«Հրապարակ». Ուշագրավ փոփոխություններ են սպասվում Հայաստանի դիվանագիտական կորպուսում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Առաջիկայում ուշագրավ փոփոխություններ են սպասվում Հայաստանի դիվանագիտական կորպուսում` հատկապես եվրոպական առանցքային երկրներում պաշտոնավարող դիվանագետների շրջանում:
Մեր տեղեկություններով, հետ է կանչվելու Լիտվա, Լատվիա, Էստոնիայում պաշտոնավարող Հովհաննես Իգիթյանը: Մեզ չհաջողվեց պարզել` նրան որեւէ այլ երկիր գործուղելո՞ւ են, թե՞ դժգոհ են աշխատանքից եւ որոշել են վերադարձնել Հայաստան: Դանիայում, Նորվեգիայում, Շվեդիայում, Ֆինլանդիայում, Իսլանդիայում ՀՀ դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանին եւս տեղափոխում են․ նրան կնշանակեն Լեհաստանում դեսպան, որն այժմ համարվում է ավելի կարեւոր բնագիծ, քան սկանդինավյան երկրները: Լիտվայում դեսպան կնշանակվի ԱՄՆ-ի ՀՀ դեսպանությունում 6 ամիս աշխատած Արա Մարգարյանը:
Եվս մի տեղափոխություն․ Նիդերլանդներում եւ Լյուքսեմբուրգում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Բալայանը կտեղափոխվի Բրյուսել, ինչը նույնպես մեծ վստահություն է ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող Կիմ Բալայանի որդու նկատմամբ: Այլ փոփոխություններ եւս նախատեսվում են դիվանագիտական կորպուսում, որոնց կանդրադառնանք առաջիկայում»:

Пресса дня 12:32 26/05/2023 Армения
В ближайшее время в дипломатическом корпусе Армении ожидаются перестановки, которые коснуться особенно работающих в ключевых европейских странах послов, пишет газета «Грапарак».
«По нашим сведениям, будет отозван посол Армении в Литве, Латвии, Эстонии Ованнес Игитян. Нам не удалось выяснить, будет ли он командирован в другую страну или его работой недовольны и решили вернуть в Армению. Посла Армении в Дании, Норвегии, Швеции, Финляндии, Исландии Александра Арзуманяна также переведут: его назначат послом в Польше, которая сейчас считается более важным направлением, чем скандинавские страны. Послом в Литве будет назначен Ара Маркарян, проработавший 6 месяцев в посольстве Армении в США.
Предусматривается еще одно изменение: посла Армении в Нидерландах и Люксембурге Тиграна Балаяна направят в Брюссель, что является также большим доверием к сыну Кима Балаяна, имеющего оппозиционные взгляды. Ожидаются также другие перестановки, о которых мы сообщим в дальнейшем», - пишет газета.