Քաղաքական 17:40 23/05/2023 Հայաստան
Հիշեք՝ գնդակահարությամբ կարող եք միայն ժամանակ ձգել, սակայն հանձնողի խարանը ջնջելու հնարավորություն չեք ունենալու. Տիգրան Աբրահամյան
«Փշինյանի մտադրությունը և հստակ խոստովանությունը Արցախի հանձնման վերաբերյալ, Հայաստանում և Արցախում նոր իրավիճակ է ստեղծել»,-ԱԺ հայտարարությունների ժամին հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
Նրա կարծիքով՝ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունը պատասխանն էր բոլոր այն անձանց, ովքեր մինչև հիմա կասկածում էին, կամ չէին ուզում հավատալ, որ Փաշինյանի բանակցությունների հիմքում Արցախն ադրբեջանացման տանելու գաղափարն է:
Նշելով, որ հարցին այլ դիտանկյունից անդրադառնալու անհրաժեշտություն կա՝ պատգամավորն ասաց. «Երբ մեկ տարի առաջ Փաշինյանը հայտարարում էր Արցախի հարցով նշաձողն իջեցնելու մասին, իշխանական պատգամավորներից ոմանք  ջանասիրաբար ձայնակցում էին, հայտարարում, թե Արցախը կարող է ապագա ունենալ Ադրբեջանի կազմում, սակայն որոշներն էլ փորձում էին համոզել, որ իրենց ղեկավարի հայտարարությունների հիմքում Արցախի կամ Հայաստանի բնակավայրերի հանձնումը չէ»:
Ընդդիմադիր պատգամավորն արձանագրեց, որ այն ժամանակ իշխանության որոշ ներկայացուցիչներ շարունակում էին պնդել որ Արցախի հանձնման հարց օրակարգում չկա:
Նշելով, որ Փաշինյանը հիմա հստակ հայտարարում է, որ տեսնում է Արցախն Ադրբեջանի կազմում, իսկ մինչ այդ էլ ասում էր, որ չի վիրավորվում, երբ իրեն դավաճան են անվանում՝ Աբրահամյանն ասաց, որ իրավիճակն այլ բնույթ է ստանում:
«Իշխանական թիմից ցանկացած ներկայացուիչ՝ պատգամավոր, նախարար, քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող անձ, իշխանական քաղաքական, քարոզչական դաշտ ներկայացնող դեմք պետք է հստակ ընտրություն կատարի՝ մեկ բան է քաղաքական կոլեկտիվ պատասխանատվության տակ մտնելը, մեկ այլ բան՝ անհատապես գիտակցելը, որ պատմության մեջ ես մտնում որպես անձ, ով իր համաձայնությունն է տվել Արցախի հանձնմանը»,-հայտարարեց պատգամավորը:
Հայտնելով, թե կարևոր չէ, թե ԱԺ ամբիոնից ինչպես իշխանությունը կպաշտպանվի և ով, ինչ ջանասիրությամբ կկիսի այս խարանը՝ Տիգրան Աբրահամյանը հավելեց. «Պետք է գիտակցեք, որ դուք կամ ձեզանից ոմանք ընտրություն կատարելու հնարավորություն դեռևս ունի: Հիշեք՝ ոստիկանությամբ, քննիչներով, դատախազներով, դատավորներով կամ ուղղակի գնդակահարությամբ կարող եք միայն ժամանակ ձգել, սակայն պատմությունը սրբագրելու և հանձնողի խարանը ջնջելու հնարավորություն չեք ունենալու: Կանգնեք ու կանգնեցրեք ձեր այն առաջնորդին, ով մի քանի տարի առաջ, ձեզ, հասարակությանը, բոլորին համոզում էր, որ Արցախը Հայաստան է, և վերջ: Նախընտրական արշավի հիմքում դնում էր Արցախի ինքնորոշման իրավունքը, սակայն այսօր ձեզ, մեզ, բոլորիս ստում է՝ հայտարարելով, որ գնում է Արցախը և արցախցիներին դվաճանելու ճանապարհով: Գործեք քանի դեռ ուշ չէ հակառակ դեպքում այս դաժան քաղաքական որոշման հետևանքը և  ծանր դատավճիռը անընդհատ  հետապնդոլու  է ձեզ և ձեր սերունքներին»:

Политика 18:11 23/05/2023 Армения
Тигран Абрамян: Остановитесь и остановите вашего лидера, который несколько лет назад убеждал всех, что «Арцах – это Армения, и точка»
«Намерения и ясное признание Пашиняна относительно сдачи Арцаха создали новую ситуацию в Армении и Арцахе», – заявил в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По его словам, последнее заявление Пашиняна стало ответом для всех тех лиц, которые до сих пор сомневались, или не хотели верить, что в основе переговоров Пашиняна лежит идея об «азербайджанизации» Арцаха.
Отметив, что следует посмотреть на вопрос с другой точки зрения, депутат сказал: «Когда год назад Пашинян заявлял о снижении планки по вопросу Арцаха, некоторые из депутатов правящей фракции сердобольно заявляли, что у Арцаха есть будущее в составе Азербайджана, однако, некоторые пытались убедить, что в основе заявлений их руководителя не было сдачи Арцаха или армянских населенных пунктов».
Оппозиционный депутат констатировал, что в то время некоторые представители власти продолжали утверждать, что в повестке нет вопроса о сдаче Арцаха.
Отметив, что Пашинян сейчас четко заявляет, что видит Арцах в составе Азербайджана, а до этого заявлял, что он не оскорбляется, когда его называют предателем, Т. Абрамян отметил, что ситуация приобретает иной характер.
«Любой представитель власти – депутат, министр, занимающее государственную должность лицо, человек, представляющий политическое и пропагандистское поле власти, должен сделать выбор: одно дело попасть под коллективную политическую ответственность, другое дело – лично осознавать, что войдет в историю как человек, который дал согласие на сдачу Арцаха», – заявил депутат.
Заявив, что не важно, как будет защищаться власть с трибуны НС и кто с каким усердием разделит это клеймо, Тигран Абрамян добавил: «Вы должны осознавать, что вы или любой из вас пока имеет возможность сделать выбор. Помните, что полицией, следователями, прокурорами, судьями или просто расстрелами можно только тянуть время, но возможности исправить историю и стереть клеймо сдавшего у вас не будет.
Остановитесь и остановите вашего лидера, который несколько лет назад убеждал вас, общество и всех, что Арцах – это Армения и точка. В основе агиткампании которого было право народа Арцаха на самоопределение, однако сегодня он всем нам заявляет, что идет по пути предательства Арцаха и арцахцев. Действуйте пока не поздно, иначе последствия этого жестокого политического решения и тяжелый вердикт постоянно будут преследовать вас и последующие поколения».