a terrible drug epidemic in neighboring Georgia. In our country, according to official data, drug use has increased by 95%. There are between 1,500 and 3,000 different Telegram channels which are used for selling drugs," the political scientist said.