Քաղաքական 17:16 19/05/2023 Հայաստան
Ազգային-ժողովրդավարական Բևեռի անդամներ Ժիրայր Սեֆիլյանը, Արա Պապյանը եկել էին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրի մոտ, որտեղ Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողները բողոքի ակցիա էին անում՝ ի աջակցություն  զոհված զինծառայող Ժորա Մարտիրոսյանի մոր՝ Գայանե Հակոբյանի։
Ժիրայր Սեֆիլյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ բոլորը պարտավոր են որդեկորույս ծնողների կողքին կանգնել. «Վստահ եմ, որ այս հարցում համախմբում տեղի կունենա, և գործող  վարչախումբը ստիպողաբար կնահանջի։ Որդեկորույս ծնողներին մատով կպնելու իրավունք չունեն, րոպե առաջ պետք է ազատ արձակել»։
Նա նշեց, որ պետք է համախմբում լինի հայրենիքին տեր կանգնելու նպատակով։
Հարցին՝ բրյուսելյան հանդիպումից հետո շատ է խոսվել, որ Փաշինյանը վերջնականապես ճանաչել է Արցախը Ադրբեջանի մաս, Սեֆիլյանը պատասխանեց. «Փաշինյանը գլուխը պատին է տվել, ինքը չէ որոշողը Արցախն ինչ է լինելու, հայ ժողովուրդն է  որոշել ու որոշելու Արցախի ճակատագիրը»։
Հարցին՝ իսկ ինչպե՞ս են կարողանալու կանխել այդ ամենը, նա ասաց. «Փաշինյանին ռադ անելով, ժողովրդի կամքի ուժով։ Պետք է համախմբվել ու ռադ անել»։
Դատարանի բակում հավաքված զոհված զինծառայողների ծնողները պահանջեցին, որպեսզի դատարանի բակում գտնվող Ժիրայր Սեֆիլյանը, Արա Պապյանն ու բևեռի մյուս անդամները հեռանան այդտեղից։
«Ձեզ չի ընդունում ժողովուրդը, գնացեք։ Մի փոքր ամոթ ունեցեք, հեռացեք գոնե»,- ասաց ներկաներից մեկը, ապա միասին վանկարկեցին՝ «հեռացեք հեռացեք»։

Общество 19:16 19/05/2023 Армения
Члены «Национального демократического полюса» (НДП) Жирайр Сефилян и Ара Папян пришли сегодня к зданию суда общей юрисдикции Еревана (резиденция – в Шенгавите), где родные погибших в Третьей Арцахской войне военнослужащих проводили акцию в защиту матери павшего в войне военнослужащего Жоры Мартиросяна – Гаяне Акопян.
Напомним, суд общей юрисдикции Еревана (резиденция – в Шенгавите) под председательством судьи Жоры Чичояна сегодня завершил рассмотрение жалобы касательно правомерности задержания Гаяне Акопян. Суд также рассмотрел ходатайство следствия о ее аресте. Решение будет оглашено завтра, в 15:00. Гаяне Акопян была задержана 17 мая по делу о «похищении» Ашота Пашиняна.
Жирайр Сефилян в беседе с журналистами указал, что каждый обязан поддержать потерявших сыновей родителей. «Я уверен, что в этом вопросе произойдет консолидация и действующий режим будет вынужден отступить. Никто не имеет права даже пальцем тронуть потерявших сыновей родителей, нужно отпустить на свободу как можно скорее», – отметил он.
Он заявил о необходимости консолидации, чтобы отстоять Родину.
В ответ на замечание о том, что после брюссельской встречи говорится об окончательном признании Николом Пашиняном Арцаха в составе Азербайджана, Жирайр Сефилян сказал: «Не Пашиняну решать, что будет с Арцахом, армянский народ решал и будет решать судьбу Арцаха».
На вопрос, как они смогут предотвратить все это, он ответил: «Отстранением Пашиняна, силой воли народа. Нужно объединяться и выгнать его вон».
Между тем, собравшиеся во дворе суда родители погибших военнослужащих потребовали, чтобы Жирайр Сефилян, Ара Папян и другие члены НДП покинули территорию.
«Народ не принимает вас, уходите. Постыдились бы, уходите», – сказал один из присутствующих, после чего все собравшиеся проскандировали: «Уходите, уходите!».