Քաղաքական 15:16 23/05/2023 Հայաստան
«Նուբարաշենում գտնվող աղբավայրի չմարվող կրակը ոչ միայն ամոթ չի առաջացնում պատասխանատուների մոտ, այլև առիթ է դարձել, որ գործակարգավարական կոչվող դաստիրակչական միջոցառման ընթացքում Տիգրան Ավինյանը արձանագրի, որ նոր աղբավայրի կառուցման ծրագիրն ընթացքի մեջ է։ Բայց նա չի նշել և չի նշի, թե երբ կամ երբվանից։
«Երևանի քաղաքային նոր աղբավայր» ՓԲԸ-ն ստեղծվել է դեռ 2015թ․-ին։ Եթե անգամ կանոնադրությունը չկարդաք, վերնագիրը կարող է հուշել, թե ինչի համար է ստեղծվել այդ կազմակերպությունը։
Կազմակերպության գործունեության նպատակներից է նոր աղբավայրի շահագործման աշխատանքների համակարգումը․ փաստորեն, աղբավայր, որը չի կառուցվել 3 տարի «նախկինների» օրոք և, ուշադրությու՛ն, արդեն 5 տարի է չի կառուցվում «ներկաների» օրոք։
Կազմակերպության հաշվեկշիռը ուսումնասիրելիս պարզ է դառնում, որ որևէ կապիտալ ծախս, այն է՝ նոր աղբավայրի կառուցում կամ դրան մոտիկ մի բան, չի կատարվում, իսկ 78 մլն շրջանառությունը 2022թ-ին իրականացված ուղղվել է հիմնականում աշխատավարձերին և վարկերի տոկոսների մարմանը։

Политика 15:33 23/05/2023 Армения
Месроп Аракелян: Новую мусорную свалку на протяжении 5 лет никак не построят уже при «нынешних» властях
Представитель партии «Апрелу еркир» («Страна для жизни») Месроп Аракелян пишет:
«Неугасаемый пожар полигона, расположенного в Нубарашене, не только не вызывает стыда у ответственных, но и стал поводом для Тиграна Авиняна в ходе воспитательного мероприятия, именуемого процессуальным заседанием, зафиксировать, что проект строительства нового полигона находится в стадии реализации. Но он не упомянул и не упомянет – когда или с каких пор.
ЗАО “Новая городская мусорная свалка Еревана” создана ещё в 2015 году. Если даже не читать регламент, то из названия можно догадаться, для чего была создана эта организация.
Одна из целей деятельности этой организации – координация работ по эксплуатации новой мусорной свалки: фактически, свалка, которую не построили за 3 года при “прежних” властях и, внимание, уже на протяжении 5 лет никак не построят уже при “действующих” властях.
Изучив баланс организации, становится ясно, что никаких капитальных затрат, т.е. строительства нового полигона или чего-то близкого к нему, не ведется, а реализованный в 2022 году оборот в размере 78 миллионов был направлен в основном на заработную плату и погашение процентов по кредитам.